1. Polska bezgotówkowa
  2. Aktualności
  3. Kolejny próg przekroczony: 100 tys. terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa
Kolejny próg przekroczony: 100 tys. terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa

Kolejny próg przekroczony: 100 tys. terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa

2 min czytania

Program Polska Bezgotówkowa osiąga cel wyznaczony na 2018 rok!

Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała, że od początku roku do Programu Polska Bezgotówkowa zgłoszonych zostało ponad 100 tys. terminali do obsługi płatności bezgotówkowych.

Płatności bezgotówkowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród konsumentów, przedsiębiorców jak i przedstawicieli sektora publicznego. Sukces Programu Polska Bezgotówkowa jest wyraźnym sygnałem, że polscy przedsiębiorcy oraz sektor publiczny uważnie wsłuchują się
w potrzeby klientów i są otwarci na instalację terminali płatniczych –
powiedział dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. Tak szerokie zainteresowanie ze strony rynku pokazuje, że możliwość wyboru formy płatności staje się w naszym kraju powszechnie akceptowanym standardem. Dziękujemy za zaufanie i wierzymy, że nasz Program będzie się rozwijał i oddziaływał na gospodarkę równie intensywnie dodaje dr Mieczysław Groszek.

Terminale zainstalowane w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zrealizują do końca  2018 r. ponad 30 mln transakcji na łączną kwotę ponad 1,6 mld zł. Terminale z Programu działają już w 7 300 miejscowościach na terenie całej Polski, z tego blisko 55% w pięciu województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim, małopolskim oraz dolnośląskim. Program Polska Bezgotówkowa jest bardzo dobrze oceniany przez przedsiębiorców. Aż 95% spośród nich deklaruje, że poleciłoby posiadanie terminala innym przedsiębiorcom.

Do Programu przystąpiło 15 agentów rozliczeniowych, którzy reprezentują niemal cały rynek acquiringu w Polsce.

Dzięki Programowi Polska Bezgotówkowa udaje się stopniowo zaspokajać oczekiwanie  Polaków co do prawa wyboru formy płatności w sklepach, urzędach i punktach usługowych. To także impuls do rozwoju polskich przedsiębiorstw, które dotychczas decydowały się na terminal, ale często barierą były dla nich koszty instalacji i utrzymania. Z naszej perspektywy bardzo istotne są efekty makro – podniesienie jakości życia Polaków, zmiana wizerunku urzędów, obniżenie kosztów obsługi gotówki
i wpływ na redukcję szarej strefy. Wszystkie te elementy są nie do przecenienia 
- powiedział Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Od września 2018 r. do Programu Polska Bezgotówkowa oprócz małych i średnich przedsiębiorców mogą dołączać również podmioty administracji publicznej. Dzięki temu działaniami zostały objęte między innymi urzędy, instytucje zdrowia, oświaty, kultury, sztuki i sportu, a także fundacje i stowarzyszenia.

Według statystyk prowadzonych przez Narodowy Bank Polski na koniec czerwca 2018 r. liczba terminali POS w Polsce wynosiła niemal 704 tys. Liczba nowych urządzeń oraz punktów handlowo-usługowych przystosowanych do akceptacji kart płatniczych rośnie z kwartału na kwartał. Jeśli ten trend się potwierdzi w wynikach za kolejne dwa kwartały 2018 r. oznaczać to będzie, że ponad 20% wszystkich terminali, które są na rynku zainstalowane zostały w samym 2018 r.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera.

Wybierz z listy Twój segment