1. Polska bezgotówkowa
  2. Aktualności
  3. IX edycja Cashless Congress
IX edycja Cashless Congress

IX edycja Cashless Congress

3 min czytania

W dniach 8-9 czerwca w warszawskim Hotelu Crowne Plaza odbył się IX Cashless Congress – wydarzenie, które łączy środowiska bankowe, nauki, biznesu i administracji publicznej. Fundacja Polska Bezgotówkowa była współorganizatorem tegorocznej edycji.

Podczas wydarzenia, na dwóch scenach – głównej oraz PayTech Arena – prelegenci wymieniali się poglądami na aktualne i jednocześnie kluczowe tematy dla branży, w szczególności dotyczące wpływu pandemii nowego koronawirusa na rzeczywistość społeczną, gospodarczą i płatniczą, zmian prawnych, nowych trendów produktowych i innowacyjnych rozwiązań technicznych. Nie zabrakło również analizy obszarów związanych z aktywnością na rzecz płatności bezgotówkowych, w tym edukacji mającej na celu walkę w wykluczeniem cyfrowym, finansowym i płatniczym. Poruszono też kwestie mające znaczący wpływ na przyszłość rynku płatności bezgotówkowych w Polsce.

Przedstawiciele Fundacji Polska Bezgotówkowa aktywnie włączyli się w organizację kongresu, prowadząc szereg prezentacji merytorycznych oraz uczestnicząc w różnorodnych debatach i panelach dyskusyjnych.

Prezes Fundacji dr Mieczysław Groszek w swoim przemówieniu rozpoczynającym konferencję Cashless Congress podkreślił, że gotówka i bezgotówka będą nadal koegzystowały ze sobą, aby możliwym było zapewnienie równouprawnienia i swobody wyboru metod płatności. Przy okazji prezes Groszek ogłosił również, że w ramach Programu, na polskim rynku jest już zainstalowanych ponad 400 tys. terminali płatniczych.

Podczas panelu p.t. „Prezentacja portalu edukacyjnego dla konsumentów Fundacji Polska Bezgotówkowa – jak chcemy skutecznie redukować wykluczenie płatnicze i finansowe wśród zróżnicowanych grup konsumentów, Anna Spychalska-Grzeszek, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Fundacji Polska Bezgotówkowa i dr Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, wspólnie zaprezentowali portal edukacyjny dla konsumentów www.GotowiBezgotowkowi.pl, który ma wspierać działania zmierzające do skutecznej redukcji wykluczenia płatniczego i finansowego wśród zróżnicowanych grup konsumentów. Portal startuje już 21 czerwca.

Wiceprezes Fundacji dr Paweł Widawski moderował również dyskusję dotyczącą zdecentralizowanych finansów i walut cyfrowych banków centralnych. Następnie wiceprezes Widawski wziął udział w panelu dotyczącym wyzwań prawno-regulacyjnych w prawie innowacji finansowych.

Drugi dzień IX Cashless Congress rozpoczął się od panelu dotyczącego aktywizacji samorządów, instytucji publicznych i społeczności lokalnych w obszarze promocji obrotu bezgotówkowego, a jego moderatorem był wiceprezes Fundacji Zbigniew Wiśniewski. Zwrócił on uwagę na znaczny wpływ pandemii koronawirusa na rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce.

Prezes Fundacji dr Mieczysław Groszek uczestniczył z kolei w panelu dyskusyjnym, poświęconym upowszechnieniu płatności bezgotówkowych w kościele.

Anna Spychalska-Grzeszek moderowała dyskusję na temat tego, jak #cashlessmoment wpłynął na działania marketingowe prowadzone przez uczestników rynku płatniczego. Przykładem działań, które wprowadziła w trakcie pandemii Fundacja Polska Bezgotówkowa były m. in. kampanie „DziałamyNieZnikamy i #ZdrowoBezgotówkowo.

Oprócz sceny głównej, na Cashless Congress funkcjonowała również PayTech Arena, która w trakcie pierwszego i drugiego dnia była moderowana przez Monikę Grabowską, dyrektor ds. sprzedaży i produktów w Fundacji Polska Bezgotówkowa.

W jednej z dyskusji w ramach PayTech Arena wziął udział Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. Podczas panelu dyskutowano o nowych postawach, rozwiązaniach i możliwościach, które mogą zostać wprowadzone w płatnościach po pandemii.

Podczas wieczornej gali IX Cashless Congress nie zabrakło również tradycyjnego rozdania nagród „eDukaty” 2021. Nagrodę Specjalną za wkład w rozwój rynku płatności bezgotówkowych w Polsce otrzymał dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy