1. Polska bezgotówkowa
  2. Aktualności
  3. Indeks Konsumpcji: kontynuacja pobudzenia gospodarczego, ale w umiarkowanym tempie
Indeks Konsumpcji: kontynuacja pobudzenia gospodarczego, ale w umiarkowanym tempie

Indeks Konsumpcji: kontynuacja pobudzenia gospodarczego, ale w umiarkowanym tempie

2 min czytania

Dynamiczny Indeks Konsumpcji[1] w I kwartale 2024 r. wyniósł 50,2 pkt., co oznacza umiarkowane tempo kontynuacji ożywienia w popycie konsumpcyjnym. Na utrzymujące się od końca zeszłego roku pobudzenie gospodarcze w Polsce wpływają takie czynniki jak m.in. nastroje konsumentów, w tym podwyżki wynagrodzeń, wzrost płacy minimalnej i świadczeń społecznych, czy spadek inflacji. Wszystko to zachęca konsumentów do zakupów, a przed mikroprzedsiębiorcami otwiera szanse na zwiększenie obrotów i pozyskanie nowych klientów.

W minionym kwartale zwiększony popyt odnotowano przede wszystkim w branży detalicznej – indeks konsumpcji w kategorii „sprzedaż detaliczna” po raz pierwszy od II kwartału 2022 r. wzrósł powyżej poziomu 50 pkt. Większe obroty odnotowały także m.in. sklepy oferujące dobra trwałego użytku, stacje paliw, kwiaciarnie oraz usługi gastronomiczne.

- Wskaźnik DIK za I kwartał 2024 r. nieco spadł w stosunku do ostatniego kwartału minionego roku (51,27 pkt). Jednak nie jest to sygnał zatrzymania ożywienia popytu wewnętrznego w Polsce, ale pokazuje, że pobudzenie gospodarcze osiągnęło umiarkowane tempo wzrostu. Dynamiczne wzrosty, które odnotowaliśmy pod koniec roku były efektem m.in wychodzenia konsumentów ze stagnacji oraz wzmożonym popytem związanym z zakupami w okresie świąteczno-noworocznym. Aktualny wzrost konsumpcji nieco wyhamował, jednak nadal osiąga optymistyczne wyniki - komentuje Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Eksperci Polityki Insight prognozują, że tempo wzrostu PKB w Polsce w tym roku będzie umiarkowane i wyniesie 3,3 proc., ale w 2025 r. przyspieszy do 4,5 proc. Przewiduje się, że w kolejnych kwartałach wydatki konsumpcyjne będą systematycznie wzrastać. Dla gospodarki to znak, że trend wzrostu w konsumpcji systematycznie się umacnia. Z kolei dla przedsiębiorców może to oznaczać zwiększone obroty i napływ klientów, na których warto już teraz się przygotować, np. inwestując w rozwój działalności i nowe narzędzia oraz usługi, które usprawnią i przyspieszą ich obsługę. 

Dynamiczny Indeks Konsumpcji (DIK) to wskaźnik koniunktury przygotowywany przez Politykę Insight na podstawie danych fundacji Polska Bezgotówkowa. Pozwala przewidzieć realną dynamikę konsumpcji w Polsce, zanim GUS opublikuje pełne dane o PKB i jego składowych. Wartość wskaźnika podajemy raz na kwartał. Gdy wynosi powyżej 50 pkt, zapowiada wzrost realnej konsumpcji, jeśli poniżej - jej spadek. Szczegółowe dane na temat DIK i wartości jego subindeksów można znaleźć na stronie www.indekskonsumpcji.pl
 


[1] Dynamiczny Indeks Konsumpcji to wskaźnik opracowywany przez Politykę Insight na podstawie danych Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy