1. Polska bezgotówkowa
  2. Aktualności
  3. Fundacja Polska Bezgotówkowa partnerem raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych
Fundacja Polska Bezgotówkowa partnerem raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych

Fundacja Polska Bezgotówkowa partnerem raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych

2 min czytania

Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych Fundacja Naukowa co roku wskazuje Dzień Wyjścia z Szarej Strefy Gospodarczej. W tym roku przypadł on 8 marca. Od tego dnia wartość dodana  uzyskiwana jest w oficjalnym obiegu gospodarczym, a polska gospodarka symbolicznie opuszcza szarą strefę.

Dzień Wyjścia z Szarej Strefy jest okazją do prezentacji raportu poświęconego analizie zjawiska szarej strefy gospodarczej w Polsce, dyskusji na temat jego zasięgu i rozmiarów oraz metod jego ograniczania. Raport ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej, decydentów i przedsiębiorców na to zjawisko oraz porządkowanie debaty na ten temat. Podobnie jak w latach ubiegłych partnerem tegorocznej edycji raportu Instytut Prognoz i Analizy Gospodarczych jest Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Raport dotyczący Szarej Strefy realizowany przez IPAG jest wnikliwą i merytoryczną analizą sytuacji, dobrą podstawą do dalszych działań i rekomendacji dla regulatorów rynku - powiedział dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. W kwestii szarej strefy możemy mówić o triadzie działań mających na celu jej ograniczenie – są to działania prewencyjne, represyjne i edukacyjne. Działania prewencyjne są oczywiście najbardziej skuteczne, a ich symbolem jest właśnie obrót bezgotówkowy. Nie możemy również zapominać o działaniach edukacyjnych – one są niezwykle istotne, bo tworzą szerszy kontekst rynkowy. Pamiętajmy, że bezgotówkowe instrumenty płatnicze są przyjazne i atrakcyjne dla społeczeństwa. W tym obszarze bezgotówkowych rozwiązań wdrażane są innowacje, nowe technologie i ich dalsze zastosowania, co jest niezwykle atrakcyjne, zwłaszcza dla młodszych konsumentów. Cały sektor płatniczy ma w sobie bardzo dużo dynamiki wewnętrznej. Wpływ pandemii zarówno na szarą strefę jak i płatności bezgotówkowe bardzo dobrze został przez autorów raportu podkreślony. W zakresie płatności bezgotówkowych warto zwrócić uwagę na pewne odwrócenie tendencji. Przed pandemią mieliśmy częściej do czynienia z sytuacją, w której to konsument zastanawiał się czy w danym punkcie jest w stanie zapłacić bezgotówkowo. Teraz sytuacja jest odwrotna – to konsument dopomina się o płatności bezgotówkowe, z uwagi przede wszystkim na wygodę ale również ze względu na bezpieczeństwo i higienę płatności – skomentował dr Mieczysław Groszek.

Konferencja prasowa dotycząca raportu przygotowanego przez Instytut Prognoz i Analizy Gospodarczych odbyła się 23 marca br. Raport dot. szarej strefy został zaprezentowany przez Jacka Fundowicza (wiceprezesa IPAG) i Krzysztofa Łapińskiego (wiceprezesa IPAG). Ponadto uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać debaty eksperckiej, w której wzięli udział: dr Mieczysław Groszek (prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa), Wojciech Brodnicki (doradca podatkowy, partner BBGTAX) oraz Marek Kowalski (przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich). Konferencję moderował Bohdan Wyżnikiewicz (prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych).

Raport "Szara Strefa 2021" - http://www.ipag.org.pl/Content/Uploaded/files/IPAG_Szara_Strefa_2021_final.pdf

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera.

Wybierz z listy Twój segment