30.05.2022

Fundacja Polska Bezgotówkowa na Impact’22

Impact’22 to najbardziej prestiżowe wydarzenie gospodarczo-technologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku szczególną uwagę poświęcono dyskusjom na temat aktualnej sytuacji gospodarczej i jej skutków w upowszechnianiu obrotu bezgotówkowego. Prezes Fundacji Grażyna Ciurzyńska wraz z wiceprezes Joanną Erdman oraz dyrektor Moniką Grabowską wzięły udział w licznych spotkaniach i dyskusjach, podczas których rozmawiały m.in. o roli technologii w rozwoju gospodarczym, przyszłości e-commerce i rozwoju cyfrowym polskiego społeczeństwa.

Płatności bezgotówkowe mają już 54% udziału w wolumenach realizowanych kartami i udział ten nadal się zwiększa. Według danych NBP za IV kwartał 2021 r., w Polsce funkcjonuje ponad 1,1 mln terminali. We wrześniu 2021 r. kartą można było zapłacić w prawie 900 tys. miejsc w Polsce. To oznacza, że w ciągu zaledwie jednego kwartału liczba placówek przyjmujących płatności kartą zwiększyła się o ponad 30 tys. To pokazuje jak bardzo zmienia się polski rynek płatniczy. Cieszymy się, że jako Fundacja Polska Bezgotówkowa jesteśmy jednym z katalizatorów tych zmian – komentuje Grażyna Ciurzyńska, prezes zarządu, Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Podczas IMPACT Joanna Erdman, wiceprezes zarządu poruszyła również kwestie związane z popytem konsumenckim: Fundacja w danych Dynamicznego Indeksu Konsumpcji obserwuje kolejny kwartał spowolnienia popytu. Mimo to spodziewamy się dalszego rozwoju płatności bezgotówkowych, innowacji płatniczych oraz nowych modeli biznesowych dostosowanych do potrzeb konsumentów.

 

< Powrót do aktualności

Przeczytaj inne artykuły: