1. Polska bezgotówkowa
  2. Aktualności
  3. Dynamiczny Indeks Konsumpcji - wskaźnik za IV kwartał 2020
Dynamiczny Indeks Konsumpcji - wskaźnik za IV kwartał 2020

Dynamiczny Indeks Konsumpcji - wskaźnik za IV kwartał 2020

1 min czytania

Dynamiczny Indeks Konsumpcji (DIK) w IV kwartale 2020 r. wskazuje, że konsumenci wrócili do małych sklepów

Polityka Insight we współpracy z Fundacją Polska Bezgotówkowa po raz kolejny przedstawia Dynamiczny Indeks Konsumpcji (DIK) - nowatorski wskaźnik mierzący koniunkturę konsumencką na podstawie kwartalnych danych o liczbie i wartości transakcji bezgotówkowych zbieranych przez FPB. Wyniki wskaźnika DIK wskazują, że konsumenci wrócili do małych sklepów.

W IV kwartale 2020 roku wskaźnik DIK spadł do 49,83 pkt. i jest to gorszy wynik, niż w III kw. (53,7 pkt). Wartość ta wskazuje na dalszy spadek konsumpcji i utrzymującą się w recesji gospodarkę, na co wpływ mają trwające od października restrykcje obejmujące takie podmioty jak hotele, restauracje, kina, teatry czy szkoły.

Dobrą wiadomością jest to, że konsumenci powrócili do małych sklepów. W IV kw. subindeks DIK dotyczący sprzedaży detalicznej spadł z 56,13 do 51,92 pkt. co oznacza, że nie mieliśmy do czynienia z recesją w handlu detalicznym. Konsumenci chętnie robili potrzebne im zakupy w najbliższych sklepach osiedlowych oraz na stacjach benzynowych, rezygnując tym samym z korzystania z hipermarketów i galerii handlowych.

Szczegóły dotyczące wskaźnika DIK dostępne na: www.indekskonsumpcji.pl

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy