1. Polska bezgotówkowa
  2. Aktualności
  3. Dynamiczny Indeks Konsumpcji (DIK) w III kwartale 2021 r. sygnalizuje utrzymanie mocnego wzrostu konsumpcji
Dynamiczny Indeks Konsumpcji (DIK) w III kwartale 2021 r. sygnalizuje utrzymanie mocnego wzrostu konsumpcji

Dynamiczny Indeks Konsumpcji (DIK) w III kwartale 2021 r. sygnalizuje utrzymanie mocnego wzrostu konsumpcji

2 min czytania

Polityka Insight we współpracy z Fundacją Polska Bezgotówkowa po raz kolejny przedstawia Dynamiczny Indeks Konsumpcji (DIK) - nowatorski wskaźnik mierzący koniunkturę konsumencką na podstawie kwartalnych danych o liczbie i wartości transakcji bezgotówkowych realizowanych w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. Wyniki wskaźnika DIK za III kwartał wskazują utrzymujący się wzrost konsumpcji. 

 

W III kwartale 2021 roku wskaźnik DIK zmlał do 51,95 pkt. Mimo spadku względem pierwszej połowy roku DIK utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Dane te pokazują, że popyt konsumpcyjny w okresie wakacyjnym dalej się odbudowywał, czemu sprzyjało pełne otwarcie gospodarki, poprawa nastrojów konsumpcyjnych Polaków oraz przywrócenie możliwości organizacji wydarzeń kulturalnych.

Dane pokazują również, że w III kw. 2021 r. Polacy dalej zwiększali swoją konsumpcję, ale już w wolniejszym tempie niż w I połowie roku. W danych widać też coraz wyraźniejszy negatywny wpływ rosnącej inflacji na popyt, zwłaszcza w sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych. Jeśli chodzi o inne usługo, to najwolniej rósł popyt na usługi zdrowotne, a najszybciej na usługi upiększające. Taka zmiana była zapewne powiązana ze wzrostem aktywności turystycznej i rozrywkowej Polaków - większa liczba spotkań i wyjazdów skłaniała do większego zadbania o swój wygląd zewnętrzny, a ograniczała czas na wizyty u lekarza. W związku z tym podtrzymana zostaje prognoza, że wzrost konsumpcji w III kw. był zbliżony do 6 proc., co przełożyło się na utrzymanie stosunkowo wysokiej dynamiki PKB na poziomie 6,7 proc. w ujęciu rocznym.

Szczegóły dotyczące wskaźnika DIK dostępne na: www.indekskonsumpcji.pl

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera.

Wybierz z listy Twój segment