1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. Sklep – higiena dla bezpieczeństwa klientów
Sklep – higiena dla bezpieczeństwa klientów

Sklep – higiena dla bezpieczeństwa klientów

9 min czytania

Aż 98 proc. respondentów uważa, że utrzymanie w czystości miejsc publicznych jest istotne dla powszechnego zdrowia i bezpieczeństwa – tak wynika z badań agencji Millward Brown. Co ciekawe, sondaż był przeprowadzony jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa. A to oznacza, że czystość i higiena są dla klientów ważne zawsze – nie tylko w trakcie pandemii. Sprawdź kilka prostych porad na temat tego, co poza stosowaniem się do wymogów sanitarnych zrobić dla bezpieczeństwa klientów i… wizerunku Twojego biznesu!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak sprawić, aby klienci mieli pewność czystości w sklepie,
  • które miejsca warto regularnie dezynfekować zarówno w trakcie pandemii, jak i później,
  • jakie środki ochrony, oprócz rękawiczek, warto udostępnić klientom,
  • jak egzekwować przestrzeganie przepisów sanitarnych wśród klientów i pracowników sklepu,
  • dlaczego warto posiadać terminal i zachęcać klientów do płatności kartą

Właścicielka biznesu przeprowadza audyt strony

Utrzymanie czystości i higieny w sklepie jest istotne ze względów bezpieczeństwa, ale również z powodów czysto biznesowych – czysta i bezpieczna przestrzeń to większa szansa, że klient podejmie decyzję o zakupie właśnie u Ciebie!

1. Sprzątanie przede wszystkim – czystość widoczna gołym okiem

O tym, że zarówno podczas pandemii, jak i po jej zakończeniu musisz dbać o regularne sprzątanie sklepu, z pewnością nie trzeba Cię przekonywać. Oprócz higieny i bezpieczeństwa czystość pełni w sprzedaży bardzo ważny aspekt wizualny – w zadbanym sklepie każdy czuje się o wiele przyjemniej i chętniej kupuje.

Jeśli więc zależy Ci na solidnym wizerunku firmy i satysfakcji klienta, spróbuj oprócz codziennego, rutynowego sprzątania sklepu wieczorem/rano zadbać także o porządek w ciągu dnia. Skup się na miejscach, które są dla klienta najbardziej widoczne: obszar przy wejściu, półki, okolica lady. Dzięki temu Ty lub Twoi pracownicy nie spędzicie na dodatkowym sprzątaniu zbyt dużo czasu, a efekt czystości i poprawy bezpieczeństwa będzie zauważalny gołym okiem.

2. Sklep a higiena – dezynfekuj newralgiczne miejsca

Dokładna i regularna dezynfekcja w trakcie obowiązywania obostrzeń sanitarnych to konieczność. Pomyśl jednak o tym, aby przyjęte podczas pandemii dobre zwyczaje zachować na dłużej. Powierzchnie dotykowe, takie jak kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, terminale, wózki i koszyki, regularnie wycieraj środkiem dezynfekującym zarówno teraz, jak i gdy wszystko wreszcie wróci do normy.

Znajdź sposób, aby poinformować swoich klientów o regularnej dezynfekcji, na przykład poprzez wywieszenie kartki w widocznym miejscu oraz informację w mediach społecznościowych. Dzięki temu osoby w sklepie będą mieć pewność, że jako właściciel poważnie traktujesz zalecenia WHO i zależy Ci na zapewnieniu im bezpieczeństwa.

3. Dbanie o higienę i bezpieczeństwo – zapewnij środki ochrony nie tylko przy wejściu

Dbaj o to, aby oprócz wymaganych podczas pandemii rękawiczek Twoi klienci mieli zapewnione środki ochrony na terenie całego sklepu. W przypadku sklepu spożywczego regularnie sprawdzaj, czy przy warzywach lub pieczywie nie brakuje torebek foliowych. Jeśli masz taką możliwość, zabezpiecz te produkty przed zbędnym dotykaniem (na przykład poprzez umieszczenie w pojemniku z uchylną szybką pleksi).

Pomyśl o tym, czy na wejściu nie warto zapewnić jednorazowych maseczek za drobną opłatą dla zapominalskich – dzięki temu jeszcze bardziej zwiększysz higienę i nie stracisz klientów.

4. Higiena wśród pracowników i klientów – nie obawiaj się zwracać uwagę

Ile razy zdarzyło się, że w czasie obowiązywania obostrzeń ktoś wszedł do Twojego sklepu bez maseczki? Albo w pośpiechu zupełnie zignorował wymóg dezynfekcji rąk? Jeśli zauważasz taką sytuację, reaguj. Także po zniesieniu obostrzeń zwracaj uwagę na to, czy ktoś nie zachowuje się nieodpowiedzialnie, na przykład kicha w kierunku innych ludzi lub kaszle bez zasłaniania ust w pobliżu półek z żywnością. Nie namawiamy Cię oczywiście do pouczania klienta – spróbuj zrobić to taktownie i podkreślić, że zależy Ci na jego bezpieczeństwie.

Uczul swoich pracowników, aby dawali klientom dobry przykład (prawidłowe noszenie maseczki, praca w rękawiczkach jednorazowych, dbanie o czystość w miejscu pracy), a także nie bali się zwracać im uwagi na nieodpowiednie zachowania.

Zobacz także: Bezpieczny hotel po pandemii – jak sprawnie egzekwować nowe zasady?

5. Higiena w sklepie – zachęcaj do płatności kartą

Gotówka, która przechodzi przez wiele dłoni, to prawdziwe siedlisko bakterii – z pewnością słyszałeś o tym już niejednokrotnie. Dlatego jeśli jeszcze tego nie robisz, koniecznie udostępnij swoim klientom możliwość płacenia kartą i zachęcaj ich, aby wybierali tę drogę nawet podczas małych zakupów. Wydrukuj kartę informacyjną o zaletach tego rozwiązania i powieś ją w widocznym miejscu.

Pamiętaj, że terminal w sklepie to korzyść także dla Ciebie – od momentu, gdy go zainstalujesz, nie stracisz już ani jednego klienta, który akurat nie ma przy sobie gotówki. Jeśli zamówisz terminal w ramach programu Polska Bezgotówkowa, przez okres 12 miesięcy nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z instalacją terminalu płatniczego oraz obsługą płatności bezgotówkowych. To dla Ciebie czysty zysk!

Wystarczy odrobina chęci, aby zrobić dla bezpieczeństwa swoich klientów jeszcze więcej, niż nakazują przepisy sanitarne. Podczas pandemii stosuj się do zaleceń, a po jej zakończeniu wykorzystaj dobre przyzwyczajenia i wprowadź je na stałe do swojej pracy. Twoi klienci z pewnością to docenią.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy