Podatnik bezgotówkowy – nowy program Ministerstwa Finansów dostępny w pakietach GOLD i SILVER

22/07/2022

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który większość transakcji przeprowadza bezgotówkowo, możesz skorzystać z pakietu GOLD programu Podatnik bezgotówkowy uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki niemu otrzymasz ulgę na terminal w podatku dochodowym oraz zwrot VAT-u już w 15 dni! Sprawdź, czy Podatnik bezgotówkowy to program dla Ciebie.

 

O czym przeczytasz w artykule:

 • Na czym polega pakiet GOLD programu Podatnik bezgotówkowy?
 • Do kogo skierowany jest pakiet GOLD programu Podatnik bezgotówkowy?
 • Pakiet SILVER – ulga na terminal dla przedsiębiorców

Czytaj też: Być czy nie być VAT-owcem – co będzie Ci się bardziej opłacać?

 

Na czym polega pakiet GOLD programu Podatnik bezgotówkowy?

Program Podatnik bezgotówkowy w pakiecie GOLD to propozycja dla przedsiębiorców, którzy zapłacili więcej podatku VAT niż powinni, a przy tym przyjmują płatności bezgotówkowe. Dzięki programowi Ministerstwa Finansów zwrot nadwyżki można otrzymać już w 15 dni od złożenia wniosku. Szybsze odebranie należności pozwoli poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa i wykorzystać odzyskaną kwotę na inwestycje czy bieżące potrzeby.

Podatnik bezgotówkowy – zalety

 

Pakiet GOLD programu Podatnik bezgotówkowy promuje również płatności bezgotówkowe. Osoby, które do niego przystąpią, otrzymają bezterminową ulgę na terminal płatniczy w podatku dochodowym w wysokości 200% (maksymalnie 2000 zł rocznie). Warunkiem jest to, by być płatnikiem bezgotówkowym przez minimum 7 miesięcy w roku.

 

Czytaj też: Dotacje dla firm – skąd i jak je pozyskiwać?

 

Do kogo skierowany jest pakiet GOLD programu Podatnik bezgotówkowy?

Do skorzystania z pakietu GOLD programu Podatnik bezgotówkowy zaproszeni są przedsiębiorcy, którzy transakcje płatnicze przeprowadzają przede wszystkim w systemie cashless, czyli bezgotówkowo. Nie chodzi wyłącznie o płatności kartą, lecz także przelewem, BLIKiem, za pomocą aplikacji itp. Dodatkowo muszą rejestrować sprzedaż na kasach online lub wirtualnych. Jeśli spełniasz te warunki, to pakiet GOLD jest dla Ciebie!

 

Jakie konkretnie wymagania musisz spełnić?

 • W poprzedzającym złożenie wniosku kwartale co najmniej 65% obrotu Twojej firmy rejestrowanego na kasie fiskalnej odbywało się bezgotówkowo,
 • W poprzedzającym złożenie wniosku kwartale prowadziłeś sprzedaż detaliczną i przynajmniej 80% całego Twojego obrotu rejestrowana była na kasie online lub wirtualnej,
 • W minionym roku Twój obrót detaliczny zarejestrowany na kasach wirtualnych lub online wynosił min. 50 tys. zł brutto,
 • Co najmniej rok jesteś zarejestrowany jako płatnik VAT i terminowo składasz konieczne deklaracje,
 • Przynajmniej przez trzy miesiące masz rachunek do przyjmowania płatności zgłoszony w wykazie podatników VAT.
 • Kwota VAT przeniesiona z poprzednich deklaracji nie może przekraczać 3 tys. zł, a kwota zwrotu nie może być wyższa niż dwukrotność podatku VAT od sprzedaży detalicznej Twojej firmy.

Zwrot VAT po 15 dniach – co należy zrobić?

 

Czytaj też: Własna działalność – koszty. Co można do nich zaliczyć?

 

Podatnik bezgotówkowy dostępny w dwóch pakietach

Jeśli nie spełniasz wyżej wymienionych warunków, wciąż możesz skorzystać z ulg oferowanych przez Ministerstwo Finansów w ramach programu Podatnik bezgotówkowy. Uruchomiono bowiem także drugi pakiet – SILVER.

Jest on skierowany do przedsiębiorców, którzy nie korzystają z terminali płatniczych oraz tych, którzy korzystali z programu Polska Bezgotówkowa, a po jego zakończeniu chcą kontynuować przyjmowanie płatności bezgotówkowych. Otrzymają oni ulgę na zakupy związane z terminalem (zakup, najem, opłaty systemowe, opłaty intercharge):

 • Koszty będą w 100% zaliczane do kosztów uzyskania przychodów,
 • Będzie można ponownie odliczyć je od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Jakie koszty można odliczyć?