1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Zgubiłeś portfel albo Cię okradli? Sprawdź, jak załatwić zastrzeżenie karty!
Zgubiłeś portfel albo Cię okradli? Sprawdź, jak załatwić zastrzeżenie karty!

Zgubiłeś portfel albo Cię okradli? Sprawdź, jak załatwić zastrzeżenie karty!

4 min czytania

Zastrzeżenie karty – jak to zrobić? Zgubienie całego portfela czy utrata karty płatniczej może Ci się zdarzyć zawsze – nawet jeśli bardzo starasz się uważać. Niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywasz, zdarzenia takie budzą silne emocje. Jednak mimo wszystko warto zachować spokój. Zobacz, co zrobić, jeśli któregoś dnia spotka Cię podobna sytuacja. Zastrzeganie kart płatniczych jest proste – a dzięki podjęciu natychmiastowych działań zmniejszysz ryzyko nieautoryzowanego użycia karty i szybko zyskasz spokój.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Co zrobić, gdy zorientujesz się, że nie masz karty lub portfela?
  • Jak sobie radzić w przypadku zagubienia karty bankomatowej?
  • Jak zastrzec swoją kartę?
  • Czym różni się zastrzeżenie karty od zablokowania jej?
  • Na co uważać po zastrzeżeniu lub zablokowaniu karty?

Czytaj też: Zakupy bez portfela – wszystko o płatnościach w technologii NFC

Utrata portfela lub kradzież karty bankomatowej – co robić?

Jeśli zorientujesz się, że brakuje Ci jakichś rzeczy osobistych, przede wszystkim zachowaj spokój i dokładnie poszukaj. W przypadku zaginięcia portfela – sprawdź torbę lub plecak. Gdy jesteś w domu, upewnij się, czy może przypadkowo nie znalazł się on w innym pokoju, kuchni lub na szafce w przedpokoju. Czasami coś wybija nas z rytmu i wtedy działamy inaczej niż dotychczas.

Jeżeli natomiast zorientujesz się, że masz portfel, ale nie widzisz w nim karty płatniczej – sprawdź m.in. kieszenie ubrań. Możliwe, że w wyniku Twojego pośpiechu karta wylądowała w jednej z nich. W przypadku zaginięcia karty lub portfela warto działać szybko, ale pamiętaj: zachowaj jednocześnie spokój! Skup się na dokładnym sprawdzeniu wszystkich miejsc, w których zagubione przedmioty mogą się znajdować, zamiast tworzyć czarne scenariusze. Przypomnij też sobie, gdzie ostatnio używałeś karty, w którym sklepie lub bankomacie – być może przy wypłacie gotówki nie wziąłeś karty – to się często zdarza.

Jeśli masz za sobą ten etap i pewność, że nie widzisz nigdzie swojej zguby, dobrze jest podjąć kolejne kroki, by uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami tego zdarzenia – takimi jak nieautoryzowane użycie karty. 

Zgubiona karta bankomatowa a zastrzeżenie

Gdy już wiesz, że na pewno nie masz dostępu do swoich kart płatniczych i nie znajdziesz ich w swoim domu – musisz zabezpieczyć swoje środki finansowe. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest zastrzeżenie karty; warto jednak pamiętać, że procedura ta ma charakter nieodwracalny. Jeżeli więc nawet znajdziesz swoją kartę po zastrzeżeniu, i tak nie możesz z niej już skorzystać.

Zastrzeganie karty płatniczej daje Ci jednak pewność, że od momentu, gdy je zgłosisz, nikt nie dokona kartą żadnej transakcji. Jeśli będziesz chcieć ponownie z niej korzystać, musisz złożyć wniosek o nową kartę w swoim banku. Warto przy tym wiedzieć, że niektóre instytucje w takim wypadku pobierają opłatę za przygotowanie duplikatu karty lub jej wznowienie

Zastrzeżenie karty – jak to zrobić krok po kroku?

Jeżeli masz pewność, że Twoja karta została skradziona lub w inny sposób bezpowrotnie przepadła – zastrzeż ją!

Zastrzeżenie a blokowanie karty

Jeżeli okaże się, że Twoja karta płatnicza mogła zostać np. w Twoim biurku w pracy, mieszkaniu znajomych lub innym miejscu, z którego możesz ją odebrać za jakiś czas – nie musisz zastrzegać karty. Wystarczy, że ją zablokujesz. Blokowanie karty to innymi słowy wstrzymanie autoryzowania transakcji wykonywanych Twoją kartą. Jeśli chcesz skorzystać z tego rozwiązania, zgłoś to w swoim banku – np. poprzez jego infolinię. Zablokowanie karty jest też często możliwe z poziomu bankowej aplikacji mobilnej lub poprzez stronę WWW. Obecnie większość banków oferuje taką możliwość – ale na wszelki wypadek upewnij się w Twoim, jak wygląda ta procedura. 

Niektóre banki blokują kartę na 30 dni; jeśli do tego czasu jej nie odblokujesz, to przechodzi ona w tryb zastrzeżenia i będzie trzeba poprosić o nową. Ponadto tryb blokady przydaje się wtedy, gdy np. idziesz na basen czy siłownię i boisz się o rzeczy zostawione w szatni. Kartę można zablokować np. na godzinę.

Zastrzeżenie lub zablokowanie karty… Czy już po wszystkim?

Nie do końca. Jeżeli zastrzeżesz swoją kartę, na wszelki wypadek sprawdź bieżące transakcje na swoim rachunku. Mogło bowiem dojść do nieautoryzowanego użycia Twojej zagubionej karty przed jej zastrzeżeniem. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań, by uniemożliwić płatności.

Zobacz także: Kontrola wydatków – płacąc kartą możesz lepiej kontrolować swój budżet w oparciu o historię transakcji na koncie

Mimo że utrata karty – w wyniku zarówno jej kradzieży, jak i zgubienia – to przykre zdarzenie, pamiętaj, że płatności bezgotówkowe są wciąż uznawane za bezpieczniejsze  od gotówkowych. Warto jednocześnie rozważnie podchodzić do kwestii przechowywania karty. Uważaj na przykład, by trzymać ją zawsze w tej samej przegródce portfela, nie wsadzać jej na szybko do kieszeni, nie kłaść na stołach, blatach czy półkach. Jeśli zachowasz odpowiednie względy ostrożności – zdecydowanie zmniejszysz ryzyko zgubienia karty. 

Czytaj też: Chargeback - reklamacja płatności kartą

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy