Zakupy na Święta Wielkanocne – nie daj się zaskoczyć!
Tygodnie poprzedzające Wielkanoc to dla wielu osób okres wzmożonych przygotowań. Rodzinne spotkanie przy suto zastawionym stole to przyjemność, ale ugotowanie wszystkich dań jest często niemałym wyzwaniem zarówno finansowym, jak i logistycznym. O czym pamiętać, wybierając się na zakupy na Święta Wielkanocne? Jakich zasad się trzymać, by nie kupić i nie wydać zbyt wiele? Dlaczego warto przygotować listę produktów? Co zrobić, jeśli mimo wszystko po świętach zostanie Ci dużo jedzenia, którego na pewno nie zjesz? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Jak dobrze rozplanować zakupy na Święta Wielkanocne?
- Co zrobić, by nie kupić i nie wydać za dużo oraz nie zmarnować jedzenia?
- Ile będą kosztowały zakupy na Święta Wielkanocne w 2022 r.?
- Co zrobić z jedzeniem, które zostanie po świętach?
Zobacz także: Świąteczne zakupy – gdzie i jak zrobić, żeby finansowo nie bolało? Poszukiwanie tanich sklepów i okazji cenowych
Zakupy na Święta Wielkanocne – jak robić je z głową?
W wielu polskich rodzinach okres poprzedzający Święta Wielkanocne bywa dość napięty. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto dobrze zaplanować kolejne działania. Szczególnie zakupy, które zwykle przysparzają nerwów i zabierają sporo czasu. Spis potrzebnych artykułów jest długi, część z nich musi być świeża, więc nie da się ich kupić z dużym wyprzedzeniem, w sklepach robi się coraz tłoczniej, a im bliżej świąt, tym większy panuje chaos. Aby możliwie najłagodniej przejść przez ten gorączkowy czas, zawczasu przygotuj plan działań. Pozwoli Ci on zaplanować wszystkie niezbędne czynności, rozplanować je w czasie i oszczędzić sobie zbędnych wydatków. Warto w tym celu kierować się uniwersalnymi radami, które zamieszczamy poniżej:
- Dokładnie zaplanuj jadłospis, następnie sporządź listę produktów, które będą Ci potrzebne do przygotowania potraw.
- Wykreśl z menu dania, których nikt z Twoich bliskich nie lubi i zawsze po świętach są wyrzucane.
- Trzymaj się listy i nie kupuj rzeczy spoza niej.
- Stosuj uniwersalną i bardzo mądrą zasadę – nie idź głodny na zakupy, ponieważ kupisz mnóstwo niepotrzebnych rzeczy!
- Produkty, które mogą stać dłużej, np. warzywa w puszkach, makarony, mąki itd., kup nawet kilka tygodni wcześniej, nim w sklepach zacznie się gorączka zakupowa.
- Zrób część zakupów online. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i nerwy.
- Rozważ zamówienie mięsa, wędlin czy nabiału od jednego z mniejszych, lokalnych dostawców. Unikniesz w tej sposób stania w kolejkach i będziesz mieć pewność, że produkt jest wysokiej jakości oraz świeży.
- Przed kupieniem jakiegoś produktu, porównaj jego ceny w różnych sklepach (pamiętaj, że przed Wielkanocą wiele z nich kusi klientów promocjami, obniżkami i atrakcyjnymi rabatami – upewnij się, że to się rzeczywiście opłaca, a nie jest tylko sztuczką mającą przyciągnąć więcej konsumentów).
- Sprawdzaj daty ważności produktów.
- Jeśli w Twojej rodzinie panuje tradycyjny model obchodzenia świąt, gotowania wielu potraw, często w ilościach, których nie da się przejeść, postaraj się wprowadzić zasadę: „gotujemy tyle, ile zjemy i tylko to, co naprawdę lubimy”.
- Zorientuj się, gdzie w Twojej okolicy działa jadłodzielnia. To miejsce, w którym możesz zostawić nadmiar jedzenia, a także wziąć coś, co zostawił ktoś inny.
Sprawdź też: Zakupy przez internet – jakimi zasadami warto się kierować?
Zakupy na Święta Wielkanocne – lista. Czego nie może na niej zabraknąć?
Zanim wybierzesz się na zakupy wielkanocne, przygotuj listę produktów, które będą Ci potrzebne. Warto od razu zaznaczyć na niej, które z tych rzeczy możesz przechowywać dłużej, a więc kupić wcześniej, po które zaś udasz się do sklepu w ostatniej chwili. Na liście uwzględnij wszystkie towary, które musisz mieć do przygotowania zaplanowanych dań, ale żadnego ponad to. Jeżeli nie jesteś pewien, co powinno znaleźć się na Twojej wielkanocnej liście zakupów, podpowiadamy, jakich produktów z pewnością nie może na niej zabraknąć. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy tu osobistych preferencji, tradycji i upodobań.
Zakupy na Święta Wielkanocne 2022 – ile będą kosztowały?
Ile będą Cię kosztować zakupy na Święta Wielkanocne? Według szacunków BNP Paribas[i] pomiędzy rokiem 2020 a 2021 r. ceny żywności wzrosły o 7,8 proc. Typowy koszyczek wielkanocny (święcona), w którym znalazłyby się następujące produkty:
- dwa jajka,
- 50 g pieczywa,
- 50 g wędliny
w 2021 r. było o 1 proc. droższy niż w 2020. Jak podaje BNP Paribas, w ciągu minionych sześciu lat ceny produktów spożywczych co roku rosły i zakupy Wielkanocne z roku na rok były nieco droższe.
Jednak prawdziwy skok kosztów związanych z zakupami spożywczymi z okazji Wielkanocny czeka Polaków w 2022 r. – jak informuje BNP Paribas[ii], tegoroczne skok cen żywności jest najwyższym, z jakim mieliśmy do czynienia w XXI wieku. Podstawowe produkty, które zazwyczaj pojawiają się na naszych stołach przy okazji Wielkanocy są znacznie droższe niż w 2021 r. Najbardziej podrożały masło (o 35 proc.) oraz tłuszcze roślinne (nawet ponad 50 proc.). Więcej niż rok temu kosztują również m.in.: jajka (o 14 proc.), mięso drobiowe (30 proc.), mięso wieprzowe (około 7 proc.).
Taki sam podstawowy koszyczek wielkanocny (dwa jajka, 50 g pieczywa, 50 g wędliny) jak w ubiegłym roku, w 2022 r. będzie kosztował o 12 proc. więcej.
Zakupy wielkanocne – co zrobić, by nie marnować jedzenia?
Przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje związane z obchodami Wielkanocy są dla wielu osób niezwykle cenne. Jednak zwyczaje gotowania nadmiernych ilości jedzenia oraz serwowania potraw, których nikt nie lubi, ale „muszą być”, z wielu powodów powinny odjeść do lamusa:
- powodują, że wydajesz niepotrzebnie ogromne kwoty i w okresie okołoświątecznym mogą pojawić się dziury w Twoim budżecie domowym,
- czujesz się sfrustrowany, że Twój ogromny wysiłek poszedł na marne, ponieważ zaproszeni goście nie są w stanie zjeść wszystkiego, co przygotowałeś, a często niektórych potraw nawet nie próbują,
- prowadzą do tego, że marnujesz jedzenie, co w obliczu wysokich cen żywności, kryzysu oraz wojny w Ukrainie i świadomości, że wielu ludzi nie ma co jeść, wydaje się nie tylko nie do końca rozsądne, ale i nieetyczne.
Czytaj też: Ekozakupy – z myślą o portfelu i środowisku!
Jeżeli mimo starań nie uda Ci się uchronić się przed tym, że po Wielkanocy w Twoim domu zostaną mniejsze lub większe ilości jedzenia, którego nie będzie komu zjeść, nie wyrzucaj go! Część potraw być może uda Ci się przechować, np. zamrażając je w odpowiedni sposób oraz wykorzystując resztki do przyrządzenia nowych dań. Warto również podzielić się tym, co Ci zostało, z osobami potrzebującymi. Skorzystaj z jednej z wielu grup w mediach społecznościowych, które pomagają trafić ludziom z nadwyżkami jedzenia do tych, którzy chcieliby je przyjąć. Sprawdź też, czy w Twojej okolicy nie działa przypadkiem jedna z jadłodzielni, czyli punktów tzw. foodsharingu (darmowej wymiany żywności).
Przeczytaj również: 5 powodów, dla których warto brać paragon
* „Marnowanie żywności podczas Świąt Wielkanocnych” – badanie z marca 2022 r. przeprowadzone przez firmę Kantar na zlecenie Too Good To Go.
* Badanie przeprowadzone przez BNP Paribas, https://media.bnpparibas.pl/pr/656750/zywnosc-na-swieta-wielkanocne-bedzie-drozsza.
* Badanie przeprowadzone przez BNP Paribas, https://media.bnpparibas.pl/pr/736358/bank-bnp-paribas-najsilniejsza-podwyzka-cen-w-xxi-wieku-przed-nami-produkty-spozywcze-na-wielkanoc-drozsze-o-ponad-20-niz-przed-rokiem.