Zagrożenia w internecie – sprawdź, na co musisz uważać
W dynamicznie zmieniającym się świecie technologii każdego dnia płynące zewsząd dane zalewają nasze komputery i telefony. Dostęp do sieci daje ogromne możliwości i nie należy go demonizować. Nie warto jednak wypierać niewygodnych faktów – internet to również zagrożenia, których musimy być świadomi, by skutecznie się przed nimi chronić.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Jakie są największe zagrożenia w sieci?
- Jak chronić nastoletnie dziecko?
- Jak chronić najmłodszych?
- Na co trzeba uważać?
Zobacz także: Skimming – co to jest i jak się przed nim bronić?
Największe zagrożenia w sieci
Internet powszechnie uznawany jest za odkrycie cywilizacyjne na miarę wynalezienia koła czy druku. I chociaż obecne czasy nazywane są erą internetu, a większość Europejczyków na co dzień korzysta z dobrodziejstw sieci, wciąż za mało mówi się o zagrożeniach. Z roku na rok przybywa nowych zjawisk internetowych, a co za tym idzie, określeń, które mogą wydawać się obce i niezrozumiałe. Warto je poznać i dowiedzieć się, czym są, by wiedzieć, jak reagować.
Największe zagrożenia w internecie
Zagrożenia w internecie – chroń Twoje nastoletnie dziecko
Jeśli masz nastoletnie dziecko, z pewnością pamiętasz, że gdy się urodziło, powszechny dostęp do internetu stawał się już faktem. Dla nastolatków jest więc naturalne, by to w sieci szukać rozrywki, pomocy naukowych czy znajomych. Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, to właśnie dziś jest odpowiedni moment, by porozmawiać z dzieckiem o tym, jak bezpiecznie przebywać w internecie:
- Staraj się kontrolować, ile czasu Twoje dziecko spędza przed ekranem.
- Uświadom swoje nastoletnie dziecko, że nic w internecie nie jest za darmo – walutą najczęściej są jego dane, które mogą zostać użyte do wielu niepożądanych celów.
- Przypomnij mu, by nie umieszczała w sieci zbyt wielu zdjęć i informacji z prywatnego życia.
- Rozmawiaj – pytaj o zainteresowania, trendy, popularne aplikacje. Bądź na bieżąco.
- Nie oceniaj, ale rozmawiaj, pomagaj, wspieraj.
- Uczul nastolatka, by z internetu korzystał z kulturą. Nie był kolejnym anonimowym hejterem, ale dbał o relacje – tak wirtualne, jak realne.
- Ostrzeż swoją pociechę przed spotkaniami z nieznajomymi z internetu – poznawanie nowych ludzi jest dużą wartością, ale warto mieć na uwadze, że nie zawsze są tymi, za kogo się podają.
Zagrożenia w internecie – chroń najmłodszych
Zasady bezpieczeństwa w internecie przeznaczone dla młodzieży różnią się w pewnym zakresie od tych, które warto wpoić młodszym dzieciom. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki korzystania z tego medium – najmłodsi wykorzystują inne platformy i spotykają się z innymi problemami, na które powinni być czujni ich rodzice. Najważniejsze wskazówki pozostają jednak niezmienne:
- Porozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat jego zachowania w sieci.
- Uświadom mu, że nie jest anonimowe, a dane przekazywane przez nie w internecie nie giną.
- Na bieżąco kontroluj, co robi w sieci. Jednak rozmawiaj, a nie zakazuj i nakazuj.
- Ustaw ograniczenia dotyczące wyświetlanych treści, zarówno jeśli chodzi o zawartość stron, jak i wiek użytkownika. Zablokuj strony z niepożądanymi treściami.
- Poinformuj, że w internecie – podobnie jak w życiu – obowiązują pewne zasady.
- Uczul dziecko, by nie podawało danych wrażliwych, takich jak np. imię i nazwisko, PESEL czy adres – bez Twojej zgody.
- Ufaj, ale nie obwiniaj. Edukuj, jeśli dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji.
Sprawdź, na co musisz uważać – podsumowanie
Lista zagrożeń w internecie ciągle się wydłuża. Szkodliwe treści, które nawołują do przemocy, brania udziału w niebezpiecznych wyzwaniach, samobójstw czy samookaleczenia, mogą pojawić się wszędzie. Dlatego ważne jest, by dziecko miało zaufanie do Ciebie jako rodzica i natychmiast zgłosiło Ci, gdy trafi na niepożądane treści. Twoją rolą jest zgłoszenie podejrzanych incydentów czy materiałów administratorom strony lub organom ścigania.
Możesz też zwrócić się do instytucji zajmujących się likwidowaniem przemocy w internecie. Jedną z nich jest Dyżurnet.pl, który działa jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Organizacja prowadzi telefon dla rodziców i nauczycieli (800-100-100) oraz telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111). Jeśli zauważyłeś jakiekolwiek niepokojące sygnały, nie wahaj się – reaguj.