Wyznacz cele finansowe i realizuj swoje marzenia
Aby się utrzymać, większość ludzi na świecie musi podejmować pracę zarobkową. Pieniądze pozwalają zaspokoić codzienne potrzeby, nabywać niezbędne urządzenia, a także zabezpieczać przyszłość. I choć powiedzenie głosi, że nie dają szczęścia, bez nich trudno zrealizować część marzeń. Dlatego warto planować budżet, gromadzić oszczędności i w swoich planach uwzględniać również realizację celów związanych z przyjemnościami.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Dlaczego warto oszczędzać?
- Czy planowanie ma sens?
- Jak wyznaczać cele?
- Czego unikać, a co może być pomocne?
Czytaj też: Zarządzanie domowym budżetem – poznaj sprawdzone metody
Oszczędzanie – dlaczego warto?
Badanie „Barometr Oszczędności” przeprowadzone pod koniec 2020 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej przez IMAS International wykazało, że niemal jedna czwarta Polaków nie posiada oszczędności. Jednocześnie w związku z pandemią wiele osób postanowiło, że będzie ostrożniej wydawać pieniądze. Cięcia w domowych budżetach w największym stopniu objęły wyjazdy na wakacje, a następnie: remont mieszkania, zakup auta, wyprawianie rodzinnych uroczystości oraz zakup mieszkania lub domu. Część tych decyzji nie dziwi z racji utrudnień związanych z podróżami.
Jednak, jak wskazują eksperci, niepokojący jest brak zabezpieczenia finansowego w postaci tzw. poduszki finansowej, która pozwala utrzymać się w przypadku kryzysowej sytuacji przez co najmniej trzy miesiące. Mając odłożoną tego typu sumę, z większym spokojem będziesz mógł planować budżet i ujmować w nim kwoty na drobne przyjemności oraz spełnianie marzeń.
Czytaj też: Wakacje z ograniczonym budżetem – czy to możliwe?
Podstawa działania – planowanie
Zarezerwuj sobie dłuższą chwilę i zastanów się, co osiągnąłeś w życiu, jak do tego doszedłeś/doszłaś, jakie są Twoje sukcesy. To może być satysfakcjonująca praca, adopcja kota, przeczytanie wszystkich powieści wybranego laureata Nagrody Nobla czy zakup auta. Przeanalizuj też niepowodzenia, zastanawiając się, czego Cię nauczyły. Następnie przejdź do rozpisania celów, jakie chciałbyś/chciałabyś osiągnąć. Pomyśl, kim chciałeś/aś być, gdy byłeś/aś dzieckiem, co lubiłeś/aś robić. Jak z tej perspektywy wygląda Twoja teraźniejszość? Które jej elementy chciałbyś/chciałabyś dalej rozwijać? Czy jest coś, co chciałbyś/chciałabyś zmienić? Kim chciałbyś/chciałabyś być za pięć lat oraz co jeszcze chciałbyś/chciałabyś osiągnąć?
Cele warto podzielić na kategorie. Jako inspiracja może Ci posłużyć metoda pięciu filarów, której autorem jest ekspert w dziedzinie rozwoju osobistego Brian Tracy. Zgodnie z nią, powinniśmy dążyć do rozwoju w takich obszarach jak: pragnienia osobiste, relacje, zdrowie, finanse i kariera.
Ustal priorytety i działaj
Zaznacz najważniejsze cele z każdej kategorii. Przeanalizuj je zgodnie z metodą SMART (Specific – sprecyzowany, Measurable – mierzalny, Attractive – atrakcyjny, Realistic – realny, Time-based – sprecyzowany w czasie). Możesz sięgnąć też po jej rozszerzoną wersję, nazwaną SMARTER (Exciting – ekscytujący, Recorded – zapisany). Zakłada ona, że bardziej realne jest osiągnięcie celów, do których podchodzimy z pasją. Podkreśla też wagę ich spisywania.
Czytaj też: Czy kieszonkowe dla dziecka to dobry pomysł?
Jeśli w liście dotyczącej pragnień osobistych zapisałeś/aś bardzo dużo marzeń, może posłużyć ona jako podstawa do tzw. Bucket List, czyli spisu rzeczy, które chciałbyś/chciałabyś zrobić przed odejściem z tego świata. Możesz nazwać ją bardziej swojsko – Listą marzeń. Zazwyczaj odnotowuje się na niej 100 pozycji. Wtedy na liście głównej możesz wpisać hasło: realizacja np. w trakcie roku pięciu rzeczy z Listy marzeń. W sieci znajdziesz wiele przykładowych list, które mogą stanowić inspirację do ułożenia swojej, zgodnej z własnymi upodobaniami. Często wpisywane są tam podróże, chęć odwiedzenia konkretnych miejsc w Polsce i na świecie, może to być też nauczenie się podstaw danego języka, wizyta w operze czy taniec na plaży.
Cele pogrupowane w pięć kategorii (filarów) podziel na:
- Krótkoterminowe: do realizacji w trakcie roku, np. zakup pralki, wyjazd nad morze,
- Średnioterminowe: możliwe do zrealizowania w trakcie najbliższych pięciu lat, np. zakup samochodu, uzyskanie certyfikatu językowego,
- Długoterminowe: wymagające minimum pięcioletnich lub dłuższych działań, jak zakup domu, odłożenie pieniędzy na emeryturę.
Niech najważniejsze znajdą się na górze każdej kategorii czasowej. Następnie dokładnie je rozpisz, dzieląc na podstawowe kroki. Umieść je w czasie i koniecznie określ docelowe daty, wskazujące, do kiedy chcesz je zrealizować. Pomocna będzie tabela w zeszycie lub pliku komputerowym. Jeśli lubisz rozrysowywać plansze i schematy, do dzieła! Aby osiągnąć wyznaczone cele, musisz systematycznie sprawdzać, jakie robisz postępy oraz regularnie weryfikować i aktualizować listę.
Dodatkowa pomoc
Szukaj motywacji do realizowania celów. Niektóre z nich, jak oszczędzanie na rodzinne wakacje, możesz realizować razem z rodziną. Inne – z przyjaciółmi. Jeśli Twoim celem są codzienne spacery, zaproponuj zastąpienie posiedzenia przy kawie przechadzką z kubkiem termicznym w ręku.
W dążeniu do celów pomóc może lektura książek mówiących o sukcesach osób, które podziwiamy. Podpowiedzi dotyczące zarządzania finansami znajdziesz też w naszym serwisie. Część Twoich marzeń zapewne mocno splata się z dysponowaniem oszczędnościami, dlatego świadomie planując domowy budżet, dbasz o całokształt swojego życia.
Pomocna będzie także metoda, którą posługuje się wiele sportowców – wizualizacje. Badania dowiodły, że wyobrażanie sobie np. biegania, wpływa korzystnie na mięśnie pracujące przy tym konkretnie ruchu. Posługując się nią, wizualizuj sobie konkretne kroki prowadzące do osiągnięcia sukcesu. Przećwicz też w myślach scenariusze zakładające pojawienie się ewentualnych problemów, ale skup się na ich rozwiązaniu i pozytywnych emocjach. Wyobrażenia prowadź ze swojej perspektywy, próbuj także przeprowadzać je, patrząc na wykonywane przez siebie zadania oczami osoby trzeciej.
Nie zniechęcaj się potknięciami. Silna wola jest jak mięśnie, wymaga ćwiczeń. Aby ją rozwijać, unikaj odkładania na później, czyli prokrastynacji. Australijska pielęgniarka Bronnie Ware, autorka książki „Czego najbardziej żałują umierający” napisanej na podstawie rozmów z ludźmi u kresu życia, wskazuje, że ważne są codzienne wybory i realizowanie planów, które są zgodne z naszymi pragnieniami. Podkreśla, że trzeba działać tak, by nie rezygnować z marzeń z powodu strachu przed zmianą czy obawy przed krytyką innych osób. Obok tego, warto zadbać o czas na pielęgnację więzów rodzinnych i kontaktów z przyjaciółmi, szczerze wyznawać uczucia i przede wszystkim pozwolić sobie na bycie szczęśliwym.
Zobacz jeszcze: 5 najczęstszych błędów finansowych