1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Wojna w Ukrainie – jak możesz pomóc? Kompendium
Wojna w Ukrainie – jak możesz pomóc? Kompendium

Wojna w Ukrainie – jak możesz pomóc? Kompendium

5 min czytania

Minął ponad miesiąc od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ludzie – w obliczu wojny – zmuszeni są porzucać dorobek swojego życia, opuszczać domy z jedną walizką i szukać dla siebie schronienia, a być może nowego miejsca na całe życie. Polacy okazali wielką solidarność, serce i gotowi są pomagać ukraińskim uchodźcom. Jak robić to mądrze i nie dać się nabrać na fałszywe zbiórki?

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jak można pomagać uchodźcom wojennym z Ukrainy?
  • Jak wygląda lista zweryfikowanych zbiórek?
  • Fałszywe zbiórki i oszustwa internetowe – jak je rozpoznać?
  • Nie tylko zbiórki. Jak jeszcze możesz pomóc?
  • O czym warto pamiętać, kiedy pomagasz?

Jak możesz pomóc uchodźcom z Ukrainy?  

Z dnia na dzień uchodźców z Ukrainy jest coraz więcej. Z oficjalnych danych wynika, że do Polski dotarło już ponad 2 miliony osób. Część z nich zatrzyma się w nas na stałe, część poszuka bezpiecznego schronienia i możliwości ułożenia sobie życia na nowo poza granicami kraju. Pewne jest jednak, że pomoc dla nich musi być długofalowa, ponieważ kryzys uchodźczy nie zniknie, a potrzeby tych osób będą rosły.

Oprócz dachu nad głową, który znajdą chociaż na chwilę, uchodźcy będą szukali domu lub mieszkania na stałe, a także pracy czy możliwości kontynuowania nauki. Dlatego ważne jest, by pomagać mądrze i działać nie doraźnie, a długofalowo. Nie chodzi o to, by zorganizować jedną zbiórkę i „zapomnieć o problemie”, ale by móc regularnie świadczyć pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

Ramka – liczba uchodźców z Ukrainy w Polsce

Lista zweryfikowanych zbiórek

Pomaganie jest piękne, jednak trzeba pamiętać, by robić to mądrze i nie dać się naciągnąć internetowym oszustom, którzy chcą przy okazji zarobić na ludzkiej krzywdzie. Dlatego warto wspierać zbiórki zweryfikowane, np. oficjalnych organizacji, które istnieją od dłuższego czasu. Oto kilka z nich!

To lista sprawdzonych i zweryfikowanych źródeł na różne cele – w ten sposób można wesprzeć walczących w wojnie, cywilów, ale i ukraiński rząd, który odpowiednio rozdysponuje środki według potrzeb, co z pewnością pomoże uniknąć ewentualnych pułapek, jakie czyhają na internautów. Pomóc można na wiele sposobów: wpłacając pieniądze, oferując odzież, produkty pierwszej potrzeby, żywność, krew czy angażując się bezpośrednio: poprzez transport czy wsparcie punktów pomocy i wolontariuszy.

Chłopiec z ukraińską flagą na policzku

Uwaga na fałszywe zbiórki i oszustwa internetowe!

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) ostrzegał przed fałszywymi zbiórkami, które tylko udają oficjalne strony organizacji humanitarnych i fundacji. Tak było w przypadku zbiórki Pomagam.pl – takiej, która podszywała się pod oficjalną stronę. Na szczęście udało się namierzyć oszustów.

Jednak to nie wszystko i takich przypadków na pewno jest więcej: pojawiają się strony internetowe do złudzenia przypominające oficjalne, a tak naprawdę są fejkowymi domenami (często różnią się w adresie strony www np. jedną literą). Nieuważni internauci wpłacą fundusze na podane konto, a pieniądze trafią do portfela wyłudzającego, a nie na oficjalne konto danej fundacji. W ten sposób osoba, która znajduje się w potrzebie, w żaden sposób nie korzysta z wpłaconych przez Ciebie środków.

Ramka – fałszywe zbiórki

Nie tylko zbiórki. Jak jeszcze możesz pomóc?

Pamiętaj, że pomoc to nie tylko wsparcie pieniężne. Możesz także zaangażować się bezpośrednio – jako wolontariusz, bądź też wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów rzeczowo lub przyjąć uchodźców pod swój dach. Innym pomysłem jest oddanie krwi. Jej zapasy są ciągle potrzebne dla rannych żołnierzy, którzy bronią swojego kraju.

Ponadto pomóc można też zwierzętom, które w wyniku wojny zostały uratowane, ale z powodu ucieczki czy też braku możliwości wzięcia ich ze sobą, są teraz bezdomne. Udało się je przewieźć do Polski, a teraz szukają domów tymczasowych lub nowych właścicieli na stałe, którzy pokochają je jak własne.

Dodatkowo istnieje bardzo dużo oddolnych, prywatnych inicjatyw zorganizowanych przez grupy przyjaciół, znajomych czy na przykład sąsiadów, którzy otworzyli punkt pomocy Ukraińcom. Rozdają w nim żywność, ubrania, rzeczy pierwszej potrzeby. Sprawdź w Twojej okolicy czy w dzielnicy działają takie punkty – zawsze możesz pomóc, świadcząc tam wolontariat czy też wspierając punkt finansowo i rzeczowo.

O czym warto pamiętać, kiedy pomagasz?

Kiedy pomagamy, często zapominamy o tym, że nie powinniśmy oczekiwać niczego w zamian. W kilka dni od początku wojny w sieci pojawiły się oburzone głosy niektórych internautów w mediach społecznościowych wskazujące, że „Ukraińcy nie są wystarczająco wdzięczni za okazaną pomoc”.

Należy pamiętać, że osoby te uciekały przed traumą wojny, zostawiając swoje uporządkowane życie. Często były też zmuszone porzucić pracę, szkołę, dom czy dorobek. Zostały bez niczego w sensie materialnym, ale także musiały opuścić bliskich, a część rodziny być może nadal jest w Ukrainie (np. ojcowie i bracia zobowiązani do walki w obronie ojczyzny).

Nie należy oczekiwać wdzięczności za okazaną pomoc – w założeniu robimy to bezinteresownie, a nie po to, by zyskać uznanie, poklask czy poczuć się docenionym przez kogokolwiek. Warto to mieć na uwadze, jeśli będziemy oczekiwali czegokolwiek w zamian.

Ramka: akcje charytatywne

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy