1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Wakacje a karta kredytowa z ubezpieczeniem
Wakacje a karta kredytowa z ubezpieczeniem

Wakacje a karta kredytowa z ubezpieczeniem

4 min czytania

Karta kredytowa z ubezpieczeniem podróżnym brzmi jak gotowy przepis na bezpieczne i bezproblemowe wakacje, podczas których nie musisz się martwić ani o wynajem hotelu, ani o skutki potencjalnych wpadek wyjazdowych. Dlaczego więc tak mało Polaków decyduje się na taki produkt? Przez dłuższą chwilę warto się zastanowić, czy karty kredytowe dla podróżujących to dobre wyjście – zwłaszcza podczas tegorocznych wakacji.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Dlaczego warto mieć jakąkolwiek formę ubezpieczenia podróżnego?
  • Czym jest karta kredytowa z ubezpieczeniem podróżnym?
  • Jaka karta kredytowa dla podróżnika sprawdzi się najlepiej?
  • Czy warto dokupić specjalne ubezpieczenie podróżne?
  •  

 

Jedziesz za granicę? Karta kredytowa z ubezpieczeniem zaoszczędzi Ci sporo stresu

Planujesz wyjazd poza granice kraju bez żadnej formy ubezpieczenia? Nie zamierzasz zabrać ze sobą nawet karty EKUZ, która gwarantuje Ci dostęp do opieki zdrowotnej w całej Unii oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinie? Jadąc poza kontynent, sądzisz, że przykładowo karta kredytowa z ubezpieczeniem to zbędny wydatek? Cóż, jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, możesz tego bardzo pożałować (i niesamowicie odczuć skutki swojej decyzji przy pierwszej wizycie u zagranicznego lekarza).

 

Pamiętaj, że najprostsza, wyrabiana za darmo karta EKUZ nie uchroni Cię przed kosztami poza większością państw Europy, a oferta nie pokrywa części skomplikowanych zabiegów. Tym samym warto zainteresować się ubezpieczeniami z instytucji bankowych. Przykładowo statystyczna oferta polisy dla 4-osobowej rodziny wybierającej się na tydzień do krajów skandynawskich, Beneluksu czy tym bardziej na południe kontynentu nie powinna przekroczyć 400 zł[1]. Widełki wartości takiego ubezpieczenia powinny rozkładać się między 200 a 300 tys. zł[2].

Czytaj również: Karta wielowalutowa – jak działa i dlaczego warto ją mieć na wakacjach

Co ważne, w wielu przypadkach wygodniejszą alternatywą od odrębnych programów ubezpieczycieli są karty z niejako „zaszytymi” dodatkowymi usługami – w tym programami turystycznymi. Co warto wiedzieć o takich kartach z ubezpieczeniem?

Karta z ubezpieczeniem – standard wśród turystów

Obecnie większość instytucji bankowych proponuje swoim klientom karty z ubezpieczeniem turystycznym już w komplecie (równolegle do standardowych funkcjonalności produktu), a na Zachodzie takie rozwiązanie często bywa standardem zarówno podczas krótkich wyjazdów zagranicznych, jak i nawet dłuższych wakacji w kraju.

Czym to jest spowodowane? Przede wszystkim bardzo mocnym przywiązaniem do użytkowania kart kredytowych – mieszkańcy Niemiec, Francji czy USA doskonale wiedzą, jak z niej korzystać na co dzień  – a także miejscowym systemem ochrony zdrowia. Na przykład ankieta serwisu NerdWallet z roku 2019 wykazała, iż dokładnie 78% Amerykanów planowało regularnie używać kart kredytowych podczas wakacji[3]. Tym samym znaczna część postawiła również na dodatkowe ubezpieczenie.

Zobacz też: Karta kredytowa – poznaj korzyści z jej użytkowania

Nie dotyczy to jednak wyłącznie osób miejscowych, ale także turystów na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeśli jako mieszkaniec Unii wybierzesz się do USA, ale również do Kanady, czy od niedawna Wielkiej Brytanii – karta kredytowa z ubezpieczeniem podróżnym może w dużym stopniu ułatwić Ci życie. Inaczej bowiem w krajach pozaunijnych mógłbyś mieć duże problemy z tamtejszą służbą zdrowia oraz egzekucją sprawy podczas kradzieży mienia.

Karta kredytowa dla podróżnika to coś więcej

Na co możesz liczyć, wykupując specjalny pakiet ubezpieczeniowy? W ofercie polskich banków pojawiają się coraz bardziej rozbudowane propozycje dla bardzo konkretnych grup turystów, co w znacznym stopniu ułatwia podjęcie decyzji. Przykładowo klienci mogą liczyć na podstawowe ubezpieczenie całej podróżującej grupy, ale również usługi obejmujące wartość sprzętu czy nawet potencjalne wypadki podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Pomimo na pozór bogatego zestawu obszarów, które w teorii podlegają ubezpieczeniom, należy pamiętać o tym, że warunki umowy przewidują bardzo konkretne widełki potencjalnego zwrotu lub asysty. Pewnym haczykiem bywają również zapisy o ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z wyjazdu lub kosztów skrócenia wyjazdu albo opóźnienia odjazdu, czy też odlotu (te obszary najczęściej podlegają zwrotowi). Sama odmowa wejścia na pokład samolotu nie zawsze okaże się efektywnym argumentem w rozmowach z ubezpieczycielem.

Zobacz też: Jak płacić kartą online?

Poszczególne pakiety różnią się sumą ubezpieczenia w zależności od typu produktu, a także miejsca zdarzenia (na terenie Polski lub za granicą). Pamiętaj więc, by zawsze dokładnie przejrzeć informacje zamieszczone na stronie banku, w regulaminie kart oraz zapisy OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia).

Karta kredytowa, ubezpieczeni podróżne – czy warto?

Z pewnością karty kredytowe dla podróżujących z dodatkowym ubezpieczeniem nie są dla wszystkich. Turyści, którzy stawiają raczej na niskie koszty podróży, z pewnością będą starali się uniknąć dodatkowych wydatków. Jeśli jednak podróżujesz z rodziną – szczególnie małymi dziećmi lub osobami starszymi – karta kredytowa z ubezpieczeniem ma o wiele więcej plusów niż minusów (szczególnie że ubezpieczenie najczęściej jest w cenie samej karty).

Dotyczy to także ryzyka wprowadzenia nowych obostrzeń sanitarnych jeszcze przed wyjazdem. Również wtedy ubezpieczenie pozwala na zwrot części kosztów poniesionych przy organizacji podróży. Pewnym dylematem jest oczywiście wybór między często ograniczonym zakresem ubezpieczenia w ramach karty a specjalną polisą. Tę decyzję musisz już jednak podjąć samodzielnie – pamiętaj, że Twoje indywidualne potrzeby i charakter wyjazdu są głównymi wyznacznikami zakupu danego produktu.

Zobacz również: Zgubiłeś kartę na wakacjach? Jak ją zastrzec albo czasowo zablokować?

Czy specjalne karty kredytowe dla podróżujących staną się w Polsce standardem? To całkiem możliwe. Doświadczenia pandemii koronawirusa pokazują, że coraz więcej turystów stawia na dodatkowe rozwiązania, a Ty i Twoja rodzina możecie być największymi beneficjentami takiej decyzji. W tym przypadku powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony” sprawdza się w stu procentach.

Czytaj również: Jaki rodzaj karty zabrać na wakacje? 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy