Ubezpieczenia na życie dla seniorów – tak czy nie?
Ubezpieczenie na życie dla seniorów to zabezpieczenie finansowe w przypadku nagłej choroby nie tylko dla osoby starszej, ale i członków jej rodziny w wyniku śmierci ubezpieczonego. Taką polisę na życie warto wykupić tuż po przejściu na emeryturę, aby zachować ciągłość ubezpieczeniową. Przeczytaj artykuł, aby poznać więcej informacji na ten temat.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Ubezpieczenia na życie dla seniorów – co warto o nich wiedzieć?
- Dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie na życie dla seniorów
- Jakie ubezpieczenie na życie dla seniora sprawdzi się najlepiej?
- Czy trzeba wypełniać ankietę medyczną, kupując polisę na życie dla seniorów?
- Co ma wpływ na cenę takiego ubezpieczenia?
Przeczytaj także: Pracownicze plany kapitałowe PPK – co to jest i czy warto w nich oszczędzać?
Ubezpieczenia na życie – co trzeba wiedzieć?
Ubezpieczenie na życie to forma finansowego parasola na wypadek ciężkiej choroby, wypadku czy nawet śmierci. Osoba ubezpieczona może liczyć na odszkodowanie z tytułu nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli posiada także polisę na życie, dodatkowo zabezpiecza również swoich bliskich. Wypłata środków przez ubezpieczyciela w sytuacji nagłej śmierci klienta może pomóc rodzinie na spłatę zobowiązań i pokrycie kosztów związanych np. z pochówkiem zmarłego.
Zazwyczaj w miejscach pracy można wykupić ubezpieczenie grupowe, lecz kończy się ono wraz z osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego. Warto wtedy przejść na ubezpieczenie indywidualne, ale trzeba mieć na uwadze, że składka może się podwyższyć. Rozwiązaniem na wysokie opłaty może okazać się wykupienie ubezpieczenia na życie dla seniorów.
Przeczytaj także: Motywacja do oszczędzania – jak ją znaleźć?
Ubezpieczenie na życie dla seniorów – co to jest?
Polisa na życie dla seniora to ubezpieczenie przeznaczone najczęściej dla osób, które ukończyły 60 lat. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wykupienie polisy na życie dla seniorów nawet do 85. roku życia. Na takie ubezpieczenie często decydują się osoby, które regularnie opłacały składkę grupową w miejscu pracy, lecz okres obowiązywania umowy ubezpieczeniowej wygasł po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Polisa na życie dla osób starszych ma na celu ochronę finansową ubezpieczonego w przypadku pobytu w szpitalu wywołanego nieszczęśliwym wypadkiem bądź chorobą. Jest to także zabezpieczenie bliskich seniora po jego śmierci. Rodzina z tytułu odszkodowania uzyska pieniądze na organizację pogrzebu i spłacenie wszelkich zobowiązań, które pozostawił zmarły.
Zazwyczaj zakres ochrony przewidzianej w ubezpieczeniu na życie kończy się wraz z upływem terminu umowy. Seniorzy mogą skorzystać z opcji bezterminowego ubezpieczenia na życie, które ważne jest nawet po okresie wpłacania składek wyznaczonym w kontrakcie.
Przeczytaj także: Zasady bezpiecznego korzystania z internetu – poznaj kilka z nich
Ubezpieczenie na życie dla seniora – co wybrać?
Wykupienie ubezpieczenia na życie dla seniora to praktyczny pomysł na prezent, poprzez który okażesz troskę i zapewnisz bezpieczeństwo najbliższej osobie. Polisa na życie powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Seniorzy należą do grupy o podwyższonym ryzyku wystąpienia udaru, zawału serca lub innych poważnych schorzeń. Czynniki te wpływają na wyższe składki ubezpieczenia lub większą ilość klauzul wyłączających w umowie. Wtedy polisa na życie wydaje się nieopłacalna, lecz firmy ubezpieczeniowe proponują specjalne kontrakty dopasowane do wymagań seniorów. Są to polisy na życie o zawężonej ochronie i stosunkowo niskiej sumie odszkodowania.
Ubezpieczenia na życie dla seniorów przy niskiej składce zapewniają bezterminowe świadczenia oraz nie wymagają wypełniania szczegółowej ankiety medycznej. Osoby starsze mają możliwość wykupienia polisy osobistej lub małżeńskiej. Jeżeli w trakcie trwania umowy jeden z małżonków umrze, ubezpieczalnia gwarantuje wypłatę polisy drugiemu i zmianę ubezpieczenia na indywidualne.
Przeczytaj także: Biometria wrotami do banków. Czy jest bezpieczna i skuteczna?
Polisa na życie dla seniorów – czy trzeba wypełniać ankietę medyczną?
Zakup standardowego ubezpieczenia na życie wymaga udzielenia szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia, aby ustalić potencjalne zagrożenia, jakie mogą wystąpić w trakcie obowiązywania umowy. Firmy ubezpieczeniowe dzięki takiej ankiecie medycznej zabezpieczają się przed próbą wyłudzenia odszkodowania z tytułu choroby, o której klient wiedział wcześniej.
Stan zdrowia wpływa również na wysokość składki, ponieważ przebyte choroby zwiększają ryzyko ponownego zachorowania. Seniorzy są jeszcze bardziej podatni na infekcje lub urazy, a rekonwalescencja trwa zdecydowanie dłużej niż u młodych osób. Z tego powodu ubezpieczenia terminowe i bezterminowe oparte są na uproszczonej procedurze, bez konieczności wypełniania ankiety medycznej. Senior proszony jest o udzielenie informacji o ogólnym stanie zdrowia i nie musi okazywać zaświadczenia od lekarza.
Przeczytaj także: Umowa z bankiem bez papieru, czyli czym jest i do czego służy podpis elektroniczny?
Ubezpieczenie na życie dla seniora – co ma wpływ na jego cenę?
W zależności od tego, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym chcesz kupić polisę na życie dla seniora, cena składek może się różnić. Zazwyczaj opłaty są wyższe niż w przypadku ubezpieczenia dla młodszych osób, ponieważ okres wpłat jest krótszy. Na całkowity koszt polisy wpływa stan zdrowia seniora i jego wiek. Ryzyko wystąpienia chorób lub nagłej śmierci jest wyższe, przez co składka wzrasta.
Suma ubezpieczenia decyduje również o miesięcznej racie – składka miesięczna wzrasta wraz z kwotą, na którą opiewa polisa. Ubezpieczenie na życie dla seniorów zazwyczaj składa się z podstawowego zakresu usług, który zabezpiecza finansowo w przypadku choroby, wypadku lub zgonu, jednak można rozszerzyć pakiet świadczeń. Wiąże się to z powiększeniem składki.
Decydując się na wykupienie polisy na życie dla seniorów, warto porównać oferty kilku firm ubezpieczeniowych. W ten sposób wybierzesz korzystne warunki umowy dopasowane do swoich potrzeb. Ubezpieczenie na życie dla seniorów to też dobry pomysł na prezent. Możesz zdecydować się np. na opłacanie wszystkich składek bądź ustalić warunki spłaty z osobą, której podarujesz takie ubezpieczenie.
Przeczytaj także: Senior w sieci – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?