Teleporada medyczna i umawianie wizyty u lekarza przez internet – pigułka wiedzy
Z pomocą komórki i dostępu do sieci możesz dzisiaj załatwić wiele ważnych spraw – np. umówić termin konsultacji u lekarza specjalisty. W naszym artykule podpowiadamy, jak wygląda teleporada i rezerwacja wizyty online. W kilku prostych krokach wyjaśniamy też, w jaki sposób zapisać się do lekarza przez internet. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, aby zaoszczędzić swój czas na dojazdy do przychodni, gdy np. potrzebujesz recepty, skierowania na badania albo szybkiej konsultacji medycznej.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Na czym polega teleporada online?
- Jak wygląda teleporada i co warto wiedzieć, zanim lekarz do Ciebie zadzwoni?
- Czy teleporady są możliwe po zniesieniu stanu epidemicznego?
- W jaki sposób umówić wizytę u lekarza online?
Zobacz także: IKP (Internetowe Konto Pacjenta) – do czego może Ci się przydać?
Teleporada online – co to jest?
Teleporada to inaczej wizyta lekarska online. Podczas niej pacjent konsultuje się z lekarzem, nie będąc w jego gabinecie. Ewentualne objawy, z jakimi się boryka, omawia telefonicznie lub też w trakcie krótkiej wideokonferencji – jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Teleporady swoją popularność zyskały w dobie pandemii. Zaczęły być stosowane jako alternatywa do tradycyjnych wizyt w przychodni czy szpitalu, kiedy liczba zachorowań na koronawirusa była najwyższa, a kontakty z innymi osobami musiały być przez to ograniczone do minimum.
Dzięki tej opcji pacjenci nie narażali siebie i innych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W taki oto sposób telemedycyna, czyli świadczenia zdrowotne udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, stały się standardem, z którego mogą korzystać wszyscy pacjenci – nawet pomimo tego, iż stan epidemii został zniesiony.
Przeczytaj również: E-recepta – co to jest i jak ją zrealizować?
Teleporady – do kiedy można z nich korzystać?
Telemedycyna to rozwiązanie systemowe, co oznacza, że z teleporad można było korzystać nie tylko w trakcie epidemii, ale także teraz – po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Można nawet przypuszczać, że możliwość konsultacji z lekarzem poprzez wideokonferencję lub telefon (co jest bardzo wygodne i pomaga zaoszczędzić czas) pozostanie z nami już na dobre.
Co zatem będzie dla Ciebie lepsze: wizyta u lekarza czy teleporada? W tym przypadku warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Podczas teleporady lekarz może przeprowadzić z Tobą wywiad i ocenić Twój stan zdrowia. Niestety taka forma nie zastępuje w pełni wizyty lekarskiej. Jeśli potrzebujesz nowej recepty albo skierowania na badania, śmiało możesz skorzystać z telemedycyny. Przy ciężkich objawach chorobowych czy nietypowych dolegliwościach zawsze lepiej udać się do przychodni.
Teleporada – kto do kogo dzwoni i jak się do niej przygotować?
Podczas teleporady zachowuj się tak, jakbyś był w gabinecie lekarskim. Lekarz zadzwoni do Ciebie o umówionej godzinie lub 15 minut przed bądź po tym terminie, dlatego warto się wcześniej dobrze przygotować do takiej rozmowy. Poniżej zebraliśmy kilka praktycznych porad, abyś wiedział, co należy zrobić.
- Naładuj swój telefon lub inne urządzenie, z którego będziesz korzystać podczas telekonsultacji (np. laptop w przypadku wideokonferencji).
- Lekarz może próbować skontaktować się z Tobą z zastrzeżonego numeru, dlatego bądź czujny i odbierz takie połączenie.
- Znajdź swój PESEL, aby podyktować go specjaliście i potwierdzić swoją tożsamość.
- Spisz ewentualne pytania do lekarza, a także miej pod ręką listę lekarstw, które aktualnie zażywasz.
- Na pytania lekarza odpowiadaj wyczerpująco, aby mógł postawić dobrą diagnozę.
- Jeśli połączenie telefoniczne lub internetowe jest dosyć słabe i nie słyszysz, co lekarz do Ciebie mówi, poinformuj go o tym, aby nie przegapić ważnych informacji o Twoim stanie zdrowia.
Wizyta lekarska online – jak ją umówić?
Umawianie wizyty online jest bardzo proste. By to zrobić, wystarczy mieć pod ręką smartfon, tablet albo komputer i oczywiście dostęp do sieci internetowej. Dzięki tej opcji nie będziesz tracisz czasu i nerwów w kolejce w przychodni. A jak zapisać się do specjalisty w kilku szybkich krokach, żeby odbyć wizytę w gabinecie lub teleporadę? Możesz poprosić o pomoc inną osobę lub zrobić to samodzielnie. Poniżej znajdziesz pomocne wskazówki.
- Znajdź lekarza w Twojej okolicy, do którego chcesz się umówić na konsultację. Wyszukaj go po nazwisku lub specjalizacji (np. Jan Nowak – internista).
- Aby zarezerwować termin, skorzystaj z dostępnych portali do umawiania wizyt (np. znanylekarz.pl, lekarzebezkolejki.pl) albo datę bezpośrednio w swoim portalu pacjenta na stronie przychodni lub kliniki. Być może wcześniej będziesz musiał go założyć z pomocą osoby z recepcji.
- Wpisz swoje dane (imię, nazwisko, PESEL).
- Zaznacz, czy ma to być wizyta na NFZ, czy prywatna. Wybierz także dogodną opcję: konsultację w gabinecie lub teleporadę.
- Poczekaj na potwierdzenie wizyty, które otrzymasz e-mailem lub jako SMS.
Jak widzisz, umówienie wizyty online zajmuje dosłownie chwilę. Dużą zaletą elektronicznej rezerwacji jest to, że możesz znaleźć wielu różnych specjalistów z jednej konkretnej dziedziny medycyny. Jeśli potrzebujesz szybkiej konsultacji, z pewnością w najbliższej okolicy wyszukasz lekarza, który może Ci pomóc.
Czytaj też: Abonament w prywatnej sieci medycznej. Dobry prezent dla seniora?