1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Telefon na kartę czy w abonamencie? Co się bardziej opłaca?
Telefon na kartę czy w abonamencie? Co się bardziej opłaca?

Telefon na kartę czy w abonamencie? Co się bardziej opłaca?

5 min czytania

Telefon na kartę bez umowy czy na abonament? Sprawdź, co się bardziej opłaca. Poznaj zalety i wady każdego rozwiązania i wybierz najlepszą ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Podpowiadamy Ci również, na jakie korzyści możesz liczyć i co zrobić, aby uniknąć pułapek, które dla swoich klientów mają operatorzy komórkowi.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jakie zalety i wady ma oferta na abonament?
  • Dla kogo będzie najlepszy telefon na kartę bez umowy?
  • Co jest lepsze – abonament czy karta?

Przeczytaj też: Jak uczyć dzieci płatności bezgotówkowych?

Telefon na abonament – zalety i wady

Telefon w abonamencie sprawdzi się u tych, którym najbardziej zależy na komforcie i nieograniczonym kontakcie z bliskimi. Jeśli wolisz zapłacić za telefon raz na miesiąc, niż pamiętać o regularnym doładowywaniu karty oraz ciągłym pilnowaniu stanu konta, aby móc dzwonić, wysłać wiadomości i połączyć się z internetem, to zdecydowanie rozwiązanie dla Ciebie. Warunek jest jeden – trzeba podpisać długoterminowy kontrakt – niekiedy nawet na dwa lata albo i dłużej.

Jeśli zastanawiasz się nad telefonem na abonament, możesz liczyć na przeróżne oferty dodatkowe, które proponują sieci komórkowe (np. darmowy dostęp do portali z muzyką czy filmami). Ciekawostką jest też fakt, że najtańsza oferta na abonament na rynku nie przekracza 20 zł, warto jednak pamiętać, że im większy pakiet minut, SMS-ów i transferu danych do wykorzystania, tym wyższa cena za usługę. Kwotę należy uregulować wraz z fakturą na koniec miesięcznego okresu rozliczeniowego.

Telefon w abonamencie – dodatkowe opłaty

Przeczytaj też: Polecenie zapłaty i zlecenie stałe – jak korzystać?

Bardzo często operatorzy przy droższym abonamencie oferują nielimitowane usługi. Zaletą tej opcji jest to, że przez cały okres trwania umowy otrzymujesz gwarancję stałej ceny abonamentowej – bez względu na liczbę wykonanych połączeń, wysłanych wiadomości czy ściągniętych gigabajtów danych. W przypadku oferty na abonament jest też pewna wada. Jeśli w trakcie umowy na rynku pojawi się korzystniejsza oferta niż Twoja, niestety z jakąkolwiek zmianą będziesz musiał poczekać do końca umowy, bowiem zerwanie kontraktu przed czasem obciążone jest karą.

Abonament czy karta: uśmiechnięta kobieta korzysta ze smartfona

Bardzo popularną opcją jest telefon za złotówkę w abonamencie. Musisz jednak pamiętać, że w rzeczywistości realna kwota za aparat telefoniczny jest rozkładana na raty i dodawana do kwoty abonamentu, aby operator nie był na tym stratny. A może Twój telefon jest sprawny i nie potrzebujesz kolejnego? W takim przypadku możesz pomyśleć o podpisaniu umowy bez telefonu, co z pewnością obniży nieco poniesione koszty. Pamiętaj, że numer na abonament może kupić tylko osoba pełnoletnia, która w salonie okaże dowód osobisty. Istotny jest też to, że przy podpisywaniu umowy operator nie wymaga żadnego zaświadczenia o zarobkach.

Przeczytaj też: Jak zrobić przelew na numer telefonu?

Telefon na kartę – oferty bez potrzeby podpisywania umowy

Telefon na kartę to tzw. opcja prepaid, która polega na doładowywaniu stanu konta w dowolnym momencie, aby móc wykonywać połączenia, wysyłać wiadomości i korzystać bezpiecznie z internetu. W tym przypadku nie ma żadnych zobowiązań związanych z podpisaniem umowy długoterminowej, jednak każdy użytkownik telefonu na kartę musi zarejestrować swój numer. Może to zrobić wyłącznie osoba, która ukończyła 13 lat i dysponuje dowodem osobistym lub paszportem.

Z ofert tego typu najczęściej korzystają nastolatkowie, którzy nie mogą podpisać umowy przed pełnoletnością, a także studenci nie mający jeszcze stałych dochodów. Użytkownikami telefonów na kartę są także dorośli – zazwyczaj ci, którzy cenią sobie niezależność, chcą kontrolować swoje wydatki, nie lubią wiązać się długoterminowymi umowami albo korzystają z telefonu naprawdę rzadko i nie chcą płacić za abonamentowe usługi.

Numer na abonament i kartę – płacenie rachunków

Przeczytaj też: Bank w telefonie – dlaczego warto korzystać z tej opcji?

Jeśli wybierzesz telefon na kartę, sam będziesz decydować, ile wydajesz, bo od liczby wysłanych SMS-ów i rozmów zależy nie tylko kwota doładowania, ale i częstotliwość z jaką to robisz. Gdy zabraknie Ci środków na karcie, będziesz mógł jedynie połączyć się z numerem alarmowym i odebrać rozmowy przychodzące. Dużą zaletą telefonu na kartę jest również to, że w dowolnym momencie możesz zmienić operatora, jeśli na rynku pojawi się konkurencyjna oferta.

To jednak nie koniec zalet, bowiem dowolny starter jest dostępny dla Ciebie niemalże od ręki. Bez problemu kupisz go np. w kiosku pod domem, na stacji benzynowej, w dużym dyskoncie i osiedlowym sklepie. Niektórzy operatorzy oferują opcję bezterminowej ważności konta już po pierwszym doładowaniu, co oznacza, że nie musisz pamiętać o tym, aby przed upływem konkretnego terminu zasilić kartę i zapobiec dezaktywacji numeru.

Przeczytaj też: Czym są płatności cykliczne i czy warto z nich korzystać?

Telefon na kartę i abonament – porównanie

Telefon na kartę czy abonament – co wybrać?

Co się bardziej opłaca – karta czy abonament? Jeśli wciąż się nad tym zastanawiasz i szukasz najlepszego rozwiązania dla siebie, odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: to zależy… Operatorzy komórkowi nieustannie modyfikują swoje oferty, dopasowując je do potrzeb klientów i zachęcając ich promocjami na kupno telefonu na kartę czy w abonamencie. Tak naprawdę wybór oferty jest wyłącznie kwestią gustu, a konsumenci zazwyczaj i kierują się ceną i możliwością kupna nowej komórki.

Jeśli kuszą Cię zarówno telefony na kartę, jak i w abonamencie, zawsze możesz poszukać propozycji, która połączy wyżej wymienione zalety. Oferty mix dają sporą swobodę i są świetną alternatywą dla omawianych wyżej rozwiązań. Operator najczęściej oczekuje jedynie zasilenia konta na określoną kwotę przynajmniej raz w miesiącu. Dodatkowo możesz wybrać nowoczesny smartfon (nawet za złotówkę), a do Twojej dyspozycji są atrakcyjne pakiety tanich SMS-ów i rozmów. Wybór należy do Ciebie!

Przeczytaj też: Co potrafi Twoja bankowość mobilna?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy