1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Skimming – co to jest i jak się przed nim bronić?
Skimming – co to jest i jak się przed nim bronić?

Skimming – co to jest i jak się przed nim bronić?

4 min czytania

Skimming to popularne oszustwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego lub chipa z karty płatniczej. Jego skutkiem może być obciążenie rachunku bankowego bez Twojej wiedzy. Choć banki coraz lepiej zabezpieczają swoich klientów przed oszustami, to wciąż w wielu miejscach musisz mieć się na baczności, by nie paść ich ofiarą. Na szczęście wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i przestrzeganie kilku prostych zasad, które zaraz poznasz.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jak może wyglądać skimming karty w sklepie lub restauracji?
  • Co to jest skimming bankomatowy?
  • Jak bronić się przed skimmingiem?
  • Co zrobić, jeśli padłeś ofiarą skimmingu?

Skimming karty płatniczej – jak może wyglądać?

Istnieją dwa główne rodzaje skimmingu, na które musisz szczególnie uważać: skimming bankomatowy (mający miejsce przy okazji wypłacania pieniędzy z bankomatu) oraz tzw. skimming zwykły, którego ofiarą możesz paść w sklepie, restauracji, dyskotece czy w jakimkolwiek innym miejscu, w którym płacisz kartą. Wystarczy moment nieuwagi – sprzedawca na chwilę zabiera Twoją kartę, mówiąc, że zaraz wróci, a w tym czasie niepostrzeżenie kopiuje dane z jej paska magnetycznego.

Jak się bronić przed skimmingiem w takich miejscach? Tak naprawdę wystarczy zachować czujność – podczas płacenia nie możesz dopuścić, by karta znalazła się poza zasięgiem Twojego wzroku. Sytuacje, gdy sprzedawca w sklepie lub barman w restauracji chcą się z nią oddalić na chwilę (pod dowolnym pretekstem, na przykład „ładującego się terminala płatniczego”), są absolutnie niedopuszczalne i powinny się spotkać z Twoim szybkim protestem.

Czytaj także: Zakupy bez portfela – wszystko o płatnościach w technologii NFC

Skimming bankomatowy – co to jest?

Dużo większe zagrożenie stanowi skimming bankomatowy, który jest bardziej wyrafinowaną formą oszustwa. Polega on na zamontowaniu w bankomacie urządzenia kopiującego dane z pasków magnetycznych kart. Innym sposobem może być minikamera lub specjalna nakładka na klawiaturę, której celem jest pozyskanie wpisywanego podczas transakcji numeru PIN.

To poważna sprawa, bo po uzyskaniu kompletu danych i stworzeniu ich kopii przestępcy mogą korzystać z Twojej karty bez ograniczeń. Niewiele osób sprawdza regularnie saldo na swoim rachunku. Może się więc zdarzyć, że zanim zdasz sobie sprawę z tego, że padłeś ofiarą przestępstwa i zastrzeżesz swoją kartę, będzie już zdecydowanie za późno. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną banku i ustawić w niej powiadomienia o wykonywanych transakcjach.

Skimming bankomatowy w Polsce nie jest rzadkim zjawiskiem. Jeszcze kilka lat temu policja informowała, że rocznie w całym kraju odnotowuje ponad 2 tysiące tego typu przestępstw!

Jak się bronić przed skimmingiem?

Oto kilka zasad, których przestrzeganie pomoże Ci zachować bezpieczeństwo płatności i wypłat z bankomatów:

  • Nigdy nie przekazuj swojej karty płatniczej drugiej osobie i nikomu nie pozwalaj się z nią oddalić. Zawsze nalegaj, by sprzedawca podał Ci terminal płatniczy.
  • W przypadku wypłaty pieniędzy najlepiej jest korzystać z bankomatów usytuowanych w ruchliwych i dobrze oświetlonych miejscach, a także przy placówkach banków. Pamiętaj, że zamontowanie skimmerów, czy kamerek to proces czasochłonny i skomplikowany, co oznacza, że tego typu urządzenia są instalowane najczęściej w bankomatach znajdujących się na uboczu.
  • Unikaj bankomatów „podejrzanych”, np. zlokalizowanych w bocznych uliczkach, oraz bankomatów nieznanych Ci firm. Oprócz zminimalizowania ryzyka skimmingu pomoże Ci to też uchronić się przed dodatkowymi opłatami i prowizjami.
  • Jeśli już musisz skorzystać z takiego niepewnego bankomatu (np. w pobliżu nie ma innego, a sytuacja jest awaryjna), sprawdź wkrótce po wypłaceniu pieniędzy historię swoich transakcji. W razie gdy jakieś operacje budzą Twoje wątpliwości – niezwłocznie zgłoś się do banku.
  • Zwróć uwagę na wygląd urządzenia – jeśli posiada jakieś niestandardowe elementy odróżniające je od bankomatów, które znasz, nie wypłacaj z niego pieniędzy. Może to być na przykład dodatkowa listwa na górze z zamontowaną (ale niewidoczną) kamerką, która różni się kolorystyką od reszty urządzenia, czy nienaturalnie wystająca klawiatura. Warto też przyjrzeć się przez chwilę szczelinie do wkładania kart – to tam bardzo często instalowane są skimmery.
  • Zapamiętaj swój kod PIN i nie zapisuj go w notatkach lub karteczkach. Ta rada wydaje się być banalną, ale wiele osób umieszcza tego typu informacje na przykład w portfelu, a nawet na samej karcie płatniczej, co w przypadku kradzieży może mieć poważne konsekwencje.
  • Podczas wprowadzania kodu PIN zawsze zasłaniaj drugą ręką klawiaturę numeryczną – niezależnie od tego, czy jesteś sam, czy w kolejce do bankomatu stoi za Tobą inna osoba.
  • Pamiętaj o innych sposobach wypłacania pieniędzy, choćby cashback, dzięki któremu możesz dokonać wypłaty środków w sklepie podczas zakupów, za które płacisz kartą.

Co zrobić, jeśli padłeś ofiarą skimmingu?

W przypadku gdy Twoja karta płatnicza została skopiowana i zdałeś sobie z tego sprawę, jak najszybciej zwróć się do banku, by zastrzec kartę. Zgodnie z polskimi przepisami klient nie ponosi odpowiedzialności za transakcje wykonane po zastrzeżeniu karty, co oznacza, że nawet jeśli stracisz pieniądze z konta, to zostaną Ci one zwrócone. W przypadku transakcji przeprowadzonych przed zastrzeżeniem karty odpowiedzialność banku jest jednak ograniczona do równowartości 150 euro.

W niektórych bankach istnieje możliwość ubezpieczenia karty. W zależności od instytucji i rodzaju karty płatniczej taka usługa kosztuje zazwyczaj nie więcej niż kilka złotych miesięcznie.

Czytaj też: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy