1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Polecenie zapłaty i zlecenie stałe – jak korzystać?
Polecenie zapłaty i zlecenie stałe – jak korzystać?

Polecenie zapłaty i zlecenie stałe – jak korzystać?

4 min czytania

Planując swoje wydatki, łatwo możesz zauważyć, że dużą grupę płatności stanowią powtarzające się transakcje. Niektóre opłaty co miesiąc opiewają na tę samą kwotę, zaś koszt innych za każdym razem jest nieco inny. A gdyby tak obowiązek regularnego przelewania pieniędzy za określone usługi czy zobowiązania dało się przenieść na kogoś innego? To możliwe! Dowiedz się, czym są zlecenie stałe i polecenie zapłaty, i ułatw sobie dzięki nim życie.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czym jest polecenie zapłaty i ile ta usługa kosztuje?
  • Czym jest zlecenie stałe i ile ta usługa kosztuje?
  • Jak utworzyć zlecenie stałe?
  • Jak uruchomić polecenie zapłaty?
  • W jakich sytuacjach najlepiej skorzystać z usługi polecenia zapłaty, a w jakich ze zlecenia stałego?

Zobacz też: Czym są płatności cykliczne i czy warto z nich korzystać?

Polecenie zapłaty – czym jest i ile kosztuje?

Zarządzanie budżetem domowym byłoby znacznie łatwiejsze, gdyby część związanych z tym obowiązków wykonywał za Ciebie ktoś inny. Dzięki automatyzacji comiesięcznych przelewów można zaoszczędzić trochę czasu. Poza tym w takiej sytuacji będziesz mieć pewność, że przelew trafi do odbiorcy na czas.

Wyróżnia się dwa typy „automatycznych” przelewów. Pierwszy z nich to polecenie zapłaty. Usługa polega na tym, że udzielasz swojemu bankowi zgodę na regularne przekazywanie środków na konto danego podmiotu, np. dostawcy usług. Może chodzić o rachunki za prąd, gaz czy kablówkę. Cechą charakterystyczną jest to, że nie musisz określać, jaka ma to być kwota – za każdym razem może być inna; o jej wysokości usługodawca informuje bank, wystawiając fakturę.

Czytaj również: Faktura mailem – co zrobić, aby otrzymywać rachunki w formie elektronicznej?

Niewątpliwą zaletą polecenia zapłaty jest pewność, że wszystkie Twoje zobowiązania, faktury i rachunki zostaną zapłacone w terminie. Warunek jest jeden – musisz posiadać na koncie wystarczającą kwotę, żeby przelew mógł zostać zrealizowany. Niektóre banki nakładają kary pieniężne na klientów, którzy w momencie gdy ma zostać wykonana transakcja, nie mają na rachunku wystarczających środków.

Aby móc skorzystać z usługi polecenia zapłaty, musisz złożyć odpowiedni wniosek, w którym udzielisz zgody na przelewanie na konto usługodawcy środków z Twojego rachunku.

 Polecenie zapłaty – jak je uruchomić?

Polecenie zapłaty – jak je uruchomić? Infografika

Czy usługa polecenia zapłaty jest płatna? W większości banków jej uruchomienie, odwołanie czy modyfikacja, a także sama realizacja przelewu – nic nie kosztują. Jednak niektóre instytucje pobierają pewne opłaty. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, jakie zasady panują w Twoim banku.

Zlecenie stałe – kobieta planuje swoje stałe, miesięczne wydatki

Zlecenie stałe – czym jest i ile kosztuje?

Zlecenie stałe jest drugim – obok polecenia zapłaty – rodzajem automatycznych przelewów, z których mogą korzystać klienci banku, by np. regulować swoje rachunki. Obydwie formy są często ze sobą mylone. Zlecenie stałe różni się od polecenia zapłaty przede wszystkim tym, że dotyczy powtarzalnych płatności o tej samej wartości. Jeżeli np. co miesiąc przelewasz ratę kredytu w dokładnie tej samej wysokości, wówczas możesz śmiało ustawić zlecenie stałe, by nie musieć się martwić o terminy płatności.

Zobacz też: Jak nie kłócić się o pieniądze w związku – co powinniście ustalić przed wspólnym życiem?

Usługa z reguły jest bezpłatna. Niektóre banki jednak liczą sobie określone kwoty za uruchomienie zlecenia stałego w oddziałach stacjonarnych lub przez telefon. Natomiast wykonanie tej czynności samodzielnie, np. w aplikacji mobilnej, jest już darmowe. Zazwyczaj nic nie kosztują również późniejsze automatycznie realizowane przelewy – choć są banki, które pobierają za to np. 1 zł.

Jeżeli decydujesz się samodzielnie ustawić zlecenie stałe w bankowości mobilnej lub na stronie internetowej banku, warto wiedzieć, jak to zrobić krok po kroku.

Zlecenie stałe – jak je ustawić?

Zlecenie stałe – jak je ustawić? Infografika

Polecenie zapłaty i zlecenie stałe – w jakich sytuacjach najlepiej z nich skorzystać?

Najważniejszą różnicą pomiędzy poleceniem zapłaty a zleceniem stałym jest to, że pierwsza z tych usług dotyczy opłat, których kwoty są zmienne, zaś druga może być wykorzystywana przy transakcjach o stałych wartościach. W jakich sytuacjach zatem warto skorzystać z jednej i z drugiej opcji?

Polecenie zapłaty najlepiej wykorzystać do takich zobowiązań jak np.:

  • rachunki za gaz,
  • abonament telewizyjny,
  • opłaty za wywóz śmieci,
  • rachunki za wodę,
  • ubezpieczenie,
  • rachunki za telefon.

Zlecenie stałe sprawdzi się natomiast przy np.:

  • spłacie rat kredytu,
  • opłacaniu czynszu,
  • regulowaniu opłat za korzystanie z serwisów streamingowych,
  • rachunki za internet.

Zapamiętaj! Polecenie zapłaty a zlecenie stałe – różnice

Polecenie zapłaty a zlecenie stałe – czym się różnią? Ramka

Przeczytaj także: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy