1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Podatek od prezentów ślubnych – kiedy trzeba go zapłacić?
Podatek od prezentów ślubnych – kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych – kiedy trzeba go zapłacić?

4 min czytania

Ślub i wesele to dla pary młodej duży wydatek, ale też… prezenty, których wartość w niektórych przypadkach jest naprawdę wysoka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że podarowane koperty – kiedy ich wartość przekroczy określony limit – jak każda inna darowizna podlegają opodatkowaniu. Ile wynosi ten podatek od prezentów? W jakich sytuacjach para młoda jest zwolniona z konieczności opłacania go? Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym? Przeczytaj tekst i dowiedz się wszystkiego na ten temat!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czym jest podatek od prezentów?
  • Jak oblicza się wysokość podatku od prezentów ślubnych?
  • W jaki sposób rozliczyć z Urzędem Skarbowym podatek od prezentów ślubnych?

Zobacz także: Jak nie kłócić się o pieniądze w związku – co powinniście ustalić przed wspólnym życiem?

Podatek od prezentów ślubnych – kiedy musisz go zapłacić?

Tradycja nakazuje, by w dniu ślubu obdarować młodą parę prezentem. Istnieją przesądy dotyczące tego, czego nie powinno się dawać świeżo poślubionym paro. Takimi przedmiotami są noże (które mogą przeciąć węzeł małżeński) czy zegary (które mogłyby odliczać czas do zakończenia związku). Są też przedmioty, z którymi nie wiążą się żadne przesądy, jednak w większości przypadków uznaje się je za nietrafione i nie warto ich kupować.

Jeśli zaś chodzi o to, co można podarować małżonkom, to wiele tu zależy od ich osobistych preferencji – niektórzy przygotowują listy prezentów, inni proszą o to, by pieniądze, które miałyby być na nie przeznaczone, przelać np. na konto organizacji charytatywnej. W wielu przypadkach młodzi decydują, że chcą otrzymać od gości koperty z gotówką, którą przeznaczą na wyznaczony przez siebie cel.

Ślubno-weselny savoir-vivre nakazuje, by wartość podarku była przynajmniej tak wysoka, jak szacowany koszt tzw. talerzyka. Bywa z tym jednak bardzo różnie i bardzo często zależy to od tego, jaki jest stopień pokrewieństwa oraz zażyłości pomiędzy obdarowującymi a obdarowywanymi. Rodzice czy rodzeństwo państwa młodych potrafią wręczyć swoim bliskim prezenty o bardzo dużej wartości, dalsi znajomi mogą ofiarować drobniejsze kwoty. To, czy pieniądze z wesela podlegają opodatkowaniu, zależy od kwoty oraz od stopnia pokrewieństwa. Dotyczy to zresztą wszystkich prezentów otrzymywanych niezależnie od okazji.

Sprawdź też: Rozdzielność majątkowa – co to jest, jak ją przeprowadzić, jakie są jej skutki?

Pieniądze z wesela a podatek – koperta z gotówką

Podatek od prezentu ślubnego – jak ustalić jego wysokość?

Konieczność odprowadzenia podatku od prezentów ślubnych oraz jego wysokość jest ustalana na podstawie stopnia pokrewieństwa pomiędzy obdarowywanymi a obdarowującym. Wyróżniono kilka grup podatkowych, a do każdej z nich określono limit kwoty, po której przekroczeniu należy zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego i opłacić podatek od nadwyżki.

Wyróżnia się cztery grupy podatkowe w zależności od stopnia pokrewieństwa:

Grupa 0:

  • zstępni (dzieci, wnukowie, pasierbowie),
  • wstępni (rodzice, dziadkowie, ojczym, macocha).

Grupa I:

  • małżonkowie,
  • teściowie,
  • zięć, synowa,
  • rodzeństwo.

Grupa II:

  • rodzeństwo rodziców,
  • zstępni rodzeństwa,
  • rodzeństwo małżonka/małżonki,
  • zstępni małżonka/małżonki,
  • małżonkowie zstępnych,
  • zstępni pasierbów i pasierbic,
  • małżonkowie rodzeństwa,
  • małżonkowie rodzeństwa małżonków.

Grupa III:

  • osoby niespokrewnione (przyjaciele, przełożony itp.).

Po ustaleniu stopnia pokrewieństwa z osobą, która udzieliła darowizny, możesz sprawdzić, czy kwota, na jaką opiewał prezent, przekracza ustalony limit niepodlegający opodatkowaniu. Jeżeli jest ona wyższa niż wynosi limit, musisz odprowadzić 20 proc. (tyle wynosi podatek od darowizn) wartości nadwyżki (sumy, która przekracza limit w przypadku danej grupy podatkowej).

Podatki od prezentów – jak obliczyć ich wartość? Limity

Grupa 0 to członkowie najbliższej rodziny – otrzymane od nich prezenty nie podlegają opodatkowaniu, o ile obdarowany spełni następujące warunki:

  • w ciągu pół roku od otrzymania prezentu zgłosi darowiznę do Urzędu Skarbowego,
  • wypełni w tym celu druk SD-Z2,
  • dostarczy do US dokument potwierdzający otrzymanie darowizny, np. wyciąg z konta bankowego.

Podatki od prezentów otrzymanych wielokrotnie

Podatek od prezentów ślubnych – jak go rozliczyć?

Aby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z otrzymanej darowizny, należy wypełnić odpowiedni formularz i dostarczyć go do placówki US.

Podatki od prezentów – jak obliczyć ich wartość? Limity

Wiele osób zastanawia się, jak uniknąć „podatku od wesela” i czy wyjściem jest np. trzymanie gotówki w kopertach, a nie na koncie. Należy pamiętać, że jeżeli państwo młodzi za otrzymaną na ślubie gotówkę kupią coś wartościowego, Urząd Skarbowy zechce sprawdzić, skąd wzięli na to środki. Jeżeli okaże się, ze pochodziły one z darowizn, od których nie odprowadzono podatku, zostanie na nich nałożona karna stawka podatkowa. Stanowi ona 20 proc. wysokości darowizny.

Pieniądze z wesela a podatek – prezent od szefa lub firmy

Przeczytaj również: Wspólne konto bankowe – czy warto założyć?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy