Motywacja do oszczędzania – jak ją znaleźć?
Jak oszczędzać pieniądze i nie przewracać swojego życia do góry nogami? To pytanie zadaje sobie większość osób, które dopiero zaczynają poważnie myśleć o zajęciu się własnymi finansami. Szczególnie dla początkujących największym problemem okazuje się jednak motywacja. W jaki sposób utrzymać swój zapał do racjonalnego zarządzania własnymi pieniędzmi? Poznaj 5 sprawdzonych wskazówek, które pomogą Ci skutecznie wystartować z oszczędzaniem.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Na jakie cele większość Polaków odkłada swoje pieniądze (i dlaczego szybko rezygnuje)?
- Jak oszczędzać pieniądze wraz z bliskimi?
- Jakie wyzwania można sobie postawić?
- Dlaczego wizualizacja postępów jest tak istotna w procesie oszczędzania?
- Jak robić sobie małe nagrody, nie rujnując własnego budżetu?
Wyznacz konkretne cele
Na samym początku Twojej drogi ważniejszym problemem niż JAK oszczędzać pieniądze jest kwestia tego, PO CO to robić. Właśnie realne do osiągnięcia i konkretne cele są najskuteczniejszymi bodźcami do regularnego odkładania środków, a obserwacja postępów – najczystszą formą finansowej motywacji. Niestety duża część pozornie skoncentrowanych na oszczędzaniu pieniędzy osób traci zapał wraz z upływem pierwszych miesięcy. Dlaczego?
Właśnie ze względu na brak wymiernych celów. Według raportu Postawy Polaków wobec finansów 2021* aż 55% respondentów odkłada swoje środki na tzw. czarną godzinę. Niestety tak niesprecyzowane deklaracje są najczęstszym źródłem spadku motywacji do regularnego oszczędzania. Aby wyznaczyć cele finansowe i realizować swoje marzenia, musisz skupić się na kilku konkretnych obszarach.
Zadbaj o wsparcie
Równie istotnym aspektem motywacji do regularnego i skutecznego oszczędzania jest Twoje środowisko. Jedną z najbardziej radykalnych rad jest otaczanie się wyłącznie tymi osobami, które przywiązują dużą wagę do kwestii finansowych. Nie jest to jednak uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z racjonalnym odkładaniem własnych środków.
Przeanalizuj swoją sytuację i zastanów się, w jaki sposób Twoi bliscy mogą motywować Cię do osiągania celów finansowych.
Czytaj też: Jak zachęcić rodzinę do oszczędzania?
Jeśli jesteś singlem, warto namówić swoich znajomych do wspólnego oszczędzania, szukając alternatyw dla drogich rozrywek. Na przykład, zamiast iść do restauracji w modnej dzielnicy, można postawić na cotygodniowe gotowanie całą grupą. W przypadku par ciekawym rozwiązaniem jest dzielenie subskrypcji do różnych serwisów (np. prasowych, z e-bookami czy filmami) lub ustalenie innych form spędzania czasu niż kosztowne wyjścia na miasto. Podstawą musi tu jednak być wcześniejsza dyskusja o wspólnych finansach (co może być kluczem do przeciwdziałania kłótniom o pieniądze w związku). Rodziny z kolei są w stanie szczegółowo zaplanować swój budżet i nawzajem się wspierać w osiąganiu oszczędnościowych celów. To także bardzo ważna lekcja dla najmłodszych.
Stawiaj sobie dodatkowe wyzwania
Dodatkowe wyzwania oszczędnościowe to świetna odskocznia od standardowego odkładania pewnej sumy zaraz po wypłacie. Dzięki takim postanowieniom jesteś w stanie nie tylko podreperować swój budżet, lecz także wykształcić niezbędne nawyki, które skutecznie zmotywują Cię do jeszcze sprawniejszego zarządzania własnym kapitałem.
Wizualizuj swoje postępy
Oczywiście pomimo wyznaczenia celu oszczędnościowego, wsparcia ze strony bliskich czy urozmaiceń w postaci dodatkowych wyzwań – z czasem możesz i tak odczuwać spadek motywacji. Dlaczego? Szczególnie w pierwszych miesiącach jest w stanie dopaść Cię myśl o braku konkretnego progresu. Aby uniknąć takich sytuacji, warto odnotowywać swoje postępy i w sposób obrazowy przedstawiać sobie swoją ścieżkę do osiągnięcia ostatecznego celu.
Nagradzaj się (z głową)
Każdy kamień milowy na Twojej oszczędnościowej ścieżce zasługuje na pewne wynagrodzenie. Nie oznacza to jednak, że po spłacie drobnych długów, rezygnacji ze zbędnych subskrypcji czy wypełnieniu dodatkowego wyzwania musisz puścić wodze finansowej fantazji. Jak zatem oszczędzać pieniądze, utrzymać motywację i przy tym – po prostu cieszyć się ze swoich postępów?
Opcji na budżetową celebrację Twoich oszczędnościowych osiągnięć jest naprawdę sporo. Przykładowo możesz zrobić sobie niewielki prezent, ale z wyznaczeniem pewnych granic – nie kupuj kolejnej książki po tygodniu oszczędzania, ale skorzystaj z promocji w jednej z internetowych księgarni raz w miesiącu. Podobnie z kawą – poświęć nie co drugi dzień, ale co drugi weekend na wyjście do modnej kawiarni. Takie decyzje z pewnością umocnią Twoje „oszczędnościowe morale”, jednocześnie trzymając budżet w ryzach.
Utrzymanie motywacji do oszczędzania jest naprawdę proste – pod warunkiem, że przestrzegasz powyższych zasad. Pamiętaj, że nawet mała porażka nie przekreśla osiągnięcia Twojego celu, a wręcz powinna być jeszcze większym impulsem do utrzymania podstawowych postanowień!
Czytaj także: Błędy finansowe - jak ich unikać?
* Postawy Polaków wobec finansów 2021, https://www.think.org.pl/projekty/aktualnosci/297-postawy-polakow-wobec-finansow-2021 (dostęp z 31.05.2021 r.).