1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. mojeID, czyli jak zweryfikować tożsamość za pośrednictwem banku
mojeID, czyli jak zweryfikować tożsamość za pośrednictwem banku

mojeID, czyli jak zweryfikować tożsamość za pośrednictwem banku

3 min czytania

Coraz więcej spraw da się załatwić online – i coraz więcej osób korzysta z takiej możliwości, w dużej mierze także przez pandemię. Aby jednak usługodawca wiedział, że jesteś osobą, za którą się podajesz, musi potwierdzić Twoją tożsamość. Jak zrobić to, nie wychodząc z domu? Jeśli masz konto w banku, możesz skorzystać z usługi mojeID.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Co to jest usługa mojeID?
  • mojeID – czy sprawdzi się wszędzie?
  • Usługa mojeID – krok po kroku

Czytaj też: Zasady bezpiecznego korzystania z internetu – poznaj kilka z nich

Co to jest usługa mojeID?

mojeID to nowatorskie rozwiązanie służące do potwierdzania tożsamości na odległość opracowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową we współpracy z bankami. Dlaczego z bankami? Pomysłodawcy tego rozwiązania wyszli z założenia, że klient został przez bank dobrze prześwietlony i zweryfikowany. Zamiast więc tracić czas na wizytę u usługodawcy, podczas której ten porówna Twoje dokumenty i potwierdzi ich ważność, można zweryfikować się zdalnie – za pośrednictwem bankowości elektronicznej. System wciąż jest w fazie rozwoju i stale dołączają do niego nowe banki. Podobnie więc jak w przypadku podpisu zaufanego – sprawdź, czy Twoje konto umożliwia Ci już korzystanie z tego bezpiecznego i wygodnego narzędzia.

Banki, w których można uruchomić usługę mojeID

mojeID – czy sprawdzi się wszędzie?

Istnieje wiele firm, w których umowę na świadczenie usług możesz bez problemu podpisać przez internet. Operatorom serwisów streamingowych z filmami, muzyką czy grami do tego, by umowa została aktywowana, wystarczą Twoje podstawowe dane i ważna karta płatnicza podpięta do aplikacji. Nie jest to jednak reguła w każdej branży.

Niektórzy usługodawcy – np. dostawcy telewizji kablowej czy internetu – muszą najpierw zweryfikować tożsamość klienta. Są firmy, które świadczą usługi medyczne, a więc gromadzą wrażliwe dane. Do lekarza możesz umówić się na teleporadę (wizytę zdalną), ale wcześniej musisz pójść dla przychodni i pokazać dowód osobisty poświadczający, że jesteś tym, za kogo się podajesz. Niektóre firmy, np. bukmacherskie, muszą mieć pewność, że klientem „po drugiej stronie” jest osoba pełnoletnia. Właśnie w takich przypadkach przydaje się mojeID – usługa, która powstała, aby móc potwierdzić tożsamość online w usługach komercyjnych i publicznych. Za pomocą kilku kliknięć możesz zawrzeć umowę, zarejestrować się w danym serwisie albo ustawić polecenie zapłaty.

Ramka: mojeID – KIR dba o bezpieczeństwo danych użytkowników

Czytaj też: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

Usługa mojeID – krok po kroku

Jak korzystanie z usługi mojeID wygląda w praktyce? To bardzo proste i nie wymaga żadnych skomplikowanych działań z Twojej strony. Wchodzisz na stronę internetową firmy, z którą chcesz podpisać umowę online – i która korzysta z tego systemu weryfikacji tożsamości. Po zatwierdzeniu, że chcesz skorzystać z mojeID, zostaniesz przekierowany na stronę banku.

Dalsze czynności wyglądają tak, jak przy logowaniu się do bankowości internetowej lub bankowości mobilnej. Musisz więc podać login i hasło albo zalogować się przy pomocy danych biometrycznych. Następnie zostajesz poproszony o wyrażenie zgody na przekazanie Twoich danych osobowych usługodawcy. Twoje dane zostają przekazane, tożsamość potwierdzona, a Ty – przeniesiony na stronę firmy, z której usług chciałeś skorzystać.

Usługa mojeID jest szybka, bezpieczna, a co najważniejsze – nie wymaga wstawania z kanapy. Możliwość zlecania nawet skomplikowanych transakcji czy zawierania umów na odległość to duże ułatwienie dla wielu osób – starszych, chorych czy zapracowanych. Więcej wskazówek na temat tego, jak w prosty sposób ułatwić sobie życie za pomocą nowoczesnych technologii, znajdziesz w zakładce Bliscy Bezgotówkowi.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy