Konto dla studentów
Konto bankowe dla studenta może być dla wielu osób pierwszym, jakie w swoim życiu założą. To właśnie czas akademicki jest często okresem, gdy trzeba zmierzyć się na poważnie z kwestiami finansowymi. Trzymanie pieniędzy w skarbonce może nie być najlepszym pomysłem, dlatego warto się dowiedzieć, jakie produkty banki oferują ludziom młodym, uczącym się, otrzymującym stypendia lub kieszonkowe od rodziców, a czasem zarabiającym pierwsze pieniądze. Na czym polega konto dla młodych i jak wybrać najlepsze? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Czym jest konto dla młodych i czy różni się od zwykłego rachunku bankowego?
- Czy warto założyć konto dla studentów?
- Czym powinno się charakteryzować najlepsze konto bankowe dla studenta?
- Jakie są najkorzystniejsze konta bankowe dla studenta?
Zobacz też: Karta kredytowa dla studenta – tak czy nie?
Konto dla studentów – finanse pod kontrolą
Studia to dla wielu ludzi czas, gdy po raz pierwszy w życiu stają się w pełni lub przynajmniej częściowo odpowiedzialni za swoje finanse. Koszty studiowania mogą się przy tym okazać całkiem wysokie. Z raportu Związku Banków Polskich i Warszawskiego Instytutu Bankowości, zatytułowanego Portfel Studenta 2021*, wynika, że średnio wydają oni miesięcznie 2740 zł. Wzorem przyjętym tam do obliczeń jest osoba mieszkająca w domu rodzinnym w pobliżu dużego ośrodka akademickiego, studiująca w trybie niestacjonarnym (zaocznym) i uczestnicząca w zajęciach prowadzonych zdalnie. Autorzy raportu zaznaczają, że gdyby wziąć pod lupę wydatki osoby studiującej dziennie, byłyby one zapewne niższe – nie przekraczałyby średnio 2000 zł miesięcznie.
Z publikacji można wysnuć wniosek, że najwięcej studenci wydają na czesne za studia. Można przyjąć, że w przypadku osób studiujących dziennie w miejscowości innej niż rodzinna byłby to wynajem pokoju w akademiku lub w mieszkaniu prywatnym. Sporą część wydatków wszystkich studentów stanowi również wyżywienie.
Zobacz także: Historia rachunku bankowego – jak może Ci pomóc w kontrolowaniu wydatków?
Konto dla młodych – czy warto?
Tak zwane konto dla studentów nie jest skierowane wyłącznie do osób, które uczęszczają na uczelnie wyższe. Tak naprawdę to konto dla młodych, a więc dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia, ale są pełnoletnie. Jest to specyficzna grupa klientów. Zakłada się, że wpłaty dokonywane na tego typu rachunek mogą być nieregularne i niezbyt duże, że oferta musi być nowoczesna, bogata w atrakcyjne promocje i przede wszystkim tania. Banki robią wiele, by pozyskać młodych klientów, aby ci np. po skończeniu studiów zostali z daną instytucją na dłużej.
Czym powinno więc charakteryzować się najkorzystniejsze konto bankowe dla studenta? Zgodnie z utartym poglądem o „ubogich żakach” najważniejszą kwestią jest to, by założenie i użytkowanie rachunku było jak najtańsze. Darmowe konto bankowe dla studenta to jednak kwestia, która wymaga dokładnej analizy. Zazwyczaj bowiem tylko część usług oferowanych przez banki jest bezpłatna, inne zaś mogą być bezkosztowe wyłącznie pod pewnymi warunkami.
Czytaj też: Premia za otwarcie konta. Sprawdź ile możesz zyskać.
Istnieją też takie funkcje, za które nawet studenci muszą zapłacić. Warto w związku z tym na samym początku ustalić, jakie aspekty prowadzenia rachunku są dla Ciebie najistotniejsze, i sprawdzić, w którym banku są one rzeczywiście darmowe.
Najlepsze konto bankowe dla studenta – jak wybrać?
Wszystkie banki mające w swej ofercie konto dla młodych kuszą klientów atrakcyjnymi kosztami prowadzenia rachunku, a także specjalnymi promocjami i premiami. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj można z nich skorzystać pod pewnymi warunkami. Większość banków oferuje też możliwość dokonywania płatności mobilnych różnymi metodami. Wiele z nich pozwala również założyć rachunek zdalnie – nawet np. poprzez rozwiązanie nazywane metodą „na selfie”, dzięki której konto uruchamiasz w aplikacji mobilnej.
Zobacz również: Podpinanie karty płatniczej do aplikacji
Na co konkretnie zwracać uwagę przy wyborze konta dla studentów?
Na koniec warto podkreślić, że bezpłatne konto bankowe dla studenta niekoniecznie musi nazywać się właśnie w ten sposób. Może się bowiem okazać, że oferty tradycyjnych rachunków osobistych – choćby w postaci podstawowego rachunku płatniczego – mogą być atrakcyjne także dla tej specyficznej grupy, jaką są ludzie w wieku od 18 do 26 lat.
Przeczytaj również: Jak zachęcić rodzinę do oszczędzania?
* Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości, Portfel Studenta – edycja VI, wrzesień 2021 r., pełna wersja raportu dostępna online pod adresem: https://zbp.pl/getmedia/f76f16e2-872d-4ac9-90c7-93014b6a318e/PortfelStudenta2021_popr2 (dostęp 15.10.2021 r.).