1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Kod CVV2/CVC2 – gdzie jest kod bezpieczeństwa karty i kiedy Ci się przyda?
Kod CVV2/CVC2 – gdzie jest kod bezpieczeństwa karty i kiedy Ci się przyda?

Kod CVV2/CVC2 – gdzie jest kod bezpieczeństwa karty i kiedy Ci się przyda?

5 min czytania

Kod CVV2 lub CVC2 to ciąg cyfr umieszczany na rewersie karty płatniczej. Stanowi on kod bezpieczeństwa karty – wykorzystuje się go przy okazji płatności w internecie w celu weryfikacji tożsamości jej właściciela. W którym miejscu na karcie znajduje się kod CVV2/CVC2? Czy możesz go sprawdzić w innym miejscu, jeśli nie masz przy sobie karty? O czym należy pamiętać podczas dokonywania płatności z użyciem kodu, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo? Przeczytaj tekst, by uzyskać odpowiedzi na te pytania!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jakie elementy karty muszą być na niej obecne?
  • Czym jest kod CVV2/CVC2?
  • Czym różni się kod CVV od kodu CVC? Czy kody CVV/CVC oraz CVV/CVC są tożsame?
  • Do czego służy kod bezpieczeństwa karty?
  • Gdzie szukać kodu CVV2/CVC2 na karcie?
  • Jak sprawdzić kod CVV bez karty?
  • Jak dbać o bezpieczeństwo karty płatniczej?

Zobacz także: Karta płatnicza dla dziecka – tak czy nie?

Kod CVC2/CVV2 a inne elementy karty

Karty płatnicze, niezależnie od tego, przez kogo są wystawiane, zazwyczaj składają się z podobnych elementów. Z przodu znajdują się :

  • nazwa i logo banku,
  • chip elektroniczny,
  • numer karty,
  • imię i nazwisko właściciela,
  • data ważności karty,
  • nazwa wystawcy karty,
  • ewentualnie oznaczenie możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych.

Od 2016 r. na każdej karcie płatniczej musi znaleźć się także informacja, czy jest to karta debetowa, czy kredytowa. Nie ma jednak odgórnej zasady, czy należy ją umieścić na awersie, czy rewersie. Natomiast najczęściej na odwrocie możesz znaleźć następujące elementy:

  • pasek magnetyczny (z zaszyfrowanymi danymi),
  • hologram,
  • miejsce na podpis,
  • kod zabezpieczający karty, czyli kod CVV2/CVC2,
  • dane banku.

Kod CVC – co to jest?

Wyjaśnijmy jednak dokładniej, co to jest kod CVC na karcie. Mianowicie CVV2/CVC2 to ciąg trzech cyfr, które stanowią kod zabezpieczający karty. Ma on zmniejszyć ryzyko związane z dokonywaniem płatności bez fizycznego udziału karty (czyli przy okazji transakcji online).

Czytaj też: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

Podobny numer znajdziesz na kartach wydawanych przez różne banki i instytucje. W większości przypadków jest on umiejscowiony właśnie na ich rewersie. Robi się tak po to, aby zmniejszyć ryzyko tego, że kod zostanie zauważony i zapamiętany przez potencjalnego złodzieja – tak jest w przypadku kodów CVV2 i CVC2 (choć jeden z wystawców kart umieszcza podobny kod zabezpieczający na awersach).

Kod CVV2 a CVC2 – czym się różnią?

Kod CVV2 lub CVC2 stanowi sposób na potwierdzenie tożsamości danej osoby, która próbuje dokonać płatności online. Wymaga się jego podania w przypadku każdej transakcji, w której nie jest używana fizyczna forma karty, a jednocześnie nie ma możliwości zastosowania kodu PIN. Oprócz numeru CVV2/CVC2 należy wtedy podać również:

  • imię i nazwisko,
  • numer karty,
  • datę ważności karty.

Kod CVV2/CVC2. Kobieta podczas płatności kartą w sklepie online musi podać kod bezpieczeństwa karty

Gdzie jest kod CVC na karcie? Jak sprawdzić kod CVV bez karty?

Jak już zostało wspomniane, ze względów bezpieczeństwa kod CVV2/CVC2 znajduje się na odwrocie karty płatniczej. Jest to trzycyfrowy ciąg (czterocyfrowy w przypadku jednego wystawcy, który posługuje się nazwą kod CID) umieszczony na końcu paska, na którym powinien znaleźć się odręczny podpis właściciela karty.

Gdzie na karcie jest kod zabezpieczający karty CVC/CVV?

W celu zwiększenia bezpieczeństwa klientów banków, kody CVV2 i CVC2 nie są wytłaczane – jak inne dane na kartach, np. imię i nazwisko właściciela. Technologia pozwala już również na to, by kody CVV2/CVC2 były jeszcze lepiej schowane przed wzrokiem niepowołanych osób. Rozwiązanie to określa się mianem kart z dynamicznymi kodami CVV2/CVC2. Zamiast zapisanego ciągu trzech cyfr na rewersie takiej karty znajdziesz mały ekranik, na którym co godzinę pojawia się inny, losowy numer – i to on jest właśnie aktualnym kodem zabezpieczającym.

Zobacz również: Karta płatnicza dla osób niewidomych (nowość Mastercarda)

A czy istnieje możliwość, by sprawdzić kod CVV2/CVC2 bez posiadania przy sobie karty? Dla Twojego bezpieczeństwa – nie. Ten newralgiczny numer jest zapisany wyłącznie na Twojej karcie i nie możesz go sprawdzić nawet w swojej bankowości internetowej. Wyjątkiem są karty wirtualne, których numer i kod CVV2/CVC2 można sprawdzić np. w aplikacji mobilnej banku.

Kod zabezpieczający karty CVV2/CVC2 – jak dbać o bezpieczeństwo?

Kwestia bezpieczeństwa w przypadku kart płatniczych ma ogromne znaczenie. Zazwyczaj wielu z nas obawia się zgubienia karty lub podejrzenia PIN-u, co mogliby wykorzystać potencjalni złodzieje. Jednak ogromnym zagrożeniem jest podzielenie się z kimś (świadomie lub nie) kodem CVV2/CVC2. Dla instytucji płatniczych stanowi on bowiem potwierdzenie, że osoba, która zleca transakcję, jest tą, która jest właścicielem karty – ponieważ tylko on powinien mieć do niej dostęp i móc z niej przepisać kod CVV2/CVC2.

Czytaj również: Zasady bezpiecznego korzystania z internetu – poznaj kilka z nich!

Mimo środków ostrożności, jakie stosują sami wydawcy kart (m.in. brak tłoczenia numeru), zaledwie trzycyfrowy kod CVV2/CVC2 może dość łatwo wpaść w ręce nieuczciwych osób. Wystarczy, że na chwilę podasz kartę komuś innemu, np. sprzedawcy w sklepie, lub będziesz trzymał kartę w ten sposób, że kod będzie widoczny dla postronnych. Wówczas już ryzykujesz tym, że ktoś może z niego skorzystać! W posiadanie innych potrzebnych do płacenia danych (imienia i nazwiska, numeru karty i daty jej ważności) również łatwo wejść. Dlatego podczas korzystania z kart płatniczych stosuj zawsze dodatkowe środki bezpieczeństwa.

CVV karty – jak chronić się przed złodziejami?

Niektórzy obawiają się dokonywać płatności online kartą, ponieważ nie mają pewności, co sprzedawca może zrobić z ich danymi, w tym numerem karty i kodem CVV2/CVC2. Warto wiedzieć, że właściciel np. sklepu internetowego nie ma prawa przechowywać tego numeru w swojej bazie danych. To oznacza, że nawet jeżeli wyciekną informacje na Twój temat, złodzieje nie będą mieli dostępu do kluczowego elementu, czyli kodu zabezpieczającego kartę.

Przeczytaj również: Fałszywe sklepy internetowe – jak ich unikać?

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy