1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Karty zbliżeniowe – czym są i jak nimi płacić?
Karty zbliżeniowe – czym są i jak nimi płacić?

Karty zbliżeniowe – czym są i jak nimi płacić?

4 min czytania

Karty zbliżeniowe z roku na rok są coraz popularniejsze – są bowiem wygodne, proste i szybkie. Jeśli jeszcze z nich nie korzystałeś, warto się dowiedzieć, jak płacić zbliżeniowo. Powinieneś też zadbać o odpowiednie zabezpieczenie karty zbliżeniowej – m.in. poprzez ustawienie limitów dotyczących wysokości transakcji. Dowiedz się wszystkiego na temat tego nowoczesnego rozwiązania. Przeczytaj nasz artykuł – a płatności zbliżeniowe nie będą już miały przed Tobą żadnych tajemnic!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Co to są płatności zbliżeniowe?
  • Karta płatnicza zbliżeniowa – jak jej używać?
  • Jak płacić zbliżeniowo telefonem?
  • Karta zbliżeniowa – czy jest bezpieczna?
  • Zabezpieczenie kart zbliżeniowych – czy dane są bezpieczne?
  • Jakie są zalety płatności zbliżeniowych?

Przeczytaj także: Poznaj różne rodzaje kart płatniczych

Płacenie zbliżeniowo – co to właściwie jest?

Płatności zbliżeniowe to sposób na płacenie kartą zbliżeniowo za zakupy poprzez zbliżenie jej do terminala płatniczego, bez konieczności wpisywania kodu PIN przy transakcjach do 100 zł. Cały proces opiera się na falach radiowych, a jedyne, co musisz zrobić, to przysunąć kartę lub telefon do urządzenia (nie musisz fizycznie dotknąć nimi terminala – wystarczy odległość około 1 centymetra). Plusem tego rozwiązania jest fakt, że trwa to kilka sekund.

Czytaj też: Bankowość mobilna – jak bezpiecznie z niej korzystać?

Karta zbliżeniowa – jak z niej korzystać?

Gdy dokonujesz płatności zbliżeniowo, wystarczy, że najpierw poinformujesz sprzedawcę, że chcesz zapłacić kartą. Wpisze on kwotę transakcji na urządzeniu i zazwyczaj wskaże także miejsce, do którego trzeba przyłożyć kartę zbliżeniową, by zapłacić za zakupy.

Kartę płatniczą lub telefon trzeba przybliżyć do terminala i poczekać, aż usłyszysz sygnał dźwiękowy lub pojawi się napis: „transakcja zaakceptowana” i zaświecą się zielone diody blisko ekranu.

Ramka: Co zrobić, gdy karta zbliżeniowa nie działa

Płacenie zbliżeniowe telefonem

Płatności zbliżeniowe są też możliwe do zrealizowania za pomocą telefonu. Wówczas nie musisz zabierać do sklepu ani portfela, ani karty płatniczej – wystarczy Ci Twój smartfon.

Co trzeba zrobić, by płatności zbliżeniowe w ten sposób były możliwe?

  • Konieczne jest posiadanie telefonu z NFC (tzw. komunikacja krótkiego zasięgu) oraz aplikacji mobilnej twojego banku (dostępnej w Google Pay lub Apple Pay).
  • Aby korzystać z tej opcji, należy pobrać aplikację, dodać kartę płatniczą (w opcji „Moje karty” w menu), określić rodzaj karty oraz wpisać jej dane.
  • Weryfikacja danych odbywa się np. za pośrednictwem SMS-a lub e-maila.
  • Następuje także obciążenie konta niewielką kwotą na rzecz Google Pay (w celu weryfikacji karty).
  • Na koniec konieczne jest podanie sześciocyfrowego kodu.

Płacenie kartą zbliżeniową – klient przykłada telefon do terminaluW przypadku Apple Pay cały proces płatności zbliżeniowej telefonem wygląda trochę inaczej. Najpierw zaloguj się do iCloud, dodaj kartę płatniczą do aplikacji Wallet i autoryzuj kartę. W nowszych modelach smartfonów odbywa się to poprzez Face ID. Posiadacze Iphone 8 muszą z kolei przytrzymać przycisk Home z Touch ID, zanim zbliżą telefon do terminala płatniczego.

Ramka: Karta zbliżeniowa – limit dzienny

Płacenie kartą zbliżeniową – czy to bezpieczne?

Płacenie kartą zbliżeniowo jest odpowiednio zabezpieczane m.in. przez banki i zastosowane przez nie technologie. Warto wiedzieć, że aktywuje się ona jedynie wtedy, kiedy znajduje się w bliskiej odległości od czytnika.

Czytaj też: Zgubiłeś portfel albo Cię okradli? Sprawdź, jak zastrzec kartę!

Gdyby karta zbliżeniowa dostała się w niepowołane ręce, transakcja zbliżeniowa byłaby możliwa tylko do określonego limitu. Nie zmienia to jednak faktu, że w razie kradzieży lepiej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie karty zbliżeniowej i niezwłocznie ją zastrzec (lub czasowo zablokować – o czym powiemy dalej). Jest to możliwe poprzez telefoniczny kontakt z bankiem lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Zabezpieczenie kart zbliżeniowych – jak o to zadbać?

Pamiętaj, że lepiej dobrze się zabezpieczyć, niż później żałować utraty pieniędzy. Dlatego trzymaj się kilku wartościowych wskazówek, które pozwolą Ci na płacenie kartą zbliżeniową w możliwie jak najbezpieczniejszy sposób.

  1. Nie korzystaj z terminali, które wyglądają dla Ciebie w jakikolwiek sposób podejrzanie.
  2. Innym sposobem zabezpieczenia karty jest noszenie etui czy pokrowca na kartę płatniczą zbliżeniową z tzw. blokadą RFID. Unikniesz wtedy transakcji zainicjowanej przez oszusta, który zbliży czytnik do Twojego portfela np. w tramwaju.
  3. Sprawdź też, czy istnieje możliwość weryfikacji transakcji w postaci powiadomień otrzymywanych na telefon. Wtedy zawsze będziesz wiedzieć, czy ktoś niepowołany używa Twojej karty zbliżeniowej.

Ostatecznie zawsze możesz również wyłączyć opcję płatności zbliżeniowych za pośrednictwem strony internetowej Twojego banku czy aplikacji lub poprzez kontakt telefoniczny z bankiem.

Infografika: Płacenie zbliżeniowo – różne metody

Płacenie kartą zbliżeniowo – zalety

Ciągle wahasz się, czy używać płatności zbliżeniowych? Oto kilka zalet płacenia kartą lub telefonem zbliżeniowo!

  1. Krótszy czas trwania transakcji.
  2. Kupujący nie oddaje karty, kiedy płaci zbliżeniowo sprzedawcy – ma ją ciągle pod kontrolą.
  3. Wszystkie dane – jak imię i nazwisko posiadacza karty płatniczej zbliżeniowej – pozostają anonimowe.
  4. Istnieją limity kwoty i liczby wykonanych transakcji przy płaceniu zbliżeniowym.
  5. W przypadku płatności telefonem nie musisz mieć przy sobie karty ani portfela.
  6. W okresie wzmożonego rygoru sanitarnego spowodowanego epidemią koronawirusa ważne jest to, ze dzięki karcie zbliżeniowej płacisz zupełnie bezdotykowo – nie masz kontaktu z klawiszami terminala, przez co zmniejszasz ryzyko zakażenia.

Może Cię zainteresuje: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy