Karta prepaid – co to jest i jak z niej korzystać?
Karta przedpłacona to jeden z wielu produktów bankowych, umożliwiających odpowiedzialne gospodarowanie pieniędzmi. Dla kogo jest przeznaczona? Najbardziej oczywisty przykład to dzieci, dla których taką kartę mogą założyć ich rodzice. Ale nie tylko. Jakie są zalety karty przedpłaconej i czym różni się ona od klasycznej karty debetowej? Sprawdźmy.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Co to jest karta prepaid?
- Jak ją zamówić?
- Jak zasilić kartę przedpłaconą środkami?
- Kiedy warto korzystać z kart płatniczych prepaid?
- Jakie są wady i zalety tego instrumentu płatniczego?
Zobacz też: Karty płatnicze i ich funkcje.
Co to jest karta przedpłacona?
Karta przedpłacona wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z telefonią komórkową i nie jest to złe skojarzenie. Co do zasady mechanizm jej działania jest podobny jak przy telefonie na kartę. Oznacza to, że możesz zasilać swój prepaid środkami pieniężnymi, a następnie dokonywać za jego pomocą płatności i innych transakcji.
Za zakupy można płacić do osiągnięcia limitu pieniędzy na rachunku – w wypadku karty przedpłaconej nie ma możliwości skorzystania z debetu, jak w przypadku karty debetowej powiązanej z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Chcesz wykonywać więcej transakcji? Zasil swój rachunek wyższą kwotą przed użyciem karty lub pamiętaj o kolejnym „doładowaniu”.
Prepaid ma też pewne ograniczenia: za pomocą takiej karty możesz płacić za zakupy stacjonarne (także zbliżeniowo) czy w internecie, wypłacać pieniądze w bankomacie, ale nie wykonasz z niej np. przelewu.
Jak zamówić kartę przedpłaconą?
Karty przedpłacone oferuje wiele dużych polskich banków i instytucji finansowych. Zamówienie takiego środka płatniczego jest bardzo proste – wystarczy, że udasz się do placówki z dowodem osobistym lub złożysz wniosek przez internet na stronie banku.
Jeszcze kilka lat temu głównym wyróżnikiem kart prepaid był brak personalizacji, tzn., że wydawano je anonimowo, na okaziciela. Takie rozwiązanie było jednak dalekie od ideału pod względem bezpieczeństwa. Na szczęście sytuację tę zmieniły wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, w myśl których banki muszą teraz sprawdzać tożsamość posiadaczy kart płatniczych prepaid.
Z tego powodu rodzice często wybierają kartę prepaid dla dziecka, by w tej formie wypłacać mu kieszonkowe. To pozwala uczyć nastolatka odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi oraz oswajać go z produktami bankowymi. Karta przedpłacona idealnie sprawdzi się też w sytuacji, gdy np. dziecko wyjeżdża samo na obóz. Co więcej, taka karta niekoniecznie musi mieć tradycyjną formę prostokątnego kawałka plastiku – można ją też „zaszyć” w zegarku czy breloku, co niewątpliwie jest atrakcją dla najmłodszych użytkowników.
Koszt wyrobienia prepaidu to zwykle 15-30 zł. W większości banków samo korzystanie z karty jest darmowe, pod warunkiem że np. zapłacisz nią za zakupy kilka razy w miesiącu.
Przeczytaj także: Kieszonkowe dla dziecka
Jak zasilić kartę przedpłaconą środkami?
Jeśli chcesz zasilić swoją kartę prepaid, masz do wyboru kilka sposobów: możesz zrobić to bezpośrednio w oddziale banku, poprzez wpłatę pieniędzy we wpłatomacie lub też zwykłym przelewem na rachunek karty. W tym miejscu warto dodać, że konto, do którego przypisana jest karta prepaid, ma charakter techniczny. Oznacza to, że jest ono utworzone jedynie w celu prowadzenia rozliczeń płatności realizowanych za pomocą karty.
Prepaid – karta bankowa i nie tylko
Karty przedpłacone znajdziesz nie tylko w banku. Wydają je też na przykład niektóre stacje paliw czy sieci handlowe. Co do zasady działają one w ten sam sposób jak karty bankowe prepaid, jednak z pewnymi ograniczeniami – np. z paliwowej karty przedpłaconej skorzystasz tylko, płacąc za usługi w konkretnej sieci stacji paliw. Na rynku są też dostępne prepaidowe karty podarunkowe, które zasila się dowolną kwotą i którymi można płacić praktycznie w każdym punkcie.
Czytaj też: Zakupy bez portfela.
Karta przedpłacona – w jakich sytuacjach się przydaje?
Karta prepaid może mieć wiele zastosowań. Sprawdza się m.in.:
- jako pierwszy produkt bankowy dla dziecka i sposób na naukę zarządzania pieniędzmi,
- jako prezent dla bliskiej osoby (np. karta podarunkowa do realizacji zakupów w danej sieci sklepów czy w centrum handlowym),
- w biznesie – kartę bankową prepaid można przekazać pracownikowi zamiast firmowej karty kredytowej,
- w podróży – to bezpieczniejsze rozwiązanie niż karta debetowa podpięta do Twojego konta,
- jako instrument płatniczy dla osób, które mają kłopot z kontrolą swoich finansów i chcą ograniczyć wydawanie pieniędzy.
Szczególnym typem karty przedpłaconej jest karta wielowalutowa przeznaczona dla osób, które często wyjeżdżają za granicę. To rozwiązanie pojawiło się na rynku kilka lat temu i szybko zyskało popularność. Ponieważ kartę wydaje instytucja finansowa niebędąca bankiem, nawet w razie jej zgubienia czy kradzieży nikt nie będzie miał dostępu do Twojego konta. Taką kartę doładowuje się w aplikacji, a następnie wyjściowa waluta jest wymieniana po kursie międzybankowym. Dzięki temu nie płacisz prowizji za zakupy z przewalutowaniem ani nie musisz zawczasu kupować dużej sumy w kantorze, bo środki na karcie możesz uzupełniać na bieżąco, już będąc na wyjeździe.
Karty prepaid: zalety i wady
Największą zaletą kart typu prepaid jest bezpieczeństwo. Kartę można doładowywać wiele razy nawet mniejszymi kwotami. Z jednej strony pozwala to kontrolować wydatki (możesz ustalić sobie dzienne limity), z drugiej zaś – w przypadku kradzieży karty stracisz tylko te środki, które są na niej zdeponowane. Dużą zaletą jest też prostota obsługi, bo prepaidu można używać do płatności bezgotówkowych tak jak każdego innego rodzaju karty płatniczej.
Słabą stroną kart przedpłaconych mogą być zaś dodatkowe prowizje i opłaty, na przykład przy wyciąganiu pieniędzy z bankomatu. Trzeba pamiętać, że karty te służą przede wszystkim do realizowania transakcji bezgotówkowych.
Sprawdź też: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?