Karta płatnicza dla dziecka – tak czy nie?
Karta płatnicza dla dziecka to coraz popularniejszy trend w bankowości. Dzięki niej Twoja pociecha samodzielnie płaci za drobne zakupy i uczy się gospodarowania własnymi pieniędzmi, a dodatkowo stopniowo wkracza w dorosły świat finansów. Sprawdź, od kiedy i w jakiej formie junior może mieć własną kartę bankową, ile to kosztuje i czy na pewno takie rozwiązanie jest dla niego bezpieczne.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Karta płatnicza dla dziecka – co to jest i od kiedy junior może z niej korzystać?
- Karty bankowe dla dzieci – ile kosztuje ich wyrobienie?
- Czy używanie karty płatniczej przez dziecko jest bezpieczne?
Przeczytaj też: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?
Karta płatnicza dla dziecka – co to jest i jak z niej korzystać?
Karty płatnicze dla dzieci, które są zintegrowane z własnym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym otwartym za zgodą rodziców, coraz częściej pojawiają się w ofercie banków. Zgodnie z polskim prawem może korzystać z nich nastolatek, który skończył już 13 lat i jest posiadaczem tzw. konta dla juniora albo konta dla nastolatka. Dostępna jest też druga opcja – polecana w szczególności rodzicom młodszych dzieci. To subkonto prowadzone równolegle z rachunkiem dorosłego. W tej konfiguracji maluch otrzymuje tzw. kartę prepaid dla dziecka i samodzielnie zarządza wpłacanymi przez mamę czy tatę pieniędzmi.
W tych dwóch przypadkach transakcje odbywają się pod nadzorem rodzica, który ma w każdej chwili wgląd w całą historię dziecięcych wydatków – może np. sprawdzić kwoty wychodzące czy saldo na koncie. Warto zaznaczyć, że konto junior dla nastolatka lub subkonto dla młodszego dziecka można otworzyć zarówno w placówce bankowej, jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Do uruchomienia takiego rachunku potrzebne są podstawowe dokumenty takie jak: dowód osobisty rodzica, dokument z danymi osobowymi dziecka i wypełniony wniosek.
Przeczytaj też: Na czym polega usługa cashback i jak z niej korzystać?
Karta bankowa dla dziecka – ile trzeba zapłacić za jej wyrobienie?
Założenie konta typu „junior” dla starszego dziecka albo subkonta dla młodszego szkraba nie jest drogie. Oczywiście kwoty zależą od banku. Z reguły użytkowanie karty i rachunku, który jest połączony z kontem rodzica, nic nie kosztuje. Płatne w niektórych przypadkach mogą być też wypłaty z bankomatów, ale z reguły prowizje są znacznie niższe niż w wariantach kont dla dorosłych.
Warto pamiętać o tym, że choć szkrab wchodzi w świat dorosłych finansów i bankowości, wcale nie oznacza to, że musi rezygnować z tego powodu ze swojej dziecięcej natury. Banki bowiem oferują wyrobienie karty płatniczej w ciekawej wersji graficznej – dopasowanej do charakteru czy zainteresowań małego użytkownika. Najczęściej najmłodsi decydują się na kartę z kolorową, młodzieżową grafiką czy wizerunkiem ulubionej postaci z bajki albo superbohatera. Niektóre banki dają też możliwość stworzenia własnego, niepowtarzalnego projektu. Za taką spersonalizowaną kartę trzeba jednak w wielu przypadkach dopłacić.
Za drobną opłatą możesz również zamówić dziecku bardziej nowoczesny środek płatniczy. Co powiesz na kartę płatniczą zaszytą w breloku (doczepionym np. do kluczy od mieszkania), w kolorowej naklejce na telefon albo w gumowej opasce płatniczej? Z pewnością Twoje dziecko będzie taką opcją zachwycone, bo zapłaci za swoje drobne zakupy zbliżeniowo i bez potrzeby wyciągania gotówki z portfela!
Przeczytaj też: Czym różni się karta debetowa od kredytowej?
Karta debetowa dla dziecka – czy to bezpieczne rozwiązanie?
Środki na koncie dziecka zazwyczaj pochodzą z kieszonkowego od rodziców czy ukochanych dziadków, a samą kartę płatniczą pociechy można bardzo szybko zasilić przelewem, we wpłatomacie, za pomocą aplikacji czy wpłatą gotówkową w dowolnej placówce bankowej. Jeśli Twoje roztargnione dziecko zgubi kartę, łatwo zastrzeżesz ją w bankowości mobilnej, w serwisie transakcyjnym albo dzwoniąc na specjalną infolinię.
Ważną kwestią są też ustalane limity na karcie (na płatności czy wypłaty z bankomatów) nakładane z automatu przez banki. Kwoty te są zazwyczaj niższe niż w przypadku kart płatniczych dla dorosłych. Między innymi właśnie dlatego karta debetowa dla dziecka jest bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem. Banki określają także limit transakcji, które nie wymagają wpisywania kodu PIN. Obecnie obowiązujący limit to 100 zł, natomiast dziecko bez podania kodu PIN będzie mogło zrobić zakupy np. do kwoty 30 zł.
Oprócz tego jako rodzic czy opiekun możesz ustanowić limit dziennych wydatków, aby nauczyć dziecko zarządzania własnymi pieniędzmi. To również sposób na poskromienie jego ciągłej chęci trwonienia oszczędności. Limity łatwo ustawia się w serwisie bankowości albo w aplikacji mobilnej, a jeśli chcesz, możesz również skorzystać z powiadomienia SMS, które otrzymasz, gdy dziecko wyda jakiekolwiek pieniądze z konta.
Przeczytaj też: Bankowość mobilna – jak bezpiecznie z niej korzystać?