Jakie komunikatory wybrać do rozmów na odległość i jak je zainstalować?
W dzisiejszym świecie komunikowanie się z bliskimi, którzy mieszkają w innym mieście, województwie, państwie, a nawet na odległym kontynencie, nie jest już takie trudne jak kiedyś. Codzienne rozmowy wideo lub przesyłanie sobie wiadomości umożliwiają komunikatory internetowe, które wykorzystywane są także w wielu firmach do przepływu informacji między pracownikami. Jakie aplikacje możesz ściągnąć na swój komputer, smartfon albo tablet, aby być w kontakcie z innymi? Podpowiedzi z praktycznymi wskazówkami znajdziesz w naszym artykule!
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Czym jest i jakie funkcje ma komunikator internetowy?
- Jaki komunikator internetowy będzie dla Ciebie najlepszy?
- Skype: popularny komunikator do rozmów wideo: jak go zainstalować?
- Jak ściągnąć aplikację WhatsApp?
- Czy można zainstalować Messenger bez zakładania konta na Facebooku?
Zobacz także: Jak napisać e-mail i jak sprawdzić, czy się go dostało?
Komunikator internetowy – co to jest?
Komunikator internetowy to nic innego jak specjalny program komputerowy, który umożliwia natychmiastowe przesyłanie wiadomości (ang. instant messaging), a także darmowe rozmowy wideo z jedną lub wieloma osobami. To popularna forma komunikowania się z bliskimi, pracownikami czy nawet firmami, w których zakupiliśmy jakiś towar bądź usługę. Komunikator od standardowej poczty e-mail różni się tym, że użytkownik jest na bieżąco informowany np. o dostępności osób, z którymi chce się skomunikować. To tzw. statusy – np. dostępny, niedostępny, zajęty czy .
Główną częścią każdego komunikatora jest lista kontaktów, czyli spis osób, z którymi możesz nawiązać rozmowę. Każdy użytkownik tego typu platformy internetowej ma bowiem swój unikalny identyfikator, co pozwala na precyzyjne wyszukanie potencjalnego odbiorcy Twojej wiadomości. . Z powodzeniem możesz wysyłać bliskim także filmy, zdjęcia, ważne dokumenty, skany, a nawet urozmaicić konwersację śmiesznymi emotikonami czy animacjami.
Komunikator internetowy – co wybrać?
Który bezpieczny komunikator sprawdzi się w Twoim przypadku? Do wyboru masz kilka opcji. Rodzaj komunikatora tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb. Warto wybrać taki, który:
- ma przejrzysty (dzięki niemu możesz łatwo założyć swoje konto, poruszać się po aplikacji bez pomocy innych, dodawać nowe kontakty i prowadzić rozmowy),
- (np. na jasny lub ciemny) lub stworzenia własnej skórki, co ułatwia czytanie wiadomości,
- zapewnia bezpieczeństwo przesyłania danych.
Najważniejsze jest to, aby komunikator internetowy był kompatybilny z systemem operacyjnym, którego na co dzień używasz – np. z Androidem, Windowsem czy iOS. W dalszej części artykułu krok po kroku przeprowadzimy Cię przez instalację trzech najpopularniejszych programów: aplikacji Skype, WhatsApp i Messenger.
Jak zaintalować Skype?
Do darmowych rozmów wideo z pewnością sprawdzi się popularny Skype. Aplikacja jest prosta w obsłudze i można jej używać na laptopie, komputerze stacjonarnym, a także na urządzeniach mobilnych. Sprawdzi się w przypadku organizowania wideokonferencji z wieloma osobami.
Skype pozwala także na udostępnianie ekranu i czatowanie z innymi użytkownikami. Można nawet za jego pośrednictwem wykonywać połączenia głosowe i odbierać je. Aby pobrać aplikację (np. na telefon), wystarczy wejść w internetowy sklep z aplikacjami na telefonie (AppStore lub GooglePlay), w wyszukiwarce znaleźć nazwę Skype i kliknąć „zainstaluj”. Możesz także wejść na stronę www.support.skype.com i z pomocą intuicyjnej instrukcji rozpocząć korzystanie z tego programu.
Przeczytaj również: Senior w sieci – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?
Jak zainstalować WhatsApp?
Instalacja aplikacji WhatsApp zajmuje dosłownie chwilę. W tym przypadku – tak samo jak przy ściąganiu komunikatora Skype – należy wyszukać nazwę WhatsApp LCC w internetowym sklepie, który masz w smartfonie. Aplikacja jest połączona z Twoim numerem telefonu, dlatego po instalacji zostaniesz poproszony o podanie kodu aktywacyjnego, który zostanie do Ciebie wysłany jako SMS. Interfejs do złudzenia przypomina okienko do wysyłania wiadomości, więc z pewnością szybko się do niego przyzwyczaisz. W kontaktach znajdziesz od razu namiar na osoby korzystające z tego komunikatora, które masz zapisane w swojej książce telefonicznej.
Aplikację WhatsApp możesz także zainstalować na komputerze. Aby ściągnąć program, wystarczy wejść na stronę www.web.whatsapp.com, otworzyć aplikację na telefonie, kliknąć menu lub ustawienia i wybrać połączone urządzenia. Kolejny krok to skierowanie telefonu na ekran i zeskanowanie kodu QR. Dzięki tej opcji będziesz mógł korzystać z komunikatora WhatsApp w przeglądarce, na pulpicie lub na innych urządzeniach bez konieczności połączenia telefonu z internetem.
Jak zainstalować Messengera bez Facebooka?
Aplikacja Messenger jeszcze do niedawna mogła działać bez potrzeby zakładania konta na Facebooku. Niestety nie jest to już możliwe, ponieważ usunięto możliwość logowania się za pomocą numeru telefonu. Aby skorzystać z tego komunikatora internetowego, należy wcześniej stworzyć profil na Facebooku. Aplikacja Messenger będzie dostępna po zalogowaniu na Twoje prywatne konto. Aby móc niej korzystać, musisz zalogować się tymi samymi danymi co do Facebooka. Dopiero wtedy będziesz mógł wysyłać zdjęcia, wiadomości głosowe i tekstowe, a także naklejki, animacje oraz pliki.