Jak zrobić przelew na numer telefonu?
Czy można wykonać przelew, jeśli nie zna się numeru konta odbiorcy? Jak najbardziej, o ile tylko dysponujesz jego numerem komórkowym. Przelew na telefon to usługa, która cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów różnych banków – jest szybka, wygodna i całkowicie bezpieczna. Wyjaśniamy, na czym to polega i jak zrobić przelew na numer telefonu.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Jak działa przelew na numer telefonu?
- W jaki sposób skonfigurować tę usługę w swojej aplikacji bankowej?
- Jak zrobić przelew na numer telefonu oraz jak odebrać przelew na telefon, jeśli Twój numer nie jest zarejestrowany w bazie BLIK?
- Jak wykonać przelew na telefon do odbiorcy w swoim banku, a jak do innej instytucji?
Bankowość mobilna – jak bezpiecznie z niej korzystać?
Jak działa przelew na telefon?
Usługa przelewu na telefon jest dostępna na rynku bankowym od dobrych kilku lat, dlatego jeśli jeszcze nie miałeś okazji jej wypróbować, warto dowiedzieć się o niej więcej – nigdy nie wiadomo, kiedy może Ci się przydać. Rosnąca popularność tego rozwiązania nie jest przypadkowa.
Po pierwsze przelew na telefon bardzo ułatwia życie w sytuacji, gdy nie znasz czyjegoś numer konta – a np. potrzebujesz szybko rozliczyć się z tą osobą za wspólny rachunek w restauracji czy składkę na prezent. Po drugie wykonanie przelewu na telefon zajmuje o wiele mniej czasu, niż gdy trzeba podać długi numer rachunku. Trudniej też o pomyłkę, kiedy wpisujesz jedynie 9 cyfr zamiast 26.
Po trzecie przelew na telefon jest dostarczany błyskawicznie – o ile tylko numer telefonu odbiorcy znajduje się w bazie usługodawcy (da się również wysłać przelew na numer telefonu, który nie został zarejestrowany, jednak wymaga to wykonania kilku dodatkowych czynności po stronie adresata płatności). Przelewy na telefon są obsługiwane przez KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa) w systemie Express Elixir, co sprawia, że adresat otrzymuje pieniądze natychmiast po ich wysłaniu – niezależnie od dnia tygodnia czy godziny transakcji.
Ciekawi Cię, jak działa przelew na numer telefonu? To całkiem proste. Jeśli odbiorca powiązał swój rachunek bankowy z telefonem, po zleceniu przez Ciebie przelewu jego numer telefonu zostaje automatycznie zamieniony na numer konta. Cała operacja odbywa się online, za pośrednictwem systemu BLIK obsługującego ten typ płatności. Po weryfikacji numeru w bazie Polskiego Standardu Płatności operator zleca płatność do systemu Express Elixir już z numerem rachunku w tzw. formacie NRB (26 cyfr). Cały proces trwa zwykle kilka sekund.
Przelew na telefon do innego banku – pierwsza konfiguracja
Aby móc wysyłać przelewy na telefon, należy dołączyć do bazy operatora takich płatności, czyli wspomnianego już BLIK-a. Jak to zrobić? Wystarczy skorzystać z aplikacji mobilnej swojego banku. Po wejściu na swoje konto znajdź zakładkę z ustawieniami i tam połącz swój numer konta z BLIK-iem. W ten sam sposób zarejestruj swój numer telefonu w bazie.
Należy pamiętać, że jeden numer telefonu może być połączony tylko z jednym rachunkiem bankowym. Jeśli więc podepniesz swój telefon do konta w jednej instytucji, a potem to samo zrobisz
na innym rachunku, ten pierwszy automatycznie przestanie obsługiwać transakcje BLIK-iem.
Zobacz też: Apple Pay i Google Pay – jak podłączyć w nich kartę?
Jak zrobić przelew na numer telefonu?
Aby móc przelać pieniądze przy użyciu opisywanej usługi, wystarczy Ci numer telefonu odbiorcy. Osoba, której chcesz wysłać środki, może, ale nie musi być zarejestrowana w bazie BLIK.
JAK KROK PO KROKU ZROBIĆ PRZELEW NA TELEFON?
Co jeśli odbiorca nie zarejestrował swojego numeru w bazie Polskiego Standardu Płatności? Po Twojej stronie schemat postępowania się nie zmienia. Po prostu adresat transakcji otrzyma wówczas SMS z informacją, że czeka na niego przelew BLIK, oraz z linkiem do strony Twojego banku, na którą musi wejść i podać tam numer swojego rachunku bankowego. Po wykonaniu tej czynności przelew zostanie zrealizowany. Jeśli odbiorca nie zrobi tego w ciągu 7 dni, pieniądze wrócą na konto wysyłającego.
Pamiętaj, że poszczególne banki mogą nakładać różne limity w usłudze przelewu na telefon – upewnij się więc, jaka może być maksymalna kwota takiego przelewu oraz ile tego typu transakcji możesz zlecić dziennie.
Przeczytaj także: Zakupy przez internet – jakimi zasadami warto się kierować?
Przelew na telefon w tym samym vs. w innym banku
Warto również wiedzieć, że niezależnie od opisywanej wyżej usługi niektóre banki oferują możliwość wykonywania przelewów na telefon między swoimi klientami. Procedura może wyglądać różnie w zależności od instytucji, dlatego jeśli interesuje Cię taka opcja, poszukaj instrukcji na stronie swojego banku.
Jeśli jednak chcesz wykonać przelew na numer telefonu do osoby, która jest klientem innego banku niż Twój, na ten moment jedyną opcją jest przelew za pośrednictwem BLIK-a. Należy jednak podkreślić, że ten system jest w pełni bezpieczny – przelew zlecasz w całości poprzez aplikację swojego banku, a każda z takich instytucji przestrzega najwyższych standardów w kwestiach bezpieczeństwa środków klientów. Nie ma się zatem czego obawiać. Przelewy na telefon zwykle są również bezkosztowe, jednak żeby się o tym upewnić, najlepiej zajrzeć do tabeli opłat i prowizji swojego banku.
Sprawdź też: Jak płatności bezgotówkowe zmieniły nasze życie?