Jak załatać finansowe dziury w budżecie domowym?
Brak środków finansowych w związku z nagłymi wydatkami może zdarzyć się każdemu. Jednak notoryczne problemy ze spłatą rat kredytu czy kompulsywne kupowanie powinny być sygnałem ostrzegawczym, by reagować i próbować załatać dziury w budżecie domowym. Jak to zrobić? Przeczytaj tekst, a dowiesz się, jak mądrze planować wydatki i skutecznie oszczędzać.
Przeczytaj, a dowiesz się:
- Jak planować swoje wydatki?
- Jak skutecznie oszczędzać?
- Jak kontrolować swoje wydatki?
- Co zrobić, by załatać dziurę w domowym budżecie?
Zobacz również: Zarządzanie domowym budżetem – poznaj sprawdzone metody
Jak planować swoje wydatki?
W zarządzaniu pieniędzmi najważniejsze jest dobre planowanie i szczera odpowiedź na pytanie: ile zarabiam i ile wydaję? Jeśli okazuje się, że co miesiąc Twoje wydatki przekraczają dochód, a kwota Twojego zadłużenia rośnie, należy poważnie zastanowić się nad sposobem gospodarowania finansami.
Raz a dobrze rozpisz swoje wydatki: stałe (opłata za mieszkanie, rachunki, rata kredytu, samochód itd.) – w nich będą się mieściły koszty, których nie możesz zmniejszyć. Wydatki zmienne to te, które w danym miesiącu mogą pochłonąć mniejszą lub większą część twojego budżetu. Należą do nich m.in. jedzenie (ustal minimum i maksimum, jakie możesz wydać), rozrywka, artykuły domowe, ubrania, wyjazdy. Przyjmij też margines błędu na dodatkowe koszty, które są często nieplanowane, a mogą pojawić się w miesięcznym budżecie.
Co miesiąc podlicz też, ile wydajesz na dane kategorie produktowe. W ten sposób dowiesz się, co z twojej pensji pochłania najwięcej środków. W kontrolowaniu przepływu pieniędzy pomoże Ci też historia rachunku bankowego.
Czytaj też: Kieszonkowe dla dziecka - czy to dobry pomysł?
Jak skutecznie oszczędzać?
Oszczędzanie to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Pieniądze możesz odkładać na inne konto – np. oszczędnościowe, co pozwoli Ci mieć stały wgląd w środki, które już udało Ci się odłożyć. Większą sumę możesz zainwestować i pomnożyć w ten sposób swój majątek.
Z dodatkowych pieniędzy – na tzw. czarną godzinę – korzystaj jedynie w sytuacjach kryzysowych. Nie wydawaj ich na zachcianki, które nie są ci potrzebne. Zanim kupisz dodatkowy gadżet, odłóż decyzję zakupową na kilka dni – zwykle wtedy okazuje się, że nowy model telefonu nie jest Ci wcale potrzebny. Do większych zakupów podchodź z rozwagą – na realizację wszystkich marzeń mogą sobie pozwolić jedynie milionerzy. Pozostali odkładają na przyjemności latami, często wcale o tym głośno nie mówiąc.
Jak kontrolować swoje wydatki?
Wystarczy wprowadzić kilka prostych zasad, by skutecznie kontrolować swoje wydatki.
- Planuj minimalne kwoty, jakie musisz wydać w danym miesiącu na konkretne kategorie produktowe, oraz maksymalne, jakich pod żadnym pozorem nie chcesz przekroczyć.
- Regularnie zapisuj swoje wydatki – możesz to robić na kartce, w aplikacji mobilnej czy zbierać paragony.
- Przeanalizuj, z jakich przyjemności możesz zrezygnować.
- Śledź okazje zakupowe, korzystaj z promocji, z porównywarek cen, kupuj w większych ilościach w ofertach „2+1” itd. (oczywiście pod warunkiem, że wiesz, iż dany produkt w przyszłości Ci się przyda.
- Korzystaj z programów lojalnościowych – zwykle stali klienci dostają atrakcyjne zniżki na produkty.
- Śledź aukcje internetowe – możesz kupić na nich nowe rzeczy nawet kilka razy taniej.
Zobacz także: Zakupy online – dlaczego warto kupować przez Internet?
Co zrobić, by załatać dziurę w domowym budżecie?
Oto kilka porad, które pomogą ci załatać dziurę w domowym budżecie. Jeśli Twój dług lub braki finansowe są niewielkie, nie wpadaj w panikę. Staraj się wprowadzić cięcia kosztów w wydatkach zmiennych i cierpliwie odkładaj np. na szybszą spłatę kredytu. Jeżeli są większe – rozważ poproszenie o wsparcie, np. pożyczkę od rodziny.
Pamiętaj, że wszystko wymaga czasu – osoby, które dochodzą w życiu do wielkiej fortuny, zwykle nie stały się milionerami z dnia na dzień (chyba że wygrały na loterii lub dostały spadek – ale to zupełnie inna sytuacja). Zazwyczaj odznaczają się one umiejętnością perfekcyjnego planowania wydatków!
Przeczytaj także: Karta kredytowa – wady i zalety