Jak zachęcić rodzinę do oszczędzania?
Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. To przysłowie w najkrótszych słowach opisuje ideę oszczędzania. Odłożone kwoty nie tylko pozwalają Ci na większe zakupy, ale też stanowią zabezpieczenie na czas niespodziewanych sytuacji. Podpowiadamy, od czego zacząć i jak namówić do oszczędzania wszystkich członków rodziny.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Dlaczego warto odkładać pieniądze?
- Jak rozpocząć odkładanie pieniędzy w swojej rodzinie?
- Jak rozmawiać z bliskimi o pieniądzach?
- Co warto rozważyć, by zmniejszyć opłaty?
- Co jeszcze można zrobić, by skuteczniej odkładać pieniądze?
Dowiedz się więcej: Jak uczyć dziecko zarządzania finansami
Dlaczego warto odkładać pieniądze?
W czasach, kiedy półki sklepowe i witryny internetowe kuszą mnogością towarów, prowadzenie domowego budżetu może wydawać się trudniejszym zadaniem, niż kiedy królował na nich tylko ocet. Jednak w tym przypadku liczą się chęci, motywacja, plan i zaangażowanie. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zacznij od siebie – a następnie swoimi działaniami zainspiruj całą rodzinę. Prowadzenie domu przypomina zarządzanie firmą. Jeśli jesteś szefem i chcesz, by zespół był zaangażowany, musisz również być pełen entuzjazmu.
Czytaj też: Zarządzanie domowym budżetem – poznaj sprawdzone metody
Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, dlaczego warto mieć oszczędności. Choć to pytanie może wydawać się prozaiczne, poświęć na odpowiedź na nie nawet dłuższą chwilę. Możesz wypisać na kartce powody. Przede wszystkim warto mieć odłożone pieniądze jako zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych sytuacji. Na Twojej liście niech znajdą się także rzeczy, o których marzycie, duże i małe cele, np. nowy sprzęt elektroniczny, wakacje i książki. Poza przyjemnościami pomyśl o niezbędnych większych inwestycjach, takich jak zakup nowej pralki czy remont kuchni. Dodatkowy budżet przyda się także po przejściu na emeryturę.
Aby zachęcić bliskich do oszczędzania, stwórz Waszą własną listę powodów. Pamiętaj, że dbanie o finanse to też zwiększanie swojej wiedzy o nich. Prostym sposobem jest obserwowanie w social mediach serwisów i ekspertów finansowych oraz subskrybowanie poświęconych tej tematyce kanałów. Bardziej zaawansowany ekonomista domowy sięgnie również po książki. Z pomocą w zarządzaniu finansami przychodzą też aplikacje mobilne.
Oszczędzanie – wielka przygoda
Od pewnego czasu (najlepiej choćby od miesiąca) starasz się wdrażać w życie program gromadzenia oszczędności? To znak, że czas na kolejny krok. Zaznajomiony z choć kilkoma artykułami poświęconymi tematyce budowania domowego budżetu, zaopatrzony w listę potrzeb i motywów, które Tobą kierują, zaproś bliskich na spotkanie. Niech to nie będzie rozmowa w biegu, podczas codziennej krzątaniny. Możesz zaproponować wieczór, który nazwiesz np. „Dniem nowej przygody”. Połącz go z poczęstunkiem i innymi przyjemnościami, które kochają twoi bliscy, jak np. późniejsze wspólne oglądanie filmu.
Opowiedz o tym, że od pewnego czasu interesujesz się tematem oszczędzania, wdrażasz je każdego dnia i jednocześnie się go uczysz. Zadaj pytanie: dlaczego chcę oszczędzać? I następnie wymień powody ważne dla Ciebie i te, które powinny być ważne dla Twoich bliskich. Warto też na tym etapie wskazać, jakim dysponujecie budżetem, oraz ramowo określić wydatki. Zaproponuj, że zależy Ci na tym, by cała rodzina była włączona w dbanie o budżet. Nie zrażaj się, jeśli na początku spotkasz się ze zniechęceniem. Informacje i wiedzę dotyczącą oszczędzania dostosuj do wieku bliskich.
Dowiedz się więcej: Historia rachunku bankowego – jak może Ci pomóc w kontrolowaniu wydatków?
Rozmowa z bliskimi o oszczędzaniu – rady
Małe dzieci warto zapoznać z pojęciem pieniądza poprzez zabawę w sklep i podarowanie skarbonki. Starszym warto tłumaczyć, czym są potrzeby, a czym zachcianki – ale oczywiście nie przeistaczaj się przy tym w dusigrosza! Oszczędzając, nie musicie całkowicie pożegnać się z przyjemnościami, jak kawa na mieście czy wymarzona lalka. Cała zabawa polega na tym, by umieć na te przyjemności odłożyć, unikać nabywania rzeczy pod wpływem impulsu i zarządzać budżetem tak, by uwzględnić w nim również odłożenie comiesięcznych kwot do puli, po którą sięgniemy tylko w trudnej sytuacji.
Rozważ dawanie dzieciom kieszonkowego, określ zasady i wytłumacz na przykładach, że warto odkładać jego część na przyszłość. Zaoszczędzenie określonych kwot możesz premiować bonusami. Pomyśl też nad założeniem konta bankowego starszym pociechom.
Podejmując rozmowę o finansach, bądź dyplomatyczny i życzliwy. Chcesz przecież pomóc sobie i bliskim, dlatego nie krytykuj długich kąpieli partnera, ale wskaż konkretne korzyści, jakie niesie ze sobą prysznic. Nie rezygnuj też z subskrypcji serwisów z filmami czy serialami, jeśli to Twoja pasja i naprawdę z nich korzystasz. Niech chęć zadbania o fundusze na pielęgnowanie hobby będzie dla Ciebie dodatkowym motywatorem. Marzycie o wakacjach? Rozpiszcie kilka miesięcy wcześniej, jaki budżet jest niezbędny, i rozpocznijcie odkładanie już dziś.
Rozmawiaj z rodziną, wystrzegając się ocen i oskarżania. Pokazuj pozytywne przykłady. Starsze dzieci, partnera i rodziców możesz namówić do przeczytania lub obejrzenia wypowiedzi eksperta, który opowiada o finansach i oszczędzaniu. Dodatkowy głos w tej sprawie może Wam pomóc w osiągnięciu sukcesu!
Oszczędzanie – wskazówki co do zmniejszania opłat
Wspólnie zastanówcie się, jak ograniczyć wydatki. Zagotowywanie takiej ilości wody, jaką planuje się wykorzystać, pozwoli zaoszczędzić gaz czy prąd. Dbajcie o wyłączanie nieużywanych sprzętów i gaszenie świateł w pustych pomieszczeniach. Szczelne krany i perlatory oraz… zegarek w łazience nie tylko zmniejszą rachunki, ale przyczynią się do lepszego stanu planety. Woda to deficytowe dobro, dlatego już maluszka należy zapoznawać z jej wartością. Jedzenie na mieście lub w dowozie to przyjemność, jednak warto rozważyć samodzielne przygotowywanie większej liczby posiłków.
Ekologia i oszczędzanie pieniędzy często idą razem w parze. Wielorazowe opakowania na kanapki czy ekologiczne owijki pozwalają zmniejszyć liczbę woreczków śniadaniowych i tym samym zużywanego plastiku. Kupujesz sok w szklanej butelce? Wykorzystaj ją ponownie. Przyszyj urwany guzik lub naderwaną kieszeń, zamiast pozbywać się bluzki. Zrób przegląd szafy, nim kupisz nowe ubranie. Wycieczka samochodem? A może piknik w pobliskim parku z dziadkami lub podróż koleją do położonej nieopodal miejscowości? Stwórzcie listę wakacyjnych atrakcji dostępnych w Waszym miejscu zamieszkania. Czy na pewno widzieliście je wszystkie?
Rozwój – ważna sprawa
Pomyślcie też o dodatkowych źródłach dochodu. Sprzedajcie nieużywane już ubranka i zabawki lub wymieńcie je na inne rzeczy. Może zawsze marzyło Ci się pisanie i założenie bloga? Na początku nie będzie on zapewne generował przychodów, może też się okazać, że podobnie będzie w przyszłości, ale jednocześnie zyskasz ciekawy wpis do CV. Jest szansa, że rozwijanie umiejętności zaprocentuje kiedyś zwiększeniem zarobków, które pozwolą na odkładanie znaczniejszych sum. Jeśli Twoja praca jest dobrze oceniana, porozmawiaj z szefem o możliwościach rozwoju i zwiększenia wynagrodzenia.
Nim wybierzesz konto w banku, dokładnie przeanalizuj opłaty i korzyści w kilku placówkach. Planując zakupy, przejrzyj szafki, sporządź listę zakupów i sprawdź promocje. Warto zapoznać się także z programami lojalnościowymi. Kolejnym krokiem będzie zdobycie wiedzy na temat przechowywania oszczędności i inwestowania. Postępy w racjonalnym zmniejszaniu wydatków i uzbierane na poszczególne cele sumy zapisujcie w zeszycie lub w pliku na komputerze. I przede wszystkim: co jakiś czas wracajcie do rozmów o finansach – bo oszczędzanie to gra zespołowa!
Przeczytaj także: Wakacje z ograniczonym budżetem – czy to możliwe?