1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Jak uczyć dzieci płatności bezgotówkowych?
Jak uczyć dzieci płatności bezgotówkowych?

Jak uczyć dzieci płatności bezgotówkowych?

4 min czytania

Twoja pociecha doskonale radzi sobie z obsługiwaniem smartfona albo dziecięcego smartwatcha? Coraz chętniej podejmuje też próby samodzielnego robienia zakupów? A może uznałeś, że to dobry moment, aby tradycyjne kieszonkowe zamienić na regularne wpłaty na konto dziecka? Sprawdź, w jaki sposób możesz uczyć dziecko płatności bezgotówkowych i przygotowywać je do wejścia w świat elektronicznych finansów.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czy płatności bezgotówkowe to dobre rozwiązanie dla Twojego dziecka?
  • Jak nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z karty płatniczej?
  • Co Twoje dziecko powinno wiedzieć o bankowości mobilnej i internetowych przelewach?

Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

Bezpieczne płatności bez portfela: czy Twoje dziecko sobie z nimi poradzi?

Płatności bezgotówkowe, czyli rozliczenia finansowe bez potrzeby użycia portfela albo portmonetki z pieniędzmi, są bardzo popularne. Skoro transakcje elektroniczne to bardzo szybka i wygodna forma płatności, której sam często używasz na co dzień, warto z nią zapoznawać także dzieci czy nastolatki, aby krok po kroku wprowadzać je w świat „dorosłych” finansów. Kiedyś konto dla juniora mógł mieć tylko 13-latek, a dzisiaj już 7-letnie dziecko ma możliwość samodzielnego dysponowania niewielkimi kwotami na swoim rachunku. Musisz tylko wcześniej przestrzec dziecko przed ewentualnymi zagrożeniami i nauczyć je mądrego, a przede wszystkim bezpiecznego korzystania z różnych płatniczych udogodnień.

Jeśli jesteś rodzicem dorastającej pociechy, z pewnością dobrze wiesz, że dzieci szybko chłoną wszelkiego rodzaju nowinki technologiczne i chętnie korzystają z pojawiających się gadżetów. Bez wątpienia należą do nich smartfony, smartwatche czy karty płatnicze – zarówno te tradycyjne, jak i zaszyte w breloku, naklejce na telefon czy w gumowej opasce. Dzięki nim dziecko czuje się niezależne, bo może samodzielnie zapłacić za swoje drobne zakupy bez Twojej pomocy, ale pod rodzicielskim nadzorem. Możesz bowiem ustalić dzienny limit płatności i śledzić finansowe poczynania swojej pociechy, mając wgląd we wszystkie wykonane transakcje.

Jeśli jednak masz jakiekolwiek obawy, czy Twój syn albo córka poradzi sobie z bezgotówkowymi płatnościami, możesz spać spokojnie! Płatności kartą prepaid, zegarkiem czy opaską z pewnością przyniosą dziecku ogromną frajdę. Przy okazji nauczy się ono także odpowiedzialności za pieniądze gromadzone na swoim dziecięcym koncie, oszczędzania oraz mądrego gospodarowania kieszonkowym.

Przeczytaj też: Finanse dla dzieci: jak uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Ramka – zasady bezpiecznego korzystania z płatności bezgotówkowych

Płatności bez gotówki – pokaż dziecku, jak bezpiecznie płacić kartą

Dziecko może poznawać podstawowe narzędzia bankowe pod Twoim czujnym okiem. Zaznajamianie pociechy m.in. z płatnościami bezgotówkowymi możesz rozpocząć od najprostszych rzeczy – np. od wspólnej wizyty w sklepie. Przy kasie wytłumacz, że nie musicie mieć przy sobie gotówki, aby zapłacić za zakupy. Wystarczy karta i zbliżenie jej do terminala płatniczego, zaś w przypadku należności przekraczającej 100 zł trzeba dodatkowo podać 4-cyfrowy PIN i potwierdzić go zielonym przyciskiem.

Starszakowi daj do zrozumienia, że kartę płatniczą zawsze należy mieć w zasięgu wzroku. Zaznacz, że nigdy nie może mieć miejsca sytuacja, w której dajemy ją np. sprzedawcy, a ten wychodzi z naszym środkiem płatniczym na zaplecze. Dodatkowo kod PIN zabezpieczający kartę nie powinien być zbyt łatwy do zgadnięcia (np. 1234), aby w przypadku kradzieży złodziej go nie złamał. Nie należy też zapisywać PIN-u na kartce ani podawać osobom postronnym. Ucz dziecko, że przy wpisywaniu kodu na terminalu czy przy bankomacie trzeba zachować dyskrecję, aby wybieranych cyfr nie podpatrzył z boku ktoś niepowołany. Twoja pociecha musi wiedzieć, że karta płatnicza nie może wpaść w niepowołane ręce. Jeśli już się to zdarzy lub środek płatniczy gdzieś się zawieruszy, należy go szybko zastrzec albo zablokować kartę, aby uniknąć przykrych sytuacji.

Przeczytaj też: Skimming – co to jest i jak się przed nim bronić?

Zaznajamianie dziecka z internetowymi przelewami i bankowością mobilną

Inną metodą zaznajamiania dziecka ze światem cyfrowych finansów jest np. wspólne robienie przelewów bankowych, regulowanie bieżących rachunków i płacenie kartą za zakupy w internecie. Przy tej okazji szczególną uwagę warto zwrócić na ochronę takich danych jak kod CVV, który podaje się na stronie sklepu (lub operatora płatności) razem z imieniem, nazwiskiem, numerem karty i datą jej ważności.

Płatności bezgotówkowe: ojciec z synem robią przelew przez internet

Kluczowe jest także mądre korzystanie z banku w telefonie. Wyjaśnij dziecku, że dzięki bankowości mobilnej można załatwić wiele ważnych spraw bez potrzeby noszenia przy sobie gotówki i włączania komputera. Pokaż swojemu małemu bystrzakowi, jak za pomocą bankowej aplikacji sprawdzasz stan konta, robisz szybki przelew, śledzisz historię wykonywanych transakcji czy opłacasz wspomniane już rachunki. Wytłumacz mu też, że na telefonie czy tablecie nie należy klikać w nieznane linki, bo można stracić wszystkie pieniądze z konta, warto mieć ustalone dzienne limity na koncie i na bieżąco monitorować swoje wydatki.

Edukuj dziecko, bo to najlepszy sposób, aby wpoić mu podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z płatności bezgotówkowych. Gdy Twój syn lub córka zacznie się nimi posługiwać samodzielnie i bez Twojej asysty, będziesz mieć pewność, że zrobi to mądrze i odpowiedzialnie.

Przeczytaj też: 3D Secure – na czym polega ta usługa i jak z niej korzystać?

Jak nauczyć dziecko korzystania z różnych metod płacenia bez użycia gotówki – infografika

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy