Jak przelać pieniądze za granicę?
Przelew zagraniczny zyskuje na popularności wraz z tym, jak poszerzają się możliwości dokonywania zakupów międzynarodowych. Polacy coraz chętniej zerkają do zagranicznych sklepów internetowych. Oferują one bowiem produkty często trudne do zdobycia w kraju, a nierzadko też w atrakcyjnych cenach. Ponadto zdarza się, że trzeba po prostu przekazać pieniądze osobie z innego państwa. Co zatem musisz wiedzieć, zanim wykonasz przelew za granicę?
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Czym jest przelew zagraniczny i jakie są jego rodzaje?
- Jakie są najważniejsze pojęcia związane z przelewaniem pieniędzy za granicę?
- Jak zrobić przelew zagraniczny krok po kroku?
- Ile kosztuje wysłanie przelewu za granicę?
- Ile idzie przelew zagraniczny?
Zobacz również: Reklamacja transakcji bezgotówkowej: zwrot pieniędzy na kartę lub konto
Przelew zagraniczny – na czym polega i jakie są jego rodzaje?
Przelew to jedna z metod płatności bezgotówkowych. Tego typu transakcji dokonujemy niemal codziennie, opłacając rachunki, robiąc zakupy w sklepach internetowych itd. Zdarzają się sytuacje, gdy musimy przekazać określoną kwotę pieniędzy do odbiorcy, który znajduje się w innym kraju niż Polska. Mówimy wtedy o przelewie zagranicznym. W zależności od tego, czy adresat mieszka w jednym z krajów Unii Europejskiej (bądź w Norwegii, Islandii, Lichtensteinie lub Szwajcarii), czy w państwie poza UE, mówimy o przelewie SEPA lub SWIFT.
Jak przelać pieniądze za granicę? Krok po kroku
W przypadku każdego przelewu należy bardzo ostrożnie wypełniać przygotowane przez bank formularze. Jednak przy transakcjach zagranicznych ma to jeszcze większe znaczenie. Twoje pieniądze wysyłane do innych krajów przechodzą bowiem przez kilka instytucji. Najmniejszy błąd może sprawić, że przelew po prostu zaginie, a co za tym idzie – nie dotrze do odbiorcy. Zdarza się również, że banki, w których adresaci mają konta, nakładają dodatkową prowizje na zlecających przelew w przypadku podania błędnych danych.
Zobacz też: Karta wielowalutowa – dlaczego warto ją zabrać na wakacje
Przelewy zagraniczne – ile kosztują i kiedy dotrą do odbiorcy?
Jeżeli po raz pierwszy planujesz zlecenie przelewu zagranicznego, warto, byś wcześniej sprawdził, ile to będzie kosztowało. W przypadku przelewów SEPA ustalono odgórnie, że nie mogą one być droższe niż przelewy krajowe. Co za tym idzie, w większości przypadków są darmowe.
Inaczej ma się rzecz z przelewami do krajów spoza UE. Wszystko zależy tu od tego, czy posiadasz konto walutowe, czy konto prowadzone w złotówkach. Jeżeli to pierwsze, transakcja będzie tańsza, jeżeli to drugie – bank doliczy do transakcji koszt zakupu waluty.
Kolejną kwestią jest opłata wynikająca z naliczania prowizji przez banki. Za przelewy międzynarodowe większość polskich banków pobiera opłatę w wysokości od 0,20 do 0,25% kwoty przelewu. Przy tym każda instytucja ustala dolne i górne limity, których naliczana przez nie prowizja nie może przekroczyć – może to być np. minimum 50 zł i maksymalnie 200 zł (to dość często powtarzające się widełki w przypadku polskich banków).
Istotną kwestią dla wielu zlecających, a także dla odbiorców przelewów międzynarodowych, jest czas ich realizacji. Ile idzie przelew zagraniczny? Odpowiedź brzmi: to zależy. Po pierwsze wpływa na to fakt, na którą z możliwych dyspozycji się zdecydujesz:
- Spot (D+2) – termin realizacji przelewu to drugi dzień roboczy od momentu jego zlecenia,
- Tomnext (D+1) – przelew jest realizowany w trybie pilnym, pieniądze trafią do odbiorcy w kolejnym dniu roboczym od zlecenia transakcji,
- Overnight (D+0) – przelew jest realizowany w trybie ekspresowym, powinien trafić do banku adresata w tym samym dniu, w którym został nadany,
- SWIFT – przelew tego typu idzie od 3 do kilkunastu dni, a nawet dłużej,
- SEPA – transakcja powinna dotrzeć do odbiorcy w ciągu 2 dni.
Po drugie zaś czas dojścia przelewu za granicę zależy od tego, czy zdążysz ze zleceniem transakcji do tzw. godziny granicznej (COT – z angielskiego: „cut-off time”). Każdy bank ma na swojej stronie internetowej taką tabelę COT. Warto więc sprawdzić, do której godziny możesz wysłać przelew, by został on dostarczony w zakładanym przez Ciebie przedziale czasowym.
Warto przy tym pamiętać, że opcje przelewów zagranicznych w trybach pilnym i ekspresowym są zawsze dodatkowo płatne.
Przeczytaj także: Bankowość mobilna – jak bezpiecznie z niej korzystać?