1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Jak płacić rachunki przez internet? Instrukcja krok po kroku
Jak płacić rachunki przez internet? Instrukcja krok po kroku

Jak płacić rachunki przez internet? Instrukcja krok po kroku

4 min czytania

Długie kolejki na poczcie po to, aby uregulować domowe rachunki, to relikt przeszłości. Aktualnie króluje przelew internetowy. Większość osób wybiera to rozwiązanie, aby zaoszczędzić czas i załatwić płacenie rachunków wygodnie z własnego domu. Przelewy internetowe są nie tylko komfortowe i bezpieczne, lecz także bardzo proste. Sprawdź, jak płacić rachunki przez internet – niezależnie od tego, czy chcesz zapłacić za telewizję, prąd, czy może za wynajem miejsca parkingowego.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czy płacenie rachunków przez internet jest bezpieczne?
  • Jak krok po kroku zapłacić za rachunek?
  • Jak ułatwić sobie opłacanie rachunków cyklicznych, np. za prąd?
  • Jak płacić rachunki telefonem?

Czytaj też: Płacenie rachunków przez internet

Płatności przez internet – czy to na pewno bezpieczne?

Przelew internetowy aktualnie uważany jest nie tylko za najpopularniejszy, ale również najbezpieczniejszy sposób przekazywania środków. Dlaczego? Po wypełnieniu krótkiego formularza pieniądze mogą w kilka minut znaleźć się na koncie odbiorcy. Wystarczy, że posiadasz numer konta, na który mają zostać przekazane środki, a na Twoim rachunku znajduje się odpowiednia suma pieniędzy. Nad bezpieczeństwem operacji czuwają banki, które są łączone systemem Elixir – dostarczanym przez Krajową Izbę Rozliczeń.

Płacenie rachunków przez internet pozwoli Ci uniknąć błędów spowodowanych pomyłką podczas przepisywania danych na druk przelewu. Korzystając z przelewu internetowego, chronisz się też przed ewentualnym podejrzeniem Twoich danych przez osoby stojące obok Ciebie na poczcie. Dodatkowo dzięki dwuetapowej weryfikacji możesz nie tylko ponownie sprawdzić poprawność wpisanych informacji, lecz także zwiększyć ochronę przed nieuprawnionym dostępem do konta przez osoby trzecie.

Jak zapłacić rachunek przez internet?

Proces opłacania rachunków poprzez przelew bankowy przez internet w pewnej mierze zależy od banku, w którym masz konto. Jednak ogólnie rzecz biorąc, w każdej instytucji będzie to zwykle przebiegać bardzo podobnie, a różnice widoczne są jedynie w sposobie sformułowania zapytań czy też w wyglądzie formularza.

Jak zapłacić rachunek przez internet?

  1. Wejdź na stronę internetową swojego banku i zaloguj się do bankowości internetowej za pomocą loginu/identyfikatora/numeru klienta.
  2. Wejdź w opcję: „Przelewy”.
  3. Wypełnij formularz zgodnie z danymi podanymi na fakturze.

Koniecznie wpisz:

  • numer konta (w Polsce numer ten składa się z 26 cyfr),
  • nazwę i adres odbiorcy przelewu,
  • tytuł przelewu, np. Adam Nowak – miejsce postojowe nr 7 – kwiecień lub numer faktury, którą opłacasz,
  • kwotę przelewu – wysokość należności podaną na fakturze albo kwotę, jaką chcesz komuś przelać).

 4. Kliknij w opcję „Dalej” lub „Wyślij przelew”.

 5. Wpisz kod, który zostanie wysłany SMS-em lub zatwierdź transakcję za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku bądź wprowadź kilka cyfr kodu jednorazowego, aby potwierdzić transakcję.

Jak widzisz, sposób płacenia za rachunek elektroniczny (czyli przelewem elektronicznym) różni się od procesu, w jakim wykonujesz standardowy przelew – ale nie jest to nic trudnego. Najczęściej nie wiąże się on również z koniecznością naliczania dodatkowych opłat – chyba że skorzystasz z opcji przelewu ekspresowego, który może kosztować nawet 10 zł (przelew elektroniczny standardowy dociera do obiorcy w ciągu kilku godzin lub następnego dnia roboczego, a ekspresowy – w ciągu kilku minut). Płatności przez internet możesz wykonać o dowolnej porze dnia i nocy, nie ograniczając się do godzin otwarcia danego urzędu czy też firmy.

Sprawdź też: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

Rachunki comiesięczne – np. za prąd – przez internet

Niektórzy dostawcy energii udostępniają swoim klientom Elektroniczne Biura Obsługi Klienta, które mogą jednocześnie stać się pośrednikiem płatności. Jeśli np. chcesz zapłacić za prąd przez internet, wystarczy, że wejdziesz na konto eBOK, następnie zalogujesz się do swojego banku i dokonasz płatności. Skorzystanie z takiej opcji znacznie przyspieszy cały proces, ponieważ system automatycznie uzupełni pola przelewu. Zanim jednak się na to zdecydujesz, upewnij się, czy eBOK nie dolicza drobnej prowizji za opłacenie rachunku w jego systemie.

Jeśli co miesiąc dokonujesz płatności za rachunki wystawiane przez tę samą firmę na identyczną kwotę (np. stałe kwoty wyliczone w prognozach zużycia prądu), to możesz skorzystać z opcji stałego przelewu. Wystarczy, że zalogujesz się do swojej bankowości internetowej i wydasz dyspozycję, aby bank automatycznie obciążał Twoje konto ustaloną sumą. Skorzystanie z tej opcji sprawi, że na pewno nie zapomnisz o dacie przelewu, a wszystkie rachunki zostaną zapłacone na czas. 

Rachunek elektroniczny – jak go zapłacić telefonem?

Przelew bankowy przez internet to nie tylko ten zlecony przez e-bankowość za pośrednictwem Twojego komputera. Dużą popularnością cieszą się również aplikacje mobilne, za pomocą których możesz chociażby uregulować należność za media. Wystarczy pobrać na swój smartfon specjalną aplikację (np. SkyCash) oraz przejść w zakładkę „Opłać rachunki”. Następnie skanujesz kod kreskowy lub kod QR, który znajduje się na rachunku i potwierdzasz transakcję. Cały proces jest szybki i niemal bezproblemowy. Niestety, przy wykonywaniu większości tego typu płatności pobierana jest prowizja.

Od kiedy weszły w życie przelewy internetowe, wiele osób zaczęło się zastanawiać, jak wygląda płacenie rachunków przez internet za kogoś. W większości przypadków opłacanie rachunków babci, dziadka czy znajomego nie jest problemem, pod warunkiem, że znasz numer faktury lub też specjalny numer abonenta. Przelewu możesz wtedy dokonać z dowolnie wybranego rachunku – nie ma znaczenia, kto jest jego właścicielem.

Jak widzisz, płacenie rachunków przez internet jest nie tylko proste i szybkie, lecz także bezpieczne. Co więcej, dzięki temu, że nie musisz wypełniać papierowych druków przelewowych, a większość faktur wysyłana jest w formie elektronicznej, przyczyniasz się do ograniczania ilości zużytego papieru. Oprócz aktywnego dbania o ekologię i środowisko zapewniasz więc komfort zarówno sobie, jak i swoim najbliższym.

Zobacz także: Zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy