Jak nauczyć dziadków korzystania z bankowości elektronicznej?
Bankowość elektroniczna to dla wielu osób ogromna wygoda i bezpieczeństwo. Mimo wszystko wciąż wielu seniorów woli używać gotówki i korzystać z usług bankowych w wersji tradycyjnej. W jaki sposób młodsi mogą pomóc dziadkom zrozumieć, na czym polega bankowość elektroniczna, i przekonać ich, że warto zacząć płacić bezgotówkowo? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Dlaczego warto przekonać dziadków do korzystania z bankowości elektronicznej i płatności bezgotówkowych?
- W jaki sposób można ułatwić seniorom korzystanie z bankowości elektronicznej?
- Przed jakimi zagrożeniami związanymi z płatnościami online warto ostrzec dziadków?
Zobacz także: Senior w sieci – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?
Bankowość elektroniczna dla seniorów – dlaczego warto?
Coraz więcej starszych osób korzysta z internetu. Niektórzy poszukują w nim aktualnych wiadomości, inni czerpią z możliwości, jakie dają media społecznościowe, część seniorów robi zakupy online. Wciąż jednak starszych osób, które są aktywne w sieci, jest mniejszość – z danych Eurostatu wynika, że w 2020 r. tylko 43 proc. osób w wieku od 65 do 74 lat używało internetu1.
Jeszcze mniejsza grupa seniorów korzysta z usług bankowości online. Nawet ci, którzy aktywnie działają w internecie na innych polach, z różnych powodów wolą tradycyjne usługi bankowe i płacenie gotówką. Nie wszyscy seniorzy ufają pieniądzom wirtualnym, niektórych przeraża konieczność korzystania z bankomatów, jeszcze inni boją się popełnić błąd podczas zlecania transakcji, np. przelewu.
Młodsi ludzie, których bliscy seniorzy unikają bankowości elektronicznej, mają trudne zadanie – przekonać swoich dziadków, że warto z niej korzystać. A rzeczywiście warto – ponieważ jest to umiejętność, która (jak szczególnie dobitnie pokazała pandemia) jest dziś niezwykle przydatna.
Zobacz też: Bliscy bezgotówkowi
Bankowość elektroniczna – jak pomóc dziadkom z niej korzystać?
Jeżeli uda ci się przekonać dziadków, że bankowość elektroniczna jest bezpieczna i wygodna, to kolejnym krokiem jest nauczenie ich korzystania z niej w efektywny sposób. Przede wszystkim warto kilkukrotnie wytłumaczyć swoim bliskim, jak zalogować się do konta i gdzie bezpiecznie przechowywać dane do logowania, aby nie wpadły w niepowołane ręce. Wyjaśnij, że wystarczy wejść na swoje konto, by dowiedzieć się, ile jest na nim środków – nie trzeba w tym celu udawać się do placówki banku.
Czytaj też: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?
Pokaż dziadkom, jak wiele rzeczy mogą bardzo szybko zrobić dzięki bankowości online:
- zapłacić rachunki (wytłumacz, jak wykonać przelew jednorazowy, jeśli dziadkowie wyrażą chęć, ustaw im usługi cykliczne na konkretne regularne opłaty),
- zarządzać budżetem domowym i oszczędzać (pamiętaj, by wskazać, jak dużym zagrożeniem jest trzymanie oszczędności w skarpecie i o ile bezpieczniej i wygodniej będzie trzymać je na koncie),
płacić bezgotówkowo (przy użyciu karty płatniczej, a nawet telefonu, zegarka etc. – na cokolwiek dziadkowie są gotowi, a co daje o wiele większe poczucie bezpieczeństwa niż poruszanie się po mieście z dużą ilością gotówki),
- korzystać z bankowości mobilnej (jeśli dziadkowie używają telefonów komórkowych, mogą bez problemu wykorzystywać je np. do zlecania przelewów, a także do płatności mobilnych).
Seniorzy a bankowość online – przed czym należy ich ostrzec?
Bankowość elektroniczna to wiele możliwości i zwiększone bezpieczeństwo, jednak nie jest wolne od zagrożeń. Te szczególnie dotykają właśnie osoby starsze, które przez swoje wykluczenie cyfrowe często nie wiedzą o tym, że mogą paść ofiarami oszustów. Warto wytłumaczyć dziadkom, że im więcej umieją i wiedzą o bankowości online, tym bezpieczniej będą się nią posługiwać.
Czytaj też: Największe cyberzagrożenia – jak ich unikać?
Aby uniknąć znanych przypadków wyłudzania pieniędzy od starszych osób metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy na „znaną osobę”, warto przedstawić dziadkom zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej, a nawet wydrukować je i powiesić swoim bliskim seniorom w widocznym miejscu – na lodówce czy na ścianie przy biurku.
Przeczytaj również: Zasady bezpiecznego korzystania z internetu – poznaj kilka z nich!
1 Dane za: https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/eurostat-o-popularnosci-internetu-wsrod-seniorow-jak-wypada-polska/ (dostęp: 4.10.2021 r.).