Jak działa Krajowy Rejestr Sądowy?
Krajowy Rejestr Sądowy jest formą rejestru publicznego, prowadzonego we współpracy sądów rejonowych i Ministerstwa Sprawiedliwości. KRS działa od 2001 roku i daje możliwość uzyskania informacji na temat każdego zarejestrowanego w nim podmiotu. Wcześniej informacje o przedsiębiorstwach były rozłożone na kilka rejestrów, przez co pozostawały też trudniej dostępne. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa Krajowy Rejestr Sądowy oraz jakie pełni funkcje.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Co to jest Krajowy Rejestr Sądowy?
- Krajowy Rejestr Sądowy – jakie działy obejmuje?
- Jakie dane znajdują się w Krajowym Rejestrze Sądowym?
- KRS online – jak to działa?
Zobacz też: Co to jest BIK? Co o nas wie? Pomaga czy utrudnia?
Co to jest Krajowy Rejestr Sądowy?
Krajowy Rejestr Sądowy jest podany do wiadomości publicznej, niezbędne informacje o firmach każdy może przeczytać na stronach rządowych. Obowiązek dokonania wpisu do KRS mają prywatne i państwowe przedsiębiorstwa (oprócz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą), organizacje pozarządowe i zakłady opieki zdrowotnej. Instytucje te muszą wpisać się na listę KRS, aby móc prowadzić swoją działalność. Krajowy Rejestr Sądowy można traktować jako źródło informacji o firmach, kontrahentach czy organizacjach pozarządowych, takich jak fundacje i stowarzyszenia. Wszystkie niezbędne dane są zgromadzone w jednym miejscu, zweryfikowane i potwierdzone przez organy państwowe, aby uwierzytelnić przedsiębiorstwa w sferze publicznej.
Krajowy Rejestr Sądowy – jakie działy obejmuje?
KRS to centralna baza danych, która zapewnia dostęp do rzetelnie zweryfikowanych informacji o przedsiębiorstwach. Przechowuje dane o statusie prawnym, sytuacji finansowej oraz sposobie reprezentacji firmy. Krajowy Rejestr Sądowy obejmuje trzy rejestry, takie jak:
- rejestr przedsiębiorców,
- rejestr stowarzyszeń, organizacji społecznych, fundacji, publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- rejestr dłużników niewypłacalnych.
Jakie dane znajdują się w Krajowym Rejestrze Sądowym?
W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdują się przede wszystkim podstawowe informacje o firmach, takie jak nazwa przedsiębiorstwa, rodzaj prowadzonej działalności czy adres instytucji. Często znajdziesz tam również informacje o tym, jak powstała dana firma bądź fundacja i jaki zakres aktywności obejmuje. Podmioty zobowiązane są podać także numer NIP, REGON oraz inne dane potwierdzające wiarygodność firmy.
Zobacz też: Fałszywe sklepy internetowe – jak ich unikać?
Z Krajowego Rejestru Sądowego dowiesz się, kto prowadzi firmę oraz kim są jej pełnomocnicy. KRS podaje do wiadomości publicznej sprawozdania finansowe lub informacje o zadłużeniu podmiotu. Udostępniane są tam również dane o upadłości firmy, informacje o jej likwidatorach bądź wdrażaniu czynności naprawczych ustanowionych przez sąd. Jako oficjalny, rządowy rejestr publiczny KRS zbiera wyłącznie prawdziwe i sprawdzone informacje na temat przedsiębiorstw i ich właścicieli.
KRS online – jak to działa?
Jeżeli chcesz zarejestrować swoją działalność albo sprawdzić informacje na temat danej firmy, możesz skorzystać z elektronicznej wersji Krajowego Rejestru Sądowego. Są one udostępniane powszechnie, dlatego łatwo je znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości z rozszerzeniem gov.pl. Znajdziesz tam podstawowe informacje o KRS oraz niezbędne pliki z nagromadzonymi materiałami o firmach.
Krajowy Rejestr Sądowy to zbiór oficjalnych i dokładnie zweryfikowanych informacji o sposobie funkcjonowania różnych przedsiębiorstw. Warto skorzystać z powszechnie dostępnego e-KRS przed rozpoczęciem z kimś współpracy bądź zanim wpłacisz datek na rzecz organizacji charytatywnej, aby upewnić się, że firmy te nie budzą zastrzeżeń.
Zobacz też: Promocje i chwyty marketingowe – jak nie dać się zmanipulować?