1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Emerytura na konto – jak ustawić przelew do ZUS?
Emerytura na konto – jak ustawić przelew do ZUS?

Emerytura na konto – jak ustawić przelew do ZUS?

4 min czytania

Wielu emerytów wciąż przyjmuje świadczenia w formie gotówki przynoszonej przez listonosza. Ci, którzy uzyskają prawo do emerytury po 1 stycznia 2022 r., nie będą już mieć takiej możliwości. Oznacza to, że wiele osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z usług banków, zmuszone będą otworzyć swój pierwszy rachunek i nauczyć się go obsługiwać. Jak ustawić dyspozycję otrzymywania emerytury na konto? Jaki rodzaj produktu bankowego w tym celu wybrać? Czy przekierowanie emerytury na konto syna lub córki jest legalne? Przeczytaj tekst, by dowiedzieć się wszystkiego na ten temat!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Emerytura na konto czy od listonosza – co zmieni się od 2022 r.?
  • Emerytura na konto – jak załatwić w ZUS?
  • Emerytura na czyjeś konto – czy to możliwe?
  • Emerytura na konto po śmierci świadczeniobiorcy – co robić?

Zobacz też: Senior w sieci – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Emerytura na konto czy od listonosza – co zmieni się od 2022 r.?

Obecnie emeryci i renciści mogą wybrać, czy wolą otrzymywać rentę albo emeryturę na konto, w formie gotówki przynoszonej przez listonosza czy odebrać na poczcie. Z raportu InfoSenior przygotowanego przez Związek Banków Polskich na początku 2020 r. wynika, że niecałe 27 proc. z nich decyduje się na usługi pocztowe (zarówno doręczenie przez listonosza, jak i odbiór w placówce)*.

Dla tych, którzy zyskali lub zyskają prawo do emerytury czy renty przed 2022 r., nic się w tej sprawie nie zmieni – wciąż będą mogli co miesiąc odbierać odpowiednią sumę od przedstawiciela poczty. Natomiast osoby, które staną się tego typu świadczeniobiorcami z początkiem nowego roku, zmuszone będą przyjmować wypłaty w formie bezgotówkowej na podane w ZUS konto.

Ramka – Emeryci od 2022 r.: emerytura na konto jest obowiązkowa, ale z wyjątkami

Emerytura na konto – jak załatwić w ZUS?

Aby otrzymywać emeryturę na konto, trzeba przede wszystkim mieć rachunek w banku lub . Świadczeniobiorcy, którzy nigdy go nie zakładali, muszą wybrać odpowiednią ofertę. Do wyboru mają jeden ze standardowych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR) proponowanych przez wszystkie banki lub podstawowy rachunek płatniczy (PRP), który powstał właśnie z myślą o osobach, które dotychczas nie korzystały z bankowości i zamierzają używać jej jedynie w ograniczonym stopniu.

Zobacz także: Konto dla seniora – na czym polega?

Jeśli masz konto bankowe, musisz zgłosić do ZUS chęć otrzymywania na nie świadczeń emerytalnych. Możesz to zrobić:

  • osobiście lub przez pośrednika w jednym z oddziałów ZUS,
  • pocztą,
  • przez internet (po zarejestrowaniu się w PUE ZUS),
  • w oddziale banku, gdzie masz założone konto (pracownik pomoże wypełnić i wysłać wniosek do ZUS),
  • za pomocą bankowości elektronicznej (po wypełnieniu i wydrukowaniu wniosek należy zanieść do oddziału banku lub ZUS).

Odpowiedni wniosek o zmianę danych emeryta/rencisty możesz pobrać ze strony ZUS.
Co zrobić, żeby emerytura wpływała na konto – wypełnianie wniosku do ZUS

Emerytura na czyjeś konto – czy to możliwe?

Niektórzy seniorzy mają duży opór przed założeniem konta bankowego. Z różnych powodów wolą obrót gotówką. Jeśli jednak są zmuszeni do korzystania z form płatności bezgotówkowych, często chcą robić to za pośrednictwem np. swoich dzieci. Stąd pojawiają się pytania, czy emerytura może być przesyłana na konto, którego właścicielem jest syn lub córka? ZUS nie zgadza się na tego typu rozwiązanie, co oznacza, że nowi emeryci od 2022 r. będą musieli posiadać konta bankowe. Pośrednim rozwiązaniem jest rachunek, którego współwłaścicielem jest osoba mająca prawo do pozyskiwania świadczenia oraz jej dziecko.

Czy można złożyć dyspozycję, by ZUS przekazywał emeryturę na konto małżonka lub małżonki? Jest to możliwe również jedynie w przypadku, gdy mąż czy żona są współwłaścicielami rachunku, na który miałoby wpływać świadczenie.

Emerytura na konto po śmierci świadczeniobiorcy – co robić?

Emerytura na konto po śmierci – kobieta musi zwrócić do ZUS emeryturę, która wpłynęła na konto jej nieżyjącego już męża

Co dzieje się w sytuacji, gdy posiadacz danego rachunku bankowego umrze, a już po jego śmierci na konto wpłynie kolejna emerytura? Warto wiedzieć, że z prawnego punktu widzenia pieniądze nie powinny trafić na rachunek zmarłego i muszą zostać zwrócone do ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma w takich przypadkach prawo zażądać od banku zwrotu sumy, która została omyłkowo wysłana na rachunek osoby nieżyjącej. Dodatkowo może wymagać, by udzielono informacji o osobach, które korzystały z konta zmarłego. Nawet małżonkowie czy dzieci nie są w takiej sytuacji uprawnieni do przejęcia świadczenia emerytalnego, które zostało doręczone już po śmierci ich bliskiego.

Przeczytaj także: Senior w sieci – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

 

* Źródło: Związek Banków Polskich, Raport InfoSenior, styczeń 2020, https://www.zbp.pl/getmedia/76a9cdd8-a2da-4195-b5e1-b9d5f2c5adc0/ZBP_InfoSenior_2020_POPR4.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy