1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Ekozakupy – z myślą o portfelu i środowisku!
Ekozakupy – z myślą o portfelu i środowisku!

Ekozakupy – z myślą o portfelu i środowisku!

5 min czytania

Ekologiczne zakupy to jedna z rzeczy, którą możesz wprowadzić do swojego codziennego życia po to, by zadbać o środowisko. Odpowiednio przemyślany proces zakupowy może być również korzystny dla Twoich finansów. Jakich zasad warto się trzymać? Gdzie można dostać ekologiczne produkty? Dlaczego warto zawsze pamiętać o tym, by zabrać ze sobą ekotorby na zakupy? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej na ten temat!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Na czym polegają ekozakupy?
  • Jak robić ekologiczne zakupy? O czym warto pamiętać?
  • Gdzie można kupić ekologiczne produkty?
  • Jak upewnić się, że towar, który kupujesz, jest eko?
  • Dlaczego ekozakupy są opłacalne?

Zobacz również: Co to jest ślad węglowy i jak transport ekologiczny pozwala nam zaoszczędzić?

Ekozakupy – czym są?

Większość z nas niemal codziennie coś kupuje – jedzenie, ubrania, sprzęt elektroniczny, środki higieniczne i wiele innych produktów. Płacąc za wybrane towary, najpewniej mało kto uświadamia sobie, że właśnie przykłada rękę do zanieczyszczania środowiska. To właśnie konsumpcjonizm – masowa produkcja rzeczy, które następnie są kupowane przez ludzi na całym świecie – jest jednym z głównych powodów stale rosnącej góry śmieci, które wkrótce zasypią naszą planetę.

Wśród trendów związanych z bardziej ekologicznym stylem życia szczególne znaczenie ma zwrot w kierunku ekozakupów. Chodzi w nim o to, by do tej codziennej, dokonywanej często bezrefleksyjnie czynności wprowadzić kilka większych i mniejszych zmian, które będą miały wpływ na stan planety.

Zobacz również: Zakupy przez internet – jakimi zasadami warto się kierować?

Ekologiczne zakupy – jak je robić?

Jeśli zależy Ci na planecie i nie chcesz przyczyniać się do jej degradacji swoimi zakupami, postępuj zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi poniżej. Pozwolą Ci one być bardziej eko bez większych wyrzeczeń:

  • Kupuj tylko to, co wiesz, że wykorzystasz,
  • Rób zakupy z wcześniej przygotowaną listą i trzymaj się jej,
  • Wybieraj produkty sezonowe: są zdrowsze i smaczniejsze, a przy ich przewożeniu nie wyemitowano ogromnych ilości dwutlenku węgla, co ma miejsce w przypadku towarów importowanych z odległych krajów,
  • Staraj się kupować od lokalnych, małych sprzedawców, którzy wykorzystują dobre surowce i nie produkują masowo,
  • Wybieraj produkty spożywcze (np. owoce i warzywa) bez plastikowych opakowań,
  • Ogranicz kupowanie i spożywanie mięsa (jego produkcja jest bardzo szkodliwa dla środowiska, przyczynia się m.in. do skażenia wód, zwiększenia emisji gazów cieplarnianych, wycinania lasów),
  • Możesz kupować owoce i warzywa, które zostają w sklepach po całym dniu, nieco już zleżałe – są tańsze, czasem nawet darmowe, a wciąż nadają się do jedzenia,
  • Kupuj opakowania o większej pojemności,
  • Zrezygnuj z kupowania wody butelkowanej, zainwestuj w filtr,
  • Zanim kupisz kolejną rzecz, np. nowe ubranie, zastanów się, czy na pewno jest Ci ono potrzebne,
  • Rozważ kupowanie odzieży w sklepach z rzeczami używanymi. Często znajdziesz tam świetnej jakości markowe rzeczy w dobrym stanie i nie zapłacisz za nie wiele,
  • Wybieraj ubrania lepszej jakości i z dobrych materiałów. Tanie ubrania ze sztucznych tkanin szybko się niszczą, co powoduje konieczność częstszych zakupów,
  • Staraj się wybierać produkty, które pochodzą ze zrównoważonych źródeł (wiele marek informuje, czy korzysta z ekologicznych surowców itd.)
  • Zawsze zabieraj ze sobą wielorazowe ekotorby na zakupy (nie będziesz korzystać z plastikowych, płatnych reklamówek).

Sprawdź też: Jak zachęcić rodzinę do oszczędzania?

Ekozakupy. Kobieta kupuje produkty higieniczne w kostkach, które jest naturalne i nie ma plastikowego opakowania

Ekozakupy – co to znaczy, że produkt jest eko?

Ważną częścią wdrażania ekologicznego stylu życia jest przerzucenie się na kupowanie produktów, które są określane właśnie mianem „eko” czy „bio”. W przypadku żywności są to towary, które pochodzą z ekologicznych upraw czy hodowli. Tego typu produkty roślinne nie były spryskiwane pestycydami i innymi chemikaliami. Natomiast mięso, które pochodzi z ekologicznej hodowli, pochodzi ze zwierzęcia karmionego naturalną pozbawioną antybiotyków paszą i traktowanego za życia dobrze (powszechnie stosowane określenie „jajka od szczęśliwych kur” czy „mięso od szczęśliwej krowy” można traktować niemal dosłownie – zwierzę z hodowli ekologicznej nie zaznało okrucieństwa, zamykania w klatkach, sztucznego przyspieszania wzrostu itd.).

Ekologiczne może być nie tylko jedzenie, lecz także kosmetyki, środki czystości, ubrania, zabawki i wiele innych rzeczy. Podczas ich wytwarzania nie powstały czynniki, które wpływają negatywnie na środowisko – użyto (również do ich zapakowania) produktów naturalnych i nieszkodliwych lub pochodzących z recyklingu.

Ekologiczne zakupy i ich oznakowanie

Ekozakupy – dlaczego się opłacają?

Wdrożenie wyżej opisanych wskazówek i wykluczenie pewnych szkodliwych nawyków nie od razu przyniesie spektakularny skutek. Zdarza Ci się zapewne słyszeć, że jedna zaoszczędzona foliówka nic nie zmieni. To zgubne myślenie – każda osoba, która wprowadzi bardziej ekologiczne rozwiązania do swojego codziennego życia, to kroczek w stronę lepszego stanu środowiska. Im więcej takich kroczków, tym większe szanse, że uda się ochronić Ziemię przed grożącą jej katastrofą klimatyczną – lub przynajmniej odsunąć ją nieco w czasie.

Jednak warto pamiętać, że tak naprawdę najważniejszą zasadą ekozakupów jest „kupować mniej”. Popyt na towary, który jest określany na podstawie tego, co i ile kupujemy, powoduje, że masowa produkcja stale rośnie. Przybywa rzeczy, przybywa plastiku, do atmosfery przenika coraz więcej dwutlenku węgla, który jest emitowany przez transport. Dlatego za każdym razem, gdy masz ochotę na nową bluzkę, egzotyczny owoc lub kolejną grę komputerową, zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz tej rzeczy.

Bardziej ekologiczne podejście do zakupów po jakimś czasie przełoży się również na stan Twojego portfela i to w bardzo pozytywny sposób. Wiele osób obawia się przejścia na ekologiczne towary w obawie, że są one droższe i że nie będzie ich na nie stać. O ile rzeczywiście niektóre ekoprodukty bywają kosztowne, o tyle na dłuższą metę wdrożenie zasad ekologicznego kupowania skutkuje większymi oszczędnościami w domowym budżecie:

  • Kupujesz mniej rzeczy, więc mniej wydajesz,
  • Starasz się niczego nie wyrzucać, więc nie marnujesz wydanych na jedzenie pieniędzy,
  • Kupujesz rzeczy używane, które kosztują mniej niż nowe (np. ubrania w lumpeksach, często świetnej jakości za niską cenę),
  • Na zakupy zabierasz wielorazowe torby, więc nie płacisz za reklamówki,
  • Nie wydajesz kroci na paliwo, ponieważ wybierasz ekologiczne środki transportu,
  • Wybierasz produkty o większych pojemnościach, które są bardziej opłacalne,
  • Ograniczasz spożywanie mięsa i ryb, które są drogie.

 

Przeczytaj także: Jak zaoszczędzić 20% swojej wypłaty każdego miesiąca?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy