E-recepta – co to jest i jak ją zrealizować?
Byłeś u lekarza, a on – zamiast wystawić Ci tradycyjną receptę – podał tylko wydruk z Twoimi danymi i numerem albo powiedział, że kod do apteki dostaniesz SMS-em lub e-mailem? Takie sytuacje stały się codziennością, bo i e-recepty zagościły u nas na dobre. Nie ma się jednak czego obawiać – recepty online to proste i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu dbanie o zdrowie jest jeszcze prostsze.
O czym przeczytasz w artykule:
- E-recepta – co to jest i jak wygląda?
- Zdalne wystawianie recepty online
- Zalety recepty online
Czytaj też: Abonament w prywatnej sieci medycznej. Dobry prezent dla seniora?
E-recepta – co to jest i jak wygląda?
Najprościej mówiąc, e-recepta to elektroniczny dokument, w którym zapisane są wszystkie informacje niezbędne do tego, by apteka mogła wydać Ci przepisany lek. W styczniu 2020 roku zastąpiła – poza kilkoma wyjątkami – tradycyjną receptę papierową. Teraz jako pacjent otrzymujesz od lekarza 4-cyfrowy kod recepty online w formie SMS-a lub dokument informacyjny wysłany (w formacie PDF) na e-mail albo wydrukowany. Masz do niego dostęp także przez Internetowe Konto Pacjenta oraz aplikację mObywatel. To wszystko, czego potrzebujesz, by móc kupić w aptece to, czego potrzebujesz. Przy okienku farmaceuta spyta Cię jedynie o numer PESEL i kod lub zeskanuje kod z formularza e-recepty i wyda przepisane leki.
Zdalne wystawianie recepty online
Jeszcze do niedawna, aby otrzymać receptę na leki – także te przyjmowane stale – trzeba było osobiście stawić się w przychodni. Nawet jeśli Twój lekarz dobrze Cię znał i nie wymagał każdorazowych badań, to i tak Twoja obecność w placówce była niezbędna, by odebrać papierowy dokument, z którym następnie udawałeś się do apteki. Było to uciążliwe, dla wielu osób – zwłaszcza schorowanych – męczące, a przy tym blokowało w przychodniach terminy wizyt dla tych, którzy faktycznie potrzebowali pomocy lekarskiej. Dzięki e-recepcie wizyty w przychodniach nie są już konieczne: możesz otrzymać ją bez wychodzenia z domu.
Czytaj też: ePUAP – zaloguj się i załatw sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu!
Zalety recepty online
E-recepty mają wiele zalet, którymi przewyższają swój tradycyjny odpowiednik. Stały się doskonałym rozwiązaniem dla osób przyjmujących leki na stałe, ale sprawdziły się też w przypadku teleporad, czyli konsultacji lekarskich odbywających się przez telefon lub internet. Zwłaszcza w czasie pandemii, gdy wiele przychodni działało wyłącznie w takim trybie, możliwość otrzymania e-recepty zdalnie okazała się wybawieniem i ograniczała konieczność wyjścia z domu jedynie do wizyty w aptece. Ponadto recepty online:
- zmniejszają ryzyko błędu – już w trakcie wystawiania recepty system na bieżąco weryfikuje błędy. Jeżeli mimo to jakieś się pojawią, szybki telefon do przychodni w większości przypadków wystarczy, by lekarz wystawił nową, już poprawną e-receptę;
- nie gubią się – gubienie recept to popularny problem, z jakim pacjenci wracali do przychodni. Recepta online eliminuje takie sytuacje – jest zapisana w Internetowym Koncie Pacjenta i w każdej chwili można do niej dotrzeć;
- ułatwiają zakup leków w kilku miejscach – może zdarzyć się tak, że części specyfików nie będzie w Twojej aptece – farmaceuta może bez problemu zaznaczyć w systemie, które z nich wydał, a na które e-recepta (także z refundacją) wciąż obowiązuje.
E-recepta – zwłaszcza w połączeniu z aktywnym Internetowym Kontem Pacjenta – to naprawdę duże ułatwienie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy i farmaceutów. Minimalizuje konieczność wizyt lekarskich, oszczędza czas, ogranicza błędy, a przy tym jest wygodna w stosowaniu i nie generuje problemów.
Czytaj też: Ułatw sobie życie i skorzystaj z ZUS e-PUE – platformy, która daje wiele możliwości