1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Czym są płatności cykliczne i czy warto z nich korzystać?
Czym są płatności cykliczne i czy warto z nich korzystać?

Czym są płatności cykliczne i czy warto z nich korzystać?

3 min czytania

Nadchodzi początek miesiąca, a Ciebie przeraża liczba opłat, o których musisz pamiętać? Twój problem mogą rozwiązać cykliczne płatności elektroniczne, które ustawisz w przypadku rachunków za prąd, gaz, mieszkanie, telewizję i… jakąkolwiek usługę zechcesz. Warto dowiedzieć się, jak ustawić cykliczne płatności elektroniczne na swoim koncie oraz jak korzystać z nich z użyciem karty. Zapoznaj się z artykułem, a z łatwością ocenisz, czy to opcja dla Ciebie. 

Czytaj dalej, a dowiesz się: 

  • Czym są płatności cykliczne?  
  • Płatności cykliczne kartą – jak korzystać? 
  • Cykliczne płatności elektroniczne – to możliwe? 
  • Płatności cykliczne – czy warto?

Czym są płatności cykliczne?

Płatności cykliczne to inaczej płatności dokonywane w równych odstępach czasu, np. co miesiąc lub co rok (w zależności od potrzeby). Wykonywane są automatycznie, bez Twojej ingerencji i opiewają zawsze na tę samą kwotę. Najpierw musisz jednak – oczywiście – wyrazić na to zgodę i uruchomić tę opcję. Płatności cykliczne są często wykorzystywane przy płatnościach ratalnych, kredytowych, opłacaniu karnetów, telewizji i innych usług świadczonych w modelu subskrypcyjnym.  

Przez długi czas najpopularniejszym rodzajem płatności cyklicznych było polecenie zapłaty, ale wraz z rozwojem modelu subskrypcyjnego także płatności cykliczne kartą zyskały na popularności. 

Płatności cykliczne kartą – jak korzystać? 

Płatności cykliczne kartą debetową bądź kredytową są możliwe po podaniu danych karty: imienia i nazwiska jej posiadacza, numeru konta, daty ważności karty oraz numeru CVC (na odwrocie, to inaczej kod weryfikacyjny karty, zwykle składa się z trzech cyfr).  

Wahasz się, czy zdecydować się na cykliczne płatności kartą? Co to zmieni w Twoim życiu? Przede wszystkim pozwoli zapomnieć o kilku, a nawet kilkunastu przelewach miesięcznie, które wymagają zalogowania się na stronę banku lub do aplikacji i wpisania danych do każdego przelewu z osobna. W praktyce pozwoli to zaoszczędzić Twój czas i ułatwi zarządzanie budżetem.  

Ramka – Płatności cykliczne a model subskrypcyjny  Czytaj też: Zadłużenie na karcie kredytowej – sprawdź, co warto wiedzieć 

Cykliczne płatności elektroniczne – to możliwe! 

Jeśli nie chcesz co miesiąc rozmyślać o tym, że trzeba zapłacić rachunki za gaz czy prąd, uruchom w swoim banku polecenie przelewu lub zlecenie stałe. W przypadku zlecenia stałego musisz (tylko raz) podać dane odbiorcy, numer rachunku i wpisać comiesięczną kwotę, aby była ona automatycznie pobierana z Twojego rachunku bankowego – przykładowo dokładnie 5. dnia każdego miesiąca. 

Czytaj też: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych? 

Problem w tym, że kwota do zapłaty za niektóre usługi w różnych miesiącach może być różna. W jednym miesiącu za gaz trzeba zapłacić np. 25 zł, a w kolejnym 30 zł. I tu z pomocą przychodzi tzw. polecenie przelewu. Na jego podstawie upoważniasz bank i dostawcę usługi, by z Twojego rachunku automatycznie pobierana była kwota widniejąca na fakturze.  

Rzecz jasna, by dokonać zlecenia stałego lub polecenia zapłaty, na Twoim rachunku muszą znajdować się środki w wymaganej wysokości. Dlatego warto co pewien czas sprawdzać, czy wszystkie konieczne należności zostały uregulowane.  

Płatności cykliczne – czy warto? 

Wiedząc to wszystko, możesz zdecydować, czy korzystanie z płatności cyklicznych będzie dla Ciebie przydatne, czy wolisz jednak wykonywać każdy z przelewów samodzielnie i dokładnie kontrolować stan Twojego konta na bieżąco. Żadna z tych opcji nie jest gorsza, żadnej też nie należy się bać.  

Przeczytaj także: Karta kredytowa dla studenta – tak czy nie? 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy