1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Czym jest konto oszczędnościowe? Czym różni się od ROR i lokaty terminowej?
Czym jest konto oszczędnościowe? Czym różni się od ROR i lokaty terminowej?

Czym jest konto oszczędnościowe? Czym różni się od ROR i lokaty terminowej?

3 min czytania

Zastanawiasz się, co zrobić z zapasem gotówki? Czy warto w coś zainwestować, a może – odłożyć na przyszłość? Dowiedz się, czym konto oszczędnościowe różni się od lokaty terminowej oraz kiedy warto skorzystać z konta, a kiedy z lokaty. W artykule wyjaśnimy krok po kroku, jakie produkty bankowe umożliwią Ci bezpieczne oszczędzanie!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Rachunek ROR – co to jest?
  • Czym jest konto oszczędnościowe?
  • Lokata a konto oszczędnościowe – różnice.
  • Lokaty terminowe – oprocentowanie.

Zobacz też: Budżet rodziny – jak sprawnie nim zarządzać?

Rachunek ROR – co to jest?

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, to inaczej konto osobiste, które posiadasz w banku. Może, ale nie musi, być powiązane z kartą debetową, którą płacisz za określone transakcje, np. w sklepach czy restauracjach.

Decydując się na rachunek ROR, warto wziąć pod uwagę konkretne wytyczne, takie jak:

  • jakie są koszty prowadzenia konta,
  • czy otwarcie rachunku jest darmowe,
  • czy wykonywanie przelewów będzie bezpłatne,
  • czy wypłata gotówki w bankomatach jest płatna,
  • czy przewidziano koszty prowadzenia konta oraz korzystania z karty płatniczej.

Zobacz również: Co to jest PRP?

ROR to podstawowy produkt bankowy, który możesz założyć w kilku prostych krokach. Nie powinno Ci to sprawić żadnego problemu! Konieczne do tego jest podpisanie umowy z bankiem. Obecnie jest to możliwe w sposób tradycyjny – poprzez odwiedzenie placówki bankowej – lub w formie zdalnej, czyli za pośrednictwem kuriera bądź „na selfie”

Czy rachunek ROR jest bezpieczny? (ramka)

ROR daje Ci możliwość stałego dostępu do pieniędzy na koncie, wybrania z niego gotówki czy wykonania przelewów przez internet. Aby zadbać o bezpieczeństwo, pamiętaj o ustawieniu odpowiednich haseł dostępu, ich częstej zmianie oraz możliwości dwuetapowej weryfikacji przelewu (poprzez np. kod w aplikacji mobilnej).

Czytaj także: Bankowość mobilna – jak bezpiecznie z niej korzystać?

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to specyficzny rodzaj rachunku bankowego, który posiada pewne cechy lokaty. Pieniądze znajdujące się na nim „pracują na siebie” (środki na koncie są oprocentowane). Od zwykłej lokaty różni się tym, że zebrane fundusze można pobrać w dowolnym momencie i odwrotnie – w każdej chwili można również dokonać dodatkowej wpłaty.

Konto oszczędnościowe – plusy i minusy (infografika)

Lokata a konto oszczędnościowe – różnice

Lokata różni się od konta oszczędnościowego w kilku podstawowych punktach. Lokaty bankowe zawierane są między klientem a bankiem – ten pierwszy powierza instytucji swoje pieniądze na określony czas.

Lokata terminowa charakteryzuje się tym, że po upływie czasu, na jaki została zawarta umowa między klientem a bankiem, otrzymujesz początkową sumę powiększoną o odsetki. Zatem w tym przypadku to bank „pożycza” od Ciebie pieniądze, by nimi dysponować, i zwraca je po umówionym czasie.

Zobacz również: 5 najczęstszych błędów finansowych. Jak ich unikać?

Na lokatę można wpłacić pieniądze jednorazowo – co oznacza, że w trakcie jej trwania nie można dopłacać kolejnych środków – tak jak to ma miejsce w przypadku konta oszczędnościowego.

Dłoń składająca ręcznie monety do skarbonki

Jeśli decydujesz się na lokaty terminowe, oprocentowanie, na które możesz liczyć, bywa stałe (możesz wtedy oszacować, ile zarobisz podczas obowiązywania umowy) lub zmienne (zmienia się ono w zależności od wysokości stóp procentowych). Określa się je w skali roku. Obecnie jest to mniej niż 1 proc., przy czym trzeba pamiętać, że z wypracowanego zysku zostanie potrącony tzw. podatek Belki, wynoszący 19 proc.

Pytanie: „Lokata czy konto oszczędnościowe?” zadają sobie wszystkie osoby, które w pewnym okresie życia decydują się na oszczędzanie swoich pieniędzy z zyskiem.

Lokata a konto oszczędnościowe – czym się różnią? (infografika)

Czy lokata i konto oszczędnościowe to dobre sposoby na bezpieczne oszczędzanie? Na pewno jedne z wielu. Przede wszystkim należy jednak zadbać o odpowiednią motywację do oszczędzania i odkładać choćby minimalną sumę co miesiąc, by zapewnić sobie poduszkę finansową. To z pewnością sprawi, że zaoszczędzisz sobie także... sporo stresu na wypadek nagłych wydatków.

 

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy