1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Co to jest ślad węglowy i jak transport ekologiczny pozwala nam zaoszczędzić?
Co to jest ślad węglowy i jak transport ekologiczny pozwala nam zaoszczędzić?

Co to jest ślad węglowy i jak transport ekologiczny pozwala nam zaoszczędzić?

6 min czytania

Ślad węglowy – o co chodzi w tym pojęciu? Z roku na rok coraz więcej mówi się o tym, że to ostatni dzwonek, by ocalić przyszłość naszej planety i że odpowiedzialność za to spoczywa na barkach każdego z nas. Wiele czasem zupełnie niepozornych czynności, które wykonujesz każdego dnia, może się przyczyniać do powstawania śladu węglowego, czyli emisji CO2, która jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Jakie zachowania powodują powstawanie śladu węglowego? Jak można go zredukować? Czy ekologiczne środki transportu mogą w tym pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić, by pozostawiać mniejszy ślad węglowy!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Co to jest ślad węglowy?
  • Czym jest kalkulator śladu węglowego?
  • Czym jest transport ekologiczny i jaki ma wpływ na ograniczanie śladu węglowego?
  • Jak jeszcze można ograniczać ślad węglowy?

Zobacz też: Jak zachęcić rodzinę do oszczędzania?

Co to jest ślad węglowy?

Zmiany klimatyczne, które zachodzą na naszej planecie, to w dużej mierze skutek emitowania do atmosfery gigantycznych ilości gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla. Jak podaje IPCC (Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatycznych), od początku XX wieku wskutek przedostania się do atmosfery ogromnych ilości CO2 i innych szkodliwych gazów temperatura na Ziemi wzrosła o 1,1⁰C. Odpowiedzialność za tę zmianę ponosi cała ludzkość.

Efekty globalnego ocieplenia są już teraz mocno odczuwalne, a ich skala będzie narastać. Należą do nich m.in.:

  • wymieranie występujących na Ziemi gatunków,
  • ekstremalne zjawiska pogodowe występujące w regionach, w których dotychczas ich nie było,
  • topnienie lodowców,
  • zwiększanie się obszarów pustynnych.

Sprawdź również: Co to jest karta wirtualna i do jakich płatności służy?

Te wszystkie niepokojące zjawiska prędzej czy później odbiją się negatywnie na funkcjonowaniu ekosystemów, gatunków, gospodarek państw, a także na życiu poszczególnych ludzi. Ekolodzy od dawna ostrzegają przed tym, że ten proces prowadzi nas nieuchronnie do ogromnej katastrofy. Dają jednak nadzieję na to, że można go jeszcze spowolnić, jeżeli wszyscy zaczną uważnie przyglądać się swojemu zachowaniu i ograniczą m.in. te nawyki, które powodują powstawanie śladu węglowego.

Co to jest ślad węglowy? Definicja (ramka)

Ślad węglowy – kalkulator. Jak obliczyć ślad węglowy?

Każdy człowiek pozostawia po sobie ślad węglowy. Może być on mniejszy lub większy – wszystko zależy tu od tego, jak wyglądają Twoje codzienne nawyki, czy przemieszczasz się głównie samochodem, czy często latasz samolotem, jak dużo czasu spędzasz w internecie, co jesz i jakie ubrania kupujesz.

Ślad węglowy – statystyki (ramka)

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy mieścisz się w statystykach, czy może Twój ślad węglowy jest mniejszy, niż wynosi średnia, a może jednak większy, skorzystaj z poręcznego narzędzia, jakim jest kalkulator śladu węglowego. W internecie znajdziesz ich wiele, m.in. na stronie ONZ.

Aby kalkulator mógł obliczyć Twój ślad węglowy, musisz odpowiedzieć na serię pytań, dotyczących m.in.:

  • kraju, w jakim mieszkasz (jeśli korzystasz z kalkulatora międzynarodowego, np. ONZ),
  • rodzaju budynku, w którym żyjesz,
  • liczby osób, które zamieszkują Twoje gospodarstwo domowe,
  • sposobu, w jaki ogrzewasz dom lub mieszkanie,
  • klasy energetycznej urządzeń, które masz w domu,
  • czasu, jaki spędzasz przed komputerem, i zwyczajów związanych z wyłączaniem go, gdy z niego nie korzystasz (wyłączanie czy wygaszanie ekranu?),
  • Twoich nawyków dotyczących zużycia wody (m.in. ile raz w tygodniu bierzesz prysznic, a ile razy się kąpiesz),
  • Twoich zwyczajów związanych z przemieszczaniem się po mieście (korzystasz z samochodu czy może z komunikacji miejskiej, jeśli tak to jakiej itd.),
  • Twoich nawyków żywieniowych (jak często jesz mięso, czy wybierasz produkty sezonowe itd.),
  • Twoich zwyczajów zakupowych (jak często kupujesz ubrania, czy wybierasz używane czy nowe itd.),
  • stosowanych przez ciebie rozwiązań proekologicznych, np. wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Na podstawie udzielonych przez ciebie odpowiedzi obliczana jest suma, która stanowi twój szacowany roczny ślad węglowy. Oprócz wyniku otrzymujesz również jego porównanie do statystycznej średniej wielkości śladu węglowego w Polsce, Europie i na świecie.

Ślad węglowy a ekologiczny transport – mężczyzna wsiadający do komunikacji miejskiej

Ograniczanie śladu węglowego – transport ekologiczny

Jeśli wiesz już, ile średnio wynosi Twój ślad węglowy, możesz zacząć analizować swoje nawyki, których zmiana mogłaby sprawić, że będzie on nieco mniejszy. Pierwszym obszarem, który wymaga pilnego przemyślenia, jest transport. Dotyczy to nas wszystkich, ponieważ to właśnie ten sektor odpowiada za 1/5 całkowitej emisji gazów cieplarnianych na świecie.

Ślad węglowy a środki transportu (wykres)

Jak wynika z powyższego wykresu, za największą emisję gazów cieplarnianych odpowiada transport drogowy – zarówno samochody pasażerskie czy motocykle, jak i przewozy ładunkowe. Do tej grupy zaliczają się również m.in. autobusy, jednak warto pamiętać, że wybór publicznego środka transportu, a nie samochodu, zawsze będzie przyczyniał się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (z uwagi na mniej pojazdów produkujących CO2 na drogach). Natomiast najmniej szkodliwa dla środowiska jest kolej. Ten środek transportu okazuje się bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o ekologiczny transport. Innymi polecanymi rozwiązaniami są m.in.:

  • samochody elektryczne,
  • rowery,
  • hulajnogi elektryczne.

Czytaj również: Dlaczego ceny paliwa rosną?

Kolejnym obszarem, w którym warto wprowadzić zmiany, by produkować mniej gazów cieplarnianych, jest Twoje życie domowe. Chodzi tu o wszelkiego typu metody związane z oszczędzaniem energii elektrycznej i wody oraz segregowaniem śmieci. Co możesz zmienić już od dzisiaj?

  • Kupuj urządzenia o najwyższej klasie energetycznej (A).
  • Staraj się produkować mniej śmieci, a także segregować odpady.
  • Zrezygnuj z kąpieli na rzecz prysznica.
  • Wymień żarówki na energooszczędne.
  • Pierz i zmywaj, tylko gdy pralka i zmywarka są całkowicie zapełnione.
  • Zamiast kupować wodę w butelkach, pij wodę z kranu (zwykła lub filtrowaną).
  • Gotując na płycie indukcyjnej, korzystaj z przykrywek.
  • Wyłączaj urządzenia elektroniczne, kiedy ich nie używasz.

Wprowadzenie wielu powyższych, a także innych, podobnych metod pozwoli Ci nie tylko zrobić coś dobrego dla środowiska, lecz także zmniejszyć wydatki na energię elektryczną.

Ślad węglowy – jak jeszcze możesz go ograniczać?

Pamiętaj również, że ogromny wpływ na stan środowiska mają Twoje – wydawałoby się: zupełnie niewinne – wybory dotyczące tego, co jesz i co na siebie zakładasz. Coraz więcej marek odzieżowych zdaje sobie sprawę z tego, że produkcja ubrań i ich transport przyczyniają się do powstawania ogromnego śladu węglowego. Dlatego jeśli możesz, kupuj ubrania z drugiej ręki lub takie, które pochodzą z firm dbających o tak zwaną neutralność węglową.

Zobacz także: Jak zaoszczędzić 20% swojej wypłaty każdego miesiąca?

Jeśli natomiast chodzi o dietę, to warto wiedzieć, że produkcja mięsa należy do najbardziej szkodliwych dla środowiska działalności prowadzonych przez człowieka. Dlatego jego ograniczenie w codziennej diecie jest kwestią nie tylko światopoglądową czy związaną z preferencjami kulinarnymi, lecz także ekologiczną. Najcenniejsze z punktu widzenia środowiska jest ograniczenie spożycia (a właściwie produkcji) czerwonego mięsa, a także jajek i nabiału. Ponadto wpływ na redukcję Twojego śladu węglowego będzie miało wprowadzenie takich nawyków jak np.:

  • kupowanie głównie lokalnych, sezonowych produktów, które nie wymagają długiego i kosztownego transportu z dalekich krajów,
  • kupowanie u małych, lokalnych dostawców, unikanie supermarketów,
  • niemarnowanie jedzenia – niekupowanie jego nadmiernych ilości, które później są wyrzucane,
  • wybieranie produktów, które nie są pakowane w plastik,
  • zabieranie na zakupy spożywcze toreb wielokrotnego użytku.

Co ciekawe, również to, co robisz na swoim komputerze i w swoim smartfonie, ma wpływ na to, jaki ślad węglowy po sobie zostawiasz. Emisja gazów cieplarnianych wiąże się zarówno z produkcją tego typu urządzeń, jak i z ich użytkowaniem – pochłaniają one energię, która jest potrzebna również na obsługę centrów danych itd. Wysłanie jednego e-maila to emisja 4 gramów dwutlenku węgla. Jeśli wiadomość zawiera załączniki, to – w zależności od ich rozmiaru – może to spowodować wysłanie do atmosfery nawet 50 gramów CO2.

Przeczytaj także: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

 

* https://informacje.pan.pl/images/2021/Raport_IPCC_2021_11_04_T%C5%81UMACZENIE_FINAL.pdf

 

 

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy