Co to jest karta wirtualna i do jakich płatności służy?
Wirtualna karta płatnicza – brzmi niczym gadżet rodem z filmów sci-fi? Płatności dokonywane przy użyciu karty, która nie ma postaci materialnej, to jednak nie pieśń przyszłości, lecz rozwiązanie, z którego można korzystać już dzisiaj. Wirtualna karta płatnicza może być o wiele wygodniejsza niż ta tradycyjna, plastikowa, ponieważ nie trzeba pamiętać, żeby ją przy sobie nosić. Płatnicza karta internetowa ma jednak pewne ograniczenia. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jakie transakcje zrealizujesz przy użyciu wirtualnych kart płatniczych, ile kosztuje ich użytkowanie oraz jakie są ich wady i zalety.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Czym są wirtualne karty płatnicze?
- Do jakiego rodzaju płatności służą wirtualne karty płatnicze?
- Jakie wady i jakie zalety ma karta płatnicza internetowa?
Zobacz też: Karty płatnicze – rodzaje i funkcje
Wirtualna karta płatnicza – co to jest?
Wirtualne karty płatnicze to odpowiedniki tradycyjnych, plastikowych kart. Wyróżnia je to, że funkcjonują jedynie w formie cyfrowej. Karta wirtualna nie ma postaci materialnej, istnieje wyłącznie na ekranie urządzenia, np. telefonu, jako zapis elektroniczny. Dzieli jednak z tradycyjnymi odpowiednikami charakterystyczne cechy:
- datę ważności,
- szesnastocyfrowy numer karty,
- kod CVC/CVV,
- nazwę wystawcy.
Przeczytaj także: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?
Podobnie jak w przypadku kart płatniczych w tradycyjnej formie, również te wirtualne mają kilka typów. Dzielą się według kilku kategorii, przede wszystkich ze względu na funkcje, jakie spełniają.
Rodzaje wirtualnych kart płatniczych:
- Podział ze względu na sposób zasilania konta:
- debetowe – są połączone z kontem klienta; wystarczy zamówić je w bankowości elektronicznej banku,
- prepaid – to najpowszechniejszy typ wirtualnej karty płatniczej; karta internetowa prepaid wymaga przed użyciem zasilenia konta, z którym jest powiązana.
2. Podział według waluty, w jakiej prowadzone jest konto:
- wielowalutowe – można do nich podpiąć rachunki prowadzone w walutach innych niż złoty, dzięki temu płatności w obcych walutach np. za granicą nie są dodatkowo płatne,
- w walucie polskiej – działa jak tradycyjna karta wydawana do konta prowadzonego w złotówkach.
3. Podział ze względu na okres ważności:
- jednorazowe (są wystawiane w celu wykonania konkretnej transakcji, następnie ich dane są automatycznie zmieniane),
- wielorazowe (można ich używać do czasu, aż upłynie termin ich ważności).
Wirtualna karta płatnicza – czym za nią zapłacisz?
Karty wirtualne służą przede wszystkim do wykonywania transakcji internetowych. Możesz nimi płacić za zakupy online, opłacać użytkowanie kont na platformach streamingowych i wszelkie inne czynności, jakich dokonujesz w świecie cyfrowym.
Ponadto płatnicza karta internetowa może być wykorzystywana do kupowania w sklepach stacjonarnych przy użyciu płatności mobilnych. Konieczne jest jednak podpięcie jej do odpowiedniej aplikacji banku, Apple Pay lub Google Pay, a urządzenie mobilne, którym chcesz płacić, musi mieć moduł NFC. Przy użyciu karty wirtualnej możesz również wypłacić pieniądze z bankomatu. Musi to jednak być urządzenie, które posiada funkcję wypłat zbliżeniowych.
Posiadanie wirtualnej karty wielowalutowej może ułatwić także płacenie podczas podróży zagranicznych. Unikasz wtedy kosztów przewalutowania oraz prowizji za przewalutowanie transakcji.
Wirtualna karta płatnicza – zalety i wady
Wirtualna karta płatnicza ma wiele zalet. Największą z nich jest bez wątpienia zwiększenie bezpieczeństwa – karty, która nie istnieje w sensie fizycznym, nie możemy zgubić, nie może też zostać ukradziona.
Z drugiej strony, karta wirtualna ma wciąż pewne ograniczenia, które być może znikną w przyszłości, gdy technologia wejdzie na jeszcze wyższy poziom. Póki co karta płatnicza internetowa jest wygodna i bezproblemowa jedynie, jeśli chodzi o transakcje online. Płatności zbliżeniowe czy wypłaty z bankomatów są w wielu przypadkach mocno utrudnione.