1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Bramki na autostradzie – jak ominąć korki?
Bramki na autostradzie – jak ominąć korki?

Bramki na autostradzie – jak ominąć korki?

5 min czytania

Po polskich drogach jeździ się coraz wygodniej. W ostatnich kilkunastu latach zbudowano tysiące kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. Ale zmorą kierowców są korki, które tworzą się zwykle tam, gdzie są postawione bramki na autostradzie (na odcinkach płatnych). Istnieją jednak sposoby na to, by te korki ominąć. Chodzi tu o automatyczne płatności za przejazdy autostradami – takie jak e-TOLL czy Autopay. Jak działa taki system?

Przeczytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jak wygląda kwestia płatności za jazdę autostradą w Polsce?
  • Jak działa Autopay?
  • Jak przejechać przez bramkę z aplikacją Autopay?
  • Autopay – gdzie działa?
  • Co w płatnościach za autostrady zmieni nowy system e-TOLL?

Czytaj też: Jak uniknąć wysokich opłat za korzystanie z karty podczas wakacji?

Płatne autostrady w Polsce

Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej mieliśmy ok. 547 km dróg szybkiego ruchu: blisko 390 km autostrad i 157 km dróg ekspresowych. Od tamtego czasu nasz kraj stał się wielkim placem budowy. Dzięki licznym dotacjom obecnie mamy już 4,3 tys. km dróg szybkiego ruchu, co oznacza ośmiokrotny wzrost w porównaniu ze stanem z 2003 r.

Blisko połowa odcinków autostrad jest płatna, co oznacza, że co chwilę trzeba się zatrzymać przed bramkami płatniczymi. Za przejazd autostradą można zapłacić gotówką lub kartą (w tym aplikacją mobilną), bo kasjerzy są wyposażeni w terminale płatnicze. Problem w tym, że konieczność zatrzymania się przed bramkami powoduje tworzenie się sporych korków. Jest to uciążliwe zwłaszcza w sezonie urlopowym, kiedy Polacy masowo przemieszczają się m.in. nad morze czy w góry. Wielokilometrowy sznur samochodów i kilkadziesiąt minut oczekiwania na przejazd nie stanowią wówczas widoku nadzwyczajnego.

Czytaj również: Wynajem samochodu – jaką kartę musisz mieć?

Warto jednak wiedzieć, że gotówka i karta nie są jedynymi sposobami płatności na autostradach. Na polskie drogi wkroczyły też bowiem nowe technologie płatnicze, które pozwalają rozładować korki. Chodzi np. o aplikację Autopay oraz system e-TOLL.

Autopay – logowanie i działanie

Z aplikacji Autopay można korzystać na kilka sposobów. Możesz ją ściągnąć ze sklepu z aplikacjami (App Store, Google Play), następnie założyć w niej konto i się zalogować. Później dodajesz w niej informacje na temat swojego samochodu. Do aplikacji możesz podpiąć kartę płatniczą, a więc płatność będzie pobierana z Twojego rachunku bankowego. Jedna z sieci telefonii komórkowej oferuje swym klientom jeszcze inną metodę. W aplikacji Autopay dodaje się swój numer telefonu, a opłaty za przejazdy autostradami są po prostu doliczane do rachunku za telefon – czyli zostaną uwidocznione na fakturze za usługi telekomunikacyjne.

Zobacz także: Faktura mailem – co zrobić, aby otrzymywać rachunki w formie elektronicznej?

Autopay to aplikacja dostępna też z poziomu bankowości mobilnej kilku banków. Stanowi to o tyle ułatwienie, że w takim wypadku nie trzeba instalować osobnej aplikacji. Z usługi Autopay można też korzystać za pośrednictwem niektórych aplikacji nawigacyjnych.

Aplikacje jako sposób na bramki na autostradzie (ramka)

Autopay – aplikacja: jak przejechać z nią przez bramki na autostradzie?

Jeśli już zainstalowałeś aplikację w telefonie albo aktywowałeś ją w bankowości mobilnej, pora na wyjaśnienie, jak działa ten system. Podjeżdżając do bramki autostradowej, musisz wybrać jedną lub kilka specjalnie wydzielonych bramek. Na autostradzie A1 są one oznaczone jako „AmberGO”, a na autostradzie A4 jest to bramka z symbolem czarnej kamery na żółtym tle.

Przed przejazdem ustawione są kamery, które rozpoznają numery rejestracyjne Twojego samochodu. Wówczas na ekranie pojawi się informacja o kwocie do zapłaty. Rzecz jasna, nie musisz w tym momencie wyciągać portfela. Szlaban otworzy się automatycznie, a płatność zostanie pobrana w tle, po zjeździe z autostrady.

Autopay – autostrady i nie tylko (ramka)

Co ważne, nie musisz nawet mieć przy sobie telefonu ani nie musi on być włączony. Ważne jest to, że Twoje auto zostało wcześniej zarejestrowane w tej usłudze. Płatność za przejazd zostanie pobrana z konta karty debetowej (a więc z konta osobistego) lub karty kredytowej albo doliczona do rachunku za telefon – w zależności od tego, jaką opcję wybrałeś.

Autopay – jakie autostrady?

Niestety nie jest tak, że mając w telefonie aplikację Autopay, możesz swobodnie jeździć po wszystkich polskich autostradach. System ten działa bowiem tylko na wybranych autostradach i na ich określonych odcinkach. Nie zmienia to jednak faktu, że w tych miejscach stanowi to niezwykle wygodne rozwiązanie.

Czytaj także: Co to jest karta wirtualna i do jakich płatności służy?

W przypadku autostrady A1 (AmberOne) Autopay działa na wszystkich bramkach i węzłach AmberOne na odcinku od Nowej Wsi do Rusocina – w obu kierunkach. Oznacza to, że z aplikacją przejdziesz od Torunia aż po sam Gdańsk. Natomiast na autostradzie A4 z aplikacją Autopay dostaniesz się bez korków z Krakowa do Katowic – a dokładniej z PPO (punkt poboru opłat) Mysłowice do PPO Balice.

Autopay – autostrady, na których działa system

e-TOLL – aplikacja, która może zdziałać cuda

Niebawem na polskich drogach pojawi się kolejna niemała zmiana, która może zrewolucjonizować kwestię opłat za przejazdy. Mianowicie od 1 grudnia 2021 r. z państwowych autostrad – a więc tych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – całkowicie znikną bramki. W przypadku autostrady A2 chodzi o odcinek od Konina do Strykowa, a na autostradzie A4 – od Wrocławia do Sośnicy.

Na tych odcinkach będzie można zapłacić na dwa sposoby. Pierwszym będzie zakup specjalnego biletu na stacji benzynowej lub w specjalnym automacie. Drugim – opcja zapłaty za pośrednictwem elektronicznego systemu e-TOLL. Na razie system ten został udostępniony jedynie firmom, ale wkrótce będą mogli z niego skorzystać wszyscy kierowcy. Trzecią możliwością będzie aplikacja Autopay, która jest zintegrowana z systemem e-TOLL. Ta opcja również będzie niebawem udostępniona także klientom indywidualnym.

Zobacz również: Podpinanie karty płatniczej do aplikacji

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy