1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Blokowanie lub zastrzeżenie karty na wakacjach
Blokowanie lub zastrzeżenie karty na wakacjach

Blokowanie lub zastrzeżenie karty na wakacjach

5 min czytania

Karta to zdecydowanie najwygodniejszy sposób płatności na wakacjach. Jednak gdy jesteś daleko od domu i nagle nie możesz jej znaleźć, sytuacja mocno się komplikuje. Na szczęście od pewnego czasu banki oferują tymczasowe blokowanie karty, które znacznie ułatwia życie wszystkim turystom. Z kolei jeśli wiesz, że została Ci ona skradziona, musisz także odpowiednio się zabezpieczyć przed niepożądanymi transakcjami. W tym wypadku należy jak najszybciej zdecydować się na zastrzeżenia karty. Sprawdź, jak to zrobić, by nie stracić głowy w wakacyjnym ferworze!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Zastrzeżenie karty i czasowe blokowanie karty – jakie są różnice?
  • Jak zastrzec lub zablokować swoją kartę podczas pobytu na wakacjach?
  • Zastrzeżenie i blokada karty – dlaczego trzeba się z tym spieszyć?
  • Jak ustrzec się przed zgubieniem lub kradzieżą karty na wakacjach?

Czytaj też: Zgubiłeś portfel albo Cię okradli? Sprawdź, jak załatwić zastrzeżenie karty!

Zastrzeżenie karty i czasowe blokowanie karty – jakie są różnice?

Wyobraź sobie taką sytuację: jesteś ze znajomymi na wakacjach w Chorwacji i wybrałeś się na wycieczkę do Dubrownika. W drodze powrotnej, gdy tankujesz na jednej ze stacji, zauważasz, że nie masz w kieszeni portfela. W panice ruszasz z powrotem na parking, a w międzyczasie wykonujesz telefon do swojego banku, gdzie po kilku minutach oczekiwania (i tracąc niemałą fortunę na opłaty roamingowe) zastrzegasz swoje karty.

Na miejscu okazuje się, że masz szczęście w nieszczęściu – pakując rzeczy, zostawiłeś portfel na dachu auta i zapomniałeś go zabrać, portfel zsunął się więc, gdy odjeżdżaliście. Ktoś to zauważył i odniósł go do stróżówki. Oddychasz więc z ulgą, bo nie nastąpiła kradzież karty, ale z drugiej strony – tracisz na resztę wakacji dostęp do swoich pieniędzy, bo zdążyłeś już zastrzec kartę (a dodatkowo znalazca portfela od razu wziął też sobie „znaleźne” w gotówce).

Oczywiście postąpiłeś jak najbardziej słusznie, bo łatwo przewidzieć, jakie byłyby konsekwencje, gdyby Twoje karty wpadły w niepowołane ręce. Na szczęście dzisiaj posiadacz karty ma znacznie większe pole manewru, które pozwala mu uchronić się przed utratą pieniędzy w przypadku zagubienia karty, a nawet szybko ją odblokować, jeśli okaże się, że po chwili udało się ją znaleźć. W jaki sposób można to zrobić? ?

Przeczytaj także: Urlop z ograniczonym budżetem

W przypadku stwierdzenie braku karty masz dwie możliwości: zastrzeżenie karty oraz jej czasową blokadę – ta ostatnia opcja została wprowadzona przez banki kilka lat temu. Obie te czynności możesz wykonać błyskawicznie, co oznacza, że natychmiast po zgłoszeniu Twoja karta przestanie działać. Czym się od siebie różnią?

Blokowanie karty ma charakter tymczasowy. Oznacza to, że w przyszłości możesz ją ponownie aktywować i dalej z niej korzystać. Dlatego też powinieneś skorzystać z tej opcji, gdy nie masz pewności, że karta została skradziona. Często dochodzi bowiem do sytuacji, gdy np. w pośpiechu chowasz kartę do plecaka zamiast do specjalnej przegródki w portfelu lub zostawiasz ją w swoim pokoju hotelowym. W takim wypadku – jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa karty – jej zablokowanie okaże się najlepszym rozwiązaniem.

Zastrzeżenie karty ma z kolei charakter trwały. Jest to więc operacja, której nie da się odwołać, nawet jeśli tuż po jej wykonaniu odnajdziesz swoją zgubę. Jednocześnie daje ona stuprocentową pewność, że osoba nieuprawniona na pewno się nią nie posłuży.

Czytaj również: Co robić, gdy bankomat „połknie” kartę? Jak na odległość wyrobić sobie duplikat karty?

Należy więc jak najszybciej zastrzec kartę, jeśli:

  • zostałeś okradziony lub masz wszelkie podejrzenia, że tak właśnie się stało;
  • dokładne i spokojne przeszukanie miejsc w otoczeniu, w którym karta mogła się zapodziać, nie przyniosło rezultatu;
  • karta jest przez dłuższy czas poza twoją kontrolą; wbrew pozorom to poważne zagrożenie, bo jeśli ktoś poznał jej dane (numer karty, datę ważności i kod CVC/CCV), to teoretycznie w łatwy sposób może zacząć się nią posługiwać, a Ty – tracić środki zgromadzone na koncie;
  • widzisz podejrzane transakcje na swojej karcie – w takim przypadku musisz jak najszybciej zastrzec kartę, a także skontaktować się z bankiem oraz policją.

Zastrzeganie kart lub ich blokowanie – jak to zrobić podczas pobytu na wakacjach?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zastrzeżenie karty, czy jej blokadę, masz do dyspozycji cały wachlarz metod, dzięki którym możesz szybko przeprowadzić cały proces. Najlepiej jest zrobić to przez internet: w bankowym serwisie transakcyjnym lub poprzez mobilną aplikację banku. Jest to metoda najprostsza i najszybsza. Znacznie bardziej czasochłonne okazuje się zgłoszenie chęci zastrzeżenia karty w oddziale banku lub poprzez całodobową infolinię. Musisz pamiętać m.in. o tym, że podczas połączenia z infolinią będzie trzeba podawać dodatkowe informacje umożliwiające weryfikację Ciebie jako klienta – a to znacznie wydłuża cały proces.

Czytaj też: Historia rachunku bankowego – jak może Ci pomóc w kontrolowaniu wydatków?

Natomiast jeśli zgubiłeś kartę, a nie masz dostępu do internetu, możesz też szybko zastrzec kartę, dzwoniąc na Zintegrowany System Zastrzegania Kart Płatniczych – pod numerem: +48 828 828 828. Warto go zapamiętać lub zapisać w telefonie! System ten działa pod egidą Związku Banków Polskich i w awaryjnej sytuacji może bardzo Ci się przydać.

 

 

Kradzież karty bankomatowej lub jej utrata – dlaczego trzeba się spieszyć?

Od momentu zastrzeżenia lub zablokowania karty bank przejmuje odpowiedzialność za wszystkie kolejne transakcje wykonane za jej pomocą. Dlatego nie warto zwlekać z wykonaniem którejś z tych czynności, jeśli stwierdzisz, że mimo poszukiwań nie możesz odnaleźć swojej karty. Tym bardziej, że nieuczciwy znalazca lub złodziej może wykorzystać Twoje pieniądze.

Jeśli nie masz wykupionego dodatkowego ubezpieczenia na taką okoliczność, ponosisz odpowiedzialność za część transakcji wykonanych przy użyciu zagubionej karty do momentu jej zablokowania lub zastrzeżenia. W przypadku płatności dokonywanych przez internet oraz z wykorzystaniem numeru PIN limit ten wynosi 150 euro – jest to kwota, którą obciąży cię bank, jeśli zbyt późno zgłosiłeś zagubienie karty i ktoś przy jej pomocy dokona zakupów.

Zobacz też: Skimming – co to jest i jak się przed nim bronić?

Z kolei w przypadku płatności zbliżeniowych limit ten wynosi maksymalnie równowartość 50 euro. Oznacza to, że w przypadku większej liczby nieautoryzowanych transakcji bank zwróci Ci kwotę pomniejszoną o ww. limity, jeśli zbyt późno zastrzeżesz kartę.

Przeczytaj także: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy