Biometria wrotami do banków. Czy jest bezpieczna i skuteczna?
Biometria to dziedzina nauk biologicznych, która ma coraz większe zastosowanie w bankowości czy e-commerce. Osoby, które codziennie korzystają ze smartfona, dobrze wiedzą, co to jest biometria w telefonie, ponieważ często odblokowują go odciskiem palca. Czytnik biometryczny znajduje się w każdym nowoczesnym urządzeniu i ułatwia logowanie do wielu aplikacji oraz zabezpiecza poufne dane osobowe, które się w nich znajdują. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest biometria w bankowości i dlaczego warto z niej korzystać.
Czego dowiesz się z artykułu?
- Biometria – co to jest?
- Jakie formy może przybrać biometria?
- Biometria behawioralna – jaka jest jej charakterystyka?
- Biometria fizyczna – na czym polega?
- Bankowość biometryczna – na czym to polega?
Czytaj również: Bankowość mobilna – jak bezpiecznie z niej korzystać?
Biometria – co to jest?
Biometria zajmuje się badaniem istot żywych, aby określić ich indywidualne cechy. Obecnie nauka ta nie ogranicza się wyłącznie do biologii czy matematyki, ponieważ można ją z powodzeniem wykorzystać w nowoczesnej technologii. Pełni wówczas funkcję weryfikującą tożsamość danej osoby, autoryzującą dostęp do urządzeń elektronicznych lub aplikacji mobilnych oraz identyfikującą konkretnego użytkownika z jego odciskiem palca lub skanem twarzy. Biometria jest dziedziną nauki, która na bieżąco aktualizuje stan badań oraz udoskonala opracowane metody, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się błędów, które mogą wpłynąć na jakość weryfikacji.
Obecnie popularne jest stosowanie biometrii w bankowości – jako sposób na ochronę poufnych danych osobowych, jak i środków gromadzonych na internetowych kontach klientów. Nowe modele telefonów komórkowych również korzystają z biometrii, która jest jednym ze sposobów zabezpieczenia prywatnych informacji przed kradzieżą.
Czytaj także: Zgubiłeś portfel albo Cię okradli? Sprawdź, jak załatwić zastrzeżenie karty!
Jakie formy może przybrać biometria?
Każdy organizm reprezentuje zestaw indywidualnych cech, które na poziomie tkanek rozpoznaje i opisuje biometria. Nauka ta wykorzystuje różne metody badawcze, które odpowiadają konkretnym częściom ciała człowieka, aby rzetelnie dokonać analizy, a wnioski z niej płynące zrealizować w praktyce. Biometrię można podzielić na dwa główne rodzaje, takie jak biometria behawioralna oraz biometria fizyczna. Taki podział pozwala wyróżnić unikalne cechy człowieka, na przykład tęczówkę oka, linie papilarne, układ naczyń krwionośnych palca, głos czy sposób chodzenia, które są przypisane wyłącznie jednej osobie.
Biometria behawioralna – jaka jest jej charakterystyka?
Biometria behawioralna, a ściślej tzw. analiza pasywna, ma na celu prześledzenie sposobu korzystania użytkownika z urządzenia mobilnego, na przykład kąta nachylenia telefonu, nacisku dłoni na ekran lub klawisze czy też tempa pisania. Dzięki temu można zaobserwować pewien schemat zachowań, który jest unikalny dla każdego człowieka. Biometria behawioralna nie wymaga żadnych działań od osoby użytkującej telefon, ponieważ proces gromadzenia informacji jest tłem do codziennej obsługi urządzenia.
Działania wykonywane na stronie banku lub urzędu – czyli ruchy myszki, kliknięcia – są automatycznie porównywane z wcześniej zapisanym wzorcem zachowań danego użytkownika. Dzięki temu systemy informatyczne, z których korzysta bank, mogą określić stopień prawdopodobieństwa, że to właśnie Ty korzystasz z danego urządzenia lub że wysoce prawdopodobne jest, że to nie Ty. W razie wątpliwości instytucja finansowa może wdrożyć właściwe zasady bezpieczeństwa. Odstępstwa od ustalonego wzoru zachowań użytkownika mogą świadczyć o tym, że padł on ofiarą oszustwa.
Zobacz również: Skimming – co to jest i jak się przed nim bronić?
Biometria behawioralna (analiza pasywna) stanowi skuteczne zabezpieczenie dostępu do kont bankowych, urzędowych czy prywatnych, ponieważ każdy człowiek posiada indywidualny i trudny do podrobienia sposób trzymania telefonu, przewijania stron, pisania na klawiaturze czy nacisku na ekran.
Biometria fizyczna – na czym polega?
Ten rodzaj biometrii skupia się na badaniu niektórych cech anatomicznych człowieka, które nie zależą od określonych schematów zachowań. Biometrię behawioralną i fizyczną łączy interakcja człowieka z urządzeniami pomiarowymi, czyli czytnikami biometrycznymi, które znajdują się w większości nowych telefonów. Najbardziej rozwinięte metody biometrii fizycznej wykorzystują najmniejsze elementy budowy oka, ucha, dłoni czy kształtu twarzy, aby dzięki ich indywidualności skomponować klucz skutecznych zabezpieczeń wrażliwych danych na urządzeniach mobilnych.
Skanowanie odcisku palca w celu otwarcia zawartości smartfona stanowi codzienną praktykę wielu ludzi. Technika ta jest na tyle bezpieczna, że może być stosowana samodzielnie bądź w połączeniu z kodem PIN, hasłem lub innym rodzajem ochrony. Innowacyjną formą rozpoznawania tożsamości właściciela telefonu albo konta bankowego jest też skanowanie twarzy czy tęczówki oka, choć z tej ostatniej metody korzysta się rzadziej, ponieważ wymaga odpowiednich warunków, np. dobrego oświetlenia. Zebrane przez czytnik dane biometryczne nie przedostaną się w niepowołane ręce, a przez ich wyjątkowość ryzyko podrobienia jest znacznie ograniczone.
Bankowość biometryczna – na czym to polega?
Wiesz już, czym jest biometria oraz jakie są jej rodzaje. Teraz możemy przejść do opisu jej zastosowań. Obecnie zauważalny jest rozwój biometrii w bankowości. Banki wykorzystują potencjał tego obszaru nauki i wprowadzają indywidualne zabezpieczenia, ale także ułatwienia dostępu do wielu operacji dla każdego klienta.
Jest to wygodna metoda potwierdzania swojej tożsamości dla użytkowników banku, ponieważ nie muszą oni zapamiętywać skomplikowanych haseł czy ciągów znaków, aby zalogować się na konto, wykonać transakcję lub wypłacić pieniądze z bankomatu. Czytniki biometryczne występują nie tylko w urządzeniach mobilnych, które skanują linie papilarne, ale także w wybranych bankomatach, dzięki czemu bankowość biometryczna nie ogranicza się tylko do świata cyfrowego.
Bankowość biometryczna ułatwia użytkownikom wykonanie wielu operacji. Pomocniczo służy np. przy logowaniu się do konta osobistego. Dzięki niej można też dokonać płatności mobilnych (np. w Apple Pay), w których wykorzystuje się biometrię fizyczną (palec lub twarz). Nie musisz też wychodzić z domu ani podpisywać wniosków doręczonych przez kuriera, aby otworzyć nowy rachunek bankowy.
Biometria w bankowości umożliwia założenie konta za pomocą jednego zdjęcia. W tym celu potrzebujesz dowodu osobistego oraz telefonu z aparatem fotograficznym i dostępem do internetu. Konto bankowe „na selfie” możesz założyć całkowicie samodzielnie lub z pomocą konsultanta, który ustali zgodność dokumentów z Twoją tożsamością. Nie jest tu wykorzystywana klasyczna biometria, ale system działa podobnie – tzn. porównuje twarz na selfie ze zdjęciem z dowodu osobistego. Sposoby weryfikacji zależne są od banku, w którym chcesz prowadzić rachunek, jednak każdy operator udostępnia swoim przyszłym klientom instrukcje i wskazówki, według których powinni postępować. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, ponieważ banki stosują najlepsze systemy ochrony poufnych danych swoich klientów.
Coraz więcej polskich banków wykorzystuje biometrię w celu ochrony danych oraz łatwego wykonywania operacji przez klientów. Indywidualne cechy każdego człowieka pozwalają stworzyć unikalne i niepowtarzalne kody, które automatycznie ustalają czyjąś tożsamość. Dzięki temu systemy teleinformatyczne oparte na biometrii są skuteczne i bezpieczne.
Zobacz także: mojeID, czyli jak zweryfikować tożsamość za pośrednictwem banku