1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Bank w telefonie – dlaczego warto korzystać z tej opcji?
Bank w telefonie – dlaczego warto korzystać z tej opcji?

Bank w telefonie – dlaczego warto korzystać z tej opcji?

4 min czytania

Dzięki aplikacjom bankowym masz dostęp do konta z poziomu swojego smartfona – bez potrzeby otwierania komputera i konieczności logowania się do jego systemu. W każdej chwili możesz sprawdzić saldo, historię rachunku, zarządzać kartami płatniczymi i robić przelewy. To absolutna podstawa, a możliwości jest znacznie więcej. Przekonaj się, że bank w telefonie to rozwiązanie, które ułatwi Ci życie.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Z jakich udogodnień możesz korzystać, mając bank w smartfonie?
  • Jak rozpocząć przygodę z mobilnym bankowaniem?
  • Jak bezpiecznie robić przelewy i płacić smartfonem?

Przeczytaj też: Bankowość mobilna – jak bezpiecznie z niej korzystać?

Jakie usługi oferują banki dla użytkowników smartfonów?

Bankowe aplikacje mobilne są coraz bardziej zaawansowane. Telefon umożliwia wypłatę pieniędzy z bankomatu, płacenie za zakupy, za bilety komunikacji miejskiej, miejsca parkingowe. Pozwala również robić szybkie przelewy, pilnować inwestycji i podpinać karty płatnicze. Oprócz standardowej obsługi konta i czynności z nim związanych w smartfonie możesz doładować telefon, co w przypadku osób posiadających kartę prepaid jest bardzo wygodne – szczególnie w nagłych sytuacjach. Kredytobiorcy mogą skorzystać z opcji wakacji kredytowych lub odwrotnie – wcześniej spłacić kredyt. W czasie podróży ważną funkcją jest możliwość zastrzegania nie tylko kart kredytowych, ale również dowodu osobistego. Co ciekawe – coraz więcej banków umożliwia założenie konta na selfie, co okazuje się znacznie prostsze i szybsze od standardowej wizyty w placówce.

Czytaj też: Karta prepaid – co to jest i jak z niej korzystać?

Bardzo wygodna jest też funkcja zeskanuj i zapłać. Wystarczy zeskanować kod QR, który znajduje się na fakturze, a wszystkie dane uzupełnią się same. Przelew zostanie zrealizowany szybko, a Ty będziesz miał pewność, że nie pomyliłeś żadnej cyferki przy wpisywaniu numeru konta bankowego. Trudno więc się dziwić, że coraz więcej klientów porzuca bankowość internetową na rzecz mobilnej. Bankowe aplikacje są stale udoskonalane nie tylko pod kątem dostosowania do coraz nowocześniejszych urządzeń mobilnych, ale przede wszystkim do samych użytkowników. Wzbogaca się je o innowacyjne funkcje i rozwiązania, które pozwalają wykonywać wiele codziennych czynności za pośrednictwem aplikacji.

W bankowości mobilnej możesz nawet wykupić ubezpieczenie. To wygodna usługa dla osób, które często podróżują. Wszystko da się załatwić tuż przed wyjazdem, np. na lotnisku. Wystarczy, że określisz dokąd jedziesz, na jak długo i z kim. Następnie musisz wybrać pakiet ubezpieczenia, który najbardziej Ci odpowiada, i określić rodzaj płatności – kartą kredytową lub za pośrednictwem konta. Bank w smartfonie pomoże również w przypadku nagłego braku gotówki. Możesz zawnioskować o szybki kredyt, podnieść sobie limit karty kredytowej lub wysokość kredytu odnawialnego. Przydatna jest też funkcja czasowej blokady kart.

Bank w telefonie – ramka z zaletami

Zobacz też: Wakacje a karta kredytowa z ubezpieczeniem

Mobilne bankowanie – od czego zacząć?

Aby zacząć korzystać z banku w telefonie, musisz ściągnąć odpowiednią aplikację dostępną w Google Pay czy Apple Store lub jeżeli jest taka możliwość – zeskanować kod QR ze strony internetowej Twojej placówki. Pobieranie trwa kilkanaście sekund. Gdy już Ci się to uda, należy skonfigurować aplikację, wybierając login i hasło. Czasem wystarczy wykorzystać dane niezbędne do logowania się w bankowości internetowej. Aplikacje dostosowane są do systemów operacyjnych smartfonów Android i iOS.

Młoda kobieta korzysta z opcji banku w telefonie

Przeczytaj też: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

Jak płacić smartfonem?

Telefonem z funkcją NFC można płacić w sklepach tak samo jak każdą kartą płatniczą. Różnica jest taka, że do terminala przykładasz telefon, a nie plastikową kartę. Dzięki mobilnym systemom płatności zakupy online są łatwiejsze i szybsze, ponieważ nie tracisz czasu na podawanie danych z kart płatniczych. Jest to też po prostu bezpieczniejsze. Płatności mobilne są możliwe również w internecie.

Smartfon – cyfrowy portfel i narzędzie do mobilnego bankowania

Karty można podpinać pod takie systemy płatności jak Google Pay (dostępny na urządzeniach z systemem Android) oraz Apple Pay (dostępny na urządzeniach Apple). Popularne są też usługi umożliwiające zakupy przy użyciu zegarka (Garmin Pay) i opaski (Fitbit Pay), a użytkowników tych opcji wciąż przybywa. Pamiętaj, że bankowanie przez telefon jest dużym ułatwieniem, ale musisz z tej opcji korzystać rozsądnie, aby nie zostać ofiarą oszustów, którzy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody.

Bank w telefonie a bezpieczeństwo – infografika

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy