Apple Pay i Google Pay – jak podłączyć w nich kartę?
Płatności telefonem z roku na rok zyskują na popularności. Dzięki technologii NFC po podpięciu kart płatniczych do swojego iPhone’a lub smartfona z Androidem można łatwo robić zakupy, nawet kiedy nie ma się przy sobie portfela. Jeszcze nie przekonałeś się do tej formy płacenia? Na wygodę nigdy nie jest za późno. Zobacz, jak włączyć NFC i w jaki sposób podpiąć kartę do Google Pay lub Apple Pay.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Do czego służą Apple Pay i Google Pay i jakie są ich zalety?
- Jak podpiąć kartę do Apple Pay i jak płacić?
- Jak podpiąć kartę do Google Pay i jak płacić?
Czytaj też: Bankowość mobilna – jak bezpiecznie z niej korzystać?
Apple Pay i Google Pay – co to za usługi?
Google Pay i Apple Pay to systemy płatności mobilnych, umożliwiające zapłacenie za zakupy zbliżeniowo, za pomocą telefonu. Nie musisz więc mieć przy sobie tradycyjnej karty płatniczej. Pierwsze z wymienionych rozwiązań jest dostępne na telefonach z systemem operacyjnym Android, drugie – na iPhone’ach. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji oraz podpięciu do niej karty płatniczej wystarczy zbliżyć urządzenie do terminala płatniczego. W zależności od indywidualnych ustawień (dotyczących np. kwoty płatności) czasem nie trzeba nawet odblokowywać telefonu ani podawać kodu PIN.
Apple Pay i Google Pay to rozwiązania bazujące na technologii NFC (ang. Near-Field Communication, czyli komunikacja bliskiego zasięgu), która umożliwia wymianę danych między urządzeniami oddalonymi od siebie o ok. 20 cm. Więcej o tym, jak działa NFC, przeczytasz w artykule: Zakupy bez portfela – wszystko o płatnościach w technologii NFC.
Osoby nieufne wobec nowinek technologicznych mogą w tym miejscu zapytać: „no dobrze, a co z bezpieczeństwem?”. Tu sytuacja ma się podobnie jak w wypadku płacenia kartą czy poprzez aplikacje płatnicze – o ile tylko sam zachowujesz czujność i przestrzegasz zasad, nie ma powodów do obaw. Więcej – płacenie telefonem czy smartwatchem ma swoje przewagi. Podczas płatności z Apple Pay lub Google Pay sprzedawca ani nikt postronny nie podejrzy danych karty ani PIN-u, który wpisujesz na terminalu. Te systemy płatności nie przekazują też nigdzie Twoich danych osobistych ani bankowych (dane karty zapisane w aplikacji płatniczej są tokenizowane, czyli zaszyfrowane). Jeśli jesteś posiadaczem iPhone’a, transakcje możesz bezpiecznie potwierdzać za pomocą Face ID lub Touch ID. A co w razie zgubienia lub kradzieży telefonu? Należy postępować dokładnie tak samo jak w wypadku utraty portfela, tzn. zastrzec kartę w banku.
Jak dodać kartę do Apple Pay?
W chip NFC wyposażone są wszystkie iPhone’y od modelu 6 wzwyż. Jeśli jesteś posiadaczem takiego telefonu, możesz podłączyć kartę debetową, kredytową lub prepaidową do Apple Pay. Cały proces jest bardzo intuicyjny – wystarczy wykonywać kolejne polecenia, które wyświetlają się na ekranie.
- Otwórz na swoim iPhonie aplikację Wallet. Na głównym ekranie wybierz „Dodaj”.
- Zapoznaj się z informacją na temat zarządzania danymi i przejdź dalej.
- Wybierz z listy nazwę swojego banku lub wystawcy karty.
- Umieść kartę w ramce, która wyświetli się na ekranie, lub wpisz jej dane ręcznie. Podaj imię i nazwisko, numer, kod bezpieczeństwa karty oraz jej datę ważności.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami od banku.
Aby zapłacić w sklepie za pomocą Apple Pay, najpierw zawsze sprawdź, czy dana placówka obsługuję tę formę płatności (poszukaj naklejki z odpowiednim znaczkiem). Jeśli tak, użyj Touch ID lub Face ID, a następnie po prostu przyłóż górną część telefonu do terminala. To wszystko!
Zobacz też: Dlaczego terminal odrzuca transakcję kartą i co zrobić w tej sytuacji?
Jak dodać kartę do Google Pay?
W wypadku telefonów z systemem Android cały proces jest równie prosty. Nie jesteś pewien, czy Twój telefon ma NFC? Wejdź w ustawienia i wpisz to hasło w wyszukiwarkę, by się upewnić. Jeśli Twój model urządzenia jest przystosowany do płatności zbliżeniowych, wykonaj poniższe kroki, by podłączyć kartę płatniczą.
- Otwórz na swoim telefonie aplikację Google Pay.
- Przesuń palcem po ekranie z dołu do góry.
- Dotknij opcji „Dodaj kartę”, a następnie „Karta debetowa lub kredytowa”.
- Zarejestruj dane karty, używając aparatu, lub wpisz je ręcznie. Podaj imię i nazwisko, numer, kod bezpieczeństwa karty oraz jej datę ważności.
- Zweryfikuj formę płatności według instrukcji banku.
Aby zapłacić za zakupy przy pomocy Google Pay, upewnij się, że sklep obsługuje tę formę płatności (informuje o tym stosowna naklejka). Jeśli tak, odblokuj telefon i przyłóż jego tylną część do terminala. Jeżeli pojawi się prośba o PIN, wpisz go. I gotowe!
Płacenie z wykorzystaniem systemów od Apple’a czy Google’a jest wygodne i bezpieczne. Pamiętaj tylko, by szczególnie dbać o telefon, który staje się teraz Twoim portfelem i nośnikiem wrażliwych danych. Koniecznie ustaw mocną blokadę ekranu (trudny do odgadnięcia kod PIN, hasło, „wężyk” lub identyfikację biometryczną), która w razie kradzieży utrudni niepowołanym osobom dostęp do zawartości urządzenia. Aby chronić swój telefon przed wirusami, nie instaluj na nim aplikacji z niezaufanych źródeł (tzn. spoza oficjalnych sklepów Google Play i App Store), nie klikaj w linki z podejrzanych SMS-ów czy maili i na bieżąco śledź komunikaty dotyczące bezpieczeństwa publikowane przez Twój bank.
Czytaj także: Płatności bezgotówkowe w czasach kryzysów politycznych