3D Secure – na czym polega ta usługa i jak z niej korzystać?
Zakupy online zyskują coraz większą popularność. Dodatkowym zabezpieczeniem transakcji internetowych zawieranych kartami płatniczymi jest usługa 3D Secure. Podpowiadamy, jak z niej korzystać, a także dlaczego silne uwierzytelnienie jest niezwykle ważne podczas każdorazowych zakupów w sieci.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Na czym polega usługa 3D Secure?
- Czym jest silne uwierzytelnienie dla płatności bankowych i PSD2?
- Co to jest zabezpieczenie 3D Secure 2?
Czytaj też: Sposoby płatności za zakupy przez internet
3D Secure – co to jest?
Płatności w e-sklepach można regulować na kilka sposobów. Jednym z nich jest używanie karty płatniczej. Aby sfinalizować transakcję, musisz wcześniej podać wszystkie dane z karty kredytowej lub debetowej: imię i nazwisko, datę ważności karty, jej numer oraz kod CVV/CVC. Przy obecnym nasileniu przestępstw internetowych jest to dość ryzykowne, ponieważ tego typu informacje bywają przechwytywane przez osoby niepożądane. Kartę możesz również stracić, jeśli zginie Ci portfel. W takim przypadku ktoś obcy może np. zrobić zakupy w internecie, posługując się Twoimi skradzionymi danymi.
Na szczęście 3D Secure skutecznie zapobiega wykorzystywaniu danych z karty i robieniu internetowych zakupów na cudze konto, umożliwia też bezpieczne płatności online kartą debetową lub kredytową. Usługę świadczą różne organizacje płatnicze (jest ona bezpłatna i udostępniana automatycznie, nie trzeba jej aktywować czy ściągać oprogramowania na telefon, tablet albo komputer, aby działała). W e-sklepach zabezpieczenie 3D Secure znane jest pod różnymi nazwami, m.in.: VBV, MSC lub Safekey. Działa ono poprzez integrację banku ze stroną internetową sklepu. W trakcie płatności musisz podać kod zabezpieczający, który otrzymujesz od banku jako SMS. Kod jest ważny przez 15 minut tylko dla tej jednej transakcji.
Zawsze możesz poprosić o powtórne wysłanie kodu. Może tak się zdarzyć, kiedy pomylisz się przy wpisywaniu cyferek, a Twoja transakcja zostanie odrzucona. Warto pamiętać, że podczas potwierdzania płatności i po trzykrotnym wprowadzeniu błędnego kodu SMS, w niektórych bankach karta zostanie zablokowana i nie będziesz mógł potwierdzić żadnej transakcji. Jak odblokować 3D Secure? Aby to zrobić, musisz skontaktować się ze swoim bankiem.
Czytaj też: Zakupy przez internet – poznaj ich wady i zalety
Silne uwierzytelnienie dla płatności internetowych – co warto o tym wiedzieć?
Nowe sposoby potwierdzania internetowych płatności kartą wynikają z unijnej dyrektywy PSD2 (ang. Payment Services Directive), której celem było stworzenie ujednoliconego rynku płatności na terenie Unii Europejskiej i zapewnienie bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji bezgotówkowych. Nowe zasady autoryzacji w usłudze 3D Secure zaczęły obowiązywać w bankach 31 października 2020 r. Banki oraz wszyscy dostawcy usług płatniczych musieli wdrożyć wymagania SCA dla płatności internetowych.
Czytaj też: Tanie zakupy w internecie – poznaj sprawdzone sposoby
Usługa 3D Secure 2 – jakie zmiany weszły w życie po 1 stycznia 2021 r.?
Dotychczas do uwierzytelniania wykorzystywano technologię 3D Secure 1. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje nowy standard 3D Secure 2, który umożliwia wymianę informacji między sklepem a bankiem bez Twojego udziału. Pozwala też dostawcom płatności na zwolnienie z SCA płatności do 30 euro, jeżeli w ciągu 24 godzin przeprowadzisz transakcję bez silnego uwierzytelnienia na łączną kwotę powyżej 100 euro lub w ciągu 24 godzin wykonasz pięć transakcji bez silnego uwierzytelnienia oraz transakcji niskiego ryzyka. Decyzję o stopniu ryzyka podejmują wydawcy kart. Warto wspomnieć o tym, że zmienił się też sposób płatności cyklicznych, np. w przypadku subskrypcji w serwisach muzycznych lub filmowych. Podwójne uwierzytelnienie jest wymagane tylko przy pierwszej płatności, kolejne są z tego wymogu zwolnione.
Czytaj też: Zakupy przez internet – jakimi zasadami warto się kierować?
Czytaj też: Zakupy online – dlaczego warto kupować przez internet?